Jump to content

Acte schimbare motor


Cristi SM

Recommended Posts

Am schimbat eu acum vreo 3 ani pe o dacie....si dinc ate imi aduc aminte...trebuie sa ai factura noului motor....sa il montezi pe masina....si sa te duci la R.A.R la "Omologari Artizanale" si cu putina spaga o sa te bage careva in seama si se rezolva relativ repede

Succes!

179441[/snapback]

Pai daca cumpar motorul de la o persoana fizica de unde sa-mi dea ala factura?

Link to comment
Share on other sites

ori ai contract de vanzare-cumparare cu vechiul proprietar al motorului :) si contractul sa fie legalizat la notar ori te duci la notariat si dai declaratie pe propria raspundere ca ai cumparat din targ motorul cu seria X si ca acesta nu este furat...

te duci apoi la RAR cu hartia asta plus formularul lor de omologare motor completat plus taxele aferente... (vezi pe www.rarom.ro toate astea...) si atata tot... :blink: e simplu...

Bafta...

Link to comment
Share on other sites

toate cele ce urmeaza vin in completare la tot ce s-a scris pana acum:

-trebuie sa ai in portbagaj cel putin blocul motor vechi;

-montarea motorului trebuie facuta intr-o unitatre agreata de RAR sa faca lucrari la modelul tau de BMW.

ca sa fie corect ce spun le trecem la nivelul "CRED".

Link to comment
Share on other sites

toate cele ce urmeaza vin in completare la tot ce s-a scris pana acum:

-trebuie sa ai in portbagaj cel putin blocul motor vechi;

-montarea motorului trebuie facuta intr-o unitatre agreata de RAR sa faca lucrari la modelul tau de BMW.

ca sa fie corect ce spun le trecem la nivelul "CRED".

179464[/snapback]

Astia cu RAR-u au luat-o razna? Blocu vechi in portbagaj, service agreat RAR?

Link to comment
Share on other sites

Nu e nevoie de service agreat R.A.R....poti sa il montezi si tu motorul important e sa fie montat bine si ei sa nu observe nici o neregula care ar periclita mersul si siguranta masinii....sau mai simplu poti sa te duci cu 100 de euro....si iti pui motor de elicopter ca sigur o sa fie agreat...Traim in Romania nu?
Link to comment
Share on other sites

nu trebuie sa ai motorul vechi in portbagaj... n-are nici o legatura...

cat despre montaj ori il faci tu sau cu prietenii si spui in aceeasi declaratie de la notar ca ai cumparat din targ motorul si l-ai montat pe masina in service propriu (adica singur in fata blocului sau in parcare), ori nu mentionezi service-ul propriu in declaratia notariala dar iei o factura de montaj de la service-ul unde il montezi dar ai grija ca service-ul sa fie autorizat de RAR...

Link to comment
Share on other sites

situatia descrisa cu faptul ca a trebuit sa am vechiul bloc am trait-o eu.

pe internet:

Trebuie sa prezentati vehiculul la unul din sediile Registrului Auto Român.

 

Sunt necesare urmatoarele documente:

 

*Cartea de identitate a vehiculului;

 

*actul de identitate al prezentatorului.

 

Se va efectua verificarea identitatii si apoi, ĂŽn functie de codul motorului se va efectua fie omologarea individuala - daca este un motor diferit fata de cel initial - fie se va ĂŽnscrie ĂŽn Cartea de identitate noua serie a motorului daca acesta este identic cu cel initial.

Link to comment
Share on other sites

Eu mi-am trecut motorul in carte la un 325 acum 4- 5 ani. Am avut numai factura pt. motor + cartea. Am facut-o fara pile fara spaga. A durat o ora. A fost extrem de simplu si civilizat.

 

Culmea culmilor, pe noul talon era scris BMW 325 pe cand masina originala fusese 320 :blink:

Link to comment
Share on other sites

Eu mi-am trecut motorul in carte la un 325 acum 4- 5 ani. Am avut numai factura pt. motor + cartea. Am facut-o fara pile fara spaga. A durat o ora. A fost extrem de simplu si civilizat.

 

Culmea culmilor, pe noul talon era scris BMW 325 pe cand masina originala fusese 320 :blink:

179531[/snapback]

 

Pe talon e normal sa scrie 325i. Doar pe carte iti scrie 320i si in dreapta 325i

Link to comment
Share on other sites

Am schimbat si eu motorul la Vectra, din 1,6i in 2.0i. 3 lucruri sunt necesare:

 

1 - act de provenienta a noului motor (sa nu fie furat).

ACT DE LA VANZATOR

 

2 - sa fi fost montat si de producator pe caroseria respectiva (altfel sari din omologarea de tip, si intri la omologare artizanala = bani multi si bataie de cap)

CONSULTANTA LA RAR INAINTE DE MONTAJ, CA SA NU AI SURPRIZE.

 

- norma de poluare a noului motor sa fie mai buna sau cel putin egala cu a vechiului motor (daca ai avut euro 2, noul motor nu poate sa fie euro 1)

CONSULTANTA LA RAR INAINTE DE MONTAJ, SA ITI CONFIRME NORMA DE POLUARE DUPA COD MOTOR, TEST NOXE DUPA MONTAJ, CA ASTA E OBLIGATORIU.

 

Nu e nevoie de montaj la service autorizat, nu e nevoie de bloc motor in portbagaj

Costuri totale undeva pe la 400 ron cu tot cu testul de noxe si taxa de schimbare talon.

Link to comment
Share on other sites

Nu e nevoie de montaj la service autorizat, nu e nevoie de bloc motor in portbagaj

Costuri totale undeva pe la 400 ron cu tot cu testul de noxe si taxa de schimbare talon.

179600[/snapback]

Asa mai merge. :blink:

Multumesc mult pt informatii. Daca nu reusesc sa repar motorul atunci sigur fac un transplant dar tot cu 2.0.

Link to comment
Share on other sites

-personal am avut experienta cu bloc motor vechi de aratat la RAR HD la un E34 benzina acum 4-5 ani si tot la un E34 diesel acum maxim 14luni.

-in plus am vazut acum 2 luni la RAR Tm o lista cu servisuri agreate de RAR pt a face lucrari la diverse marci/tipuri de auto.

si la postul 7 pentru ca totul sa fie clar am scris:

-ca sa fie corect ce spun le trecem la nivelul "CRED"

in idea ca sper sa nu-ti trebuiasca nimic daca o sa faci ceva dar daca o sa-ti trebuiasca sa nu fi luat total prin surprindere.

oricum, nu vad de ce sa nu poti repara un motor daca vrei asta!?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.