Jump to content

in sfarsit mecanic BUN!


mike320d

Recommended Posts

Pocestea mea cu mecanicii e putin mai diferita. Locuiesc in Bucuresti dar sunt din Alexandria. Acolo am cunoscut un baietzas de vreo 25 de ani acum 2 ani. Pe vremea aia mergeam cu Opelul Vectra al lui babacu si ma intanleam cu baiatul la cate un schimb de ulei, un capat de bara, un ceva ;cam tot ce poate cadea la un Opel. Eram foarte hotarat sa imi trag un Audi A3 si am plecat in targ cu baiatul dupa mine. Din start mi-a zis ca pentru el nu exista decat 2 marci BMW si Mercedes dar data fiind situatia mi-a zis sa imi aleg o masina care ma atrage estetic si el o verifica. Dupa ce a salivat dupa cativa ursi prin targ si dupa un mercedes 124 coupe mi-am gasit si eu un "borcan" cum i-a zis el. Masina OK, mai aveam doar sa facem actele. Exact atunci a venit in targ un tip dim Ploiesti(samsar) cu un E46 negru. In momentul asta "mecanicul meu" a intrat in transa. Mai avea un pic si ma batea. M-a convins macar sa ma uit cu atentie la masina. A fost dragoste la prima vedere. Am luat BMW-ul pana la urma(ceva mai ieftin decat Audi-ul si cu el am ramas (pana acum 1 saptamana). Vreau sa va zic ca inclusiv uleiul mergeam sa il schimb la Alexandria. Manopera era f. mica si preferam sa bag benzina de 5-6 sute de mii decat sa merg la vreun boschetar cu 2 cheie si o surubelnita care sa isi bata joc de masina. La un moment dat mi s-a fisurat vasul de la lichidul de racire. In conditii normale as fi putut sa il cumpar din magazinul lui din Alexandria dar onorarea comenzii dura cam 1 saptamana si l-am luat de la Filaret. Fisura s-a adancit si pierdeam lichid intr-o veselie. Am inceput sa bag apa si am plecat la Alexandria. Din 10 in 10 km opream si bagam apa. Am bagat cam 100 de litri pana acolo si am facut cam 7 ore pe un drum pe care in mod normal il fac in 45 min.

V-am spus toate astea ca sa va fac sa intelegeti pe cei care nu sunt inca constienti de treaba asta ( cu toate ca banuiesc ca sunt putini pe forum) ca drumul pana la un mecanic bun este lung, dar odata gasit nu mai trebuie schimbat iar sfatul pe care mi-l permit sa il dau este de a nu va lasa bijuteriile decat pe mainile celor care iubesc marca asta si o inteleg. Nu va lasati masina pe mainile oricarui veterinar, duceti-o la un chirurg care isi face treaba cu placere si cu dezinteres pentru partea materiala.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.