Jump to content

Uniqa asigurari


enders

Recommended Posts

Salutare tuturor! Am dat un search pe forum si nu am gasit nici un topic asemanator despre Uniqa

As dori sa imi fac casco la masina si am doua optiuni Groupama si Uniqa( la Groupama suma asigurata este de 12500ââÂŹ si prima de asigurare este de 1350ââÂŹ iar la Uniqa suma asigurata este de 16500 si prima de asigurare este de 1080ââÂŹ) as dori sa va cer cateva pareri: a avut cine asigurare la ei? A intampinat cineva probleme

Cu Uniqa?

Pana acum am avut asigurare la Groupama si am fost foare multumiti de ei iar de Uniqa n prea am auzit de bine!

Link to comment
Share on other sites

Pe Groupama vreau sa merg dar ei imi dau suma asigurata max 13000ââÂŹ si n prea imi comvine. Doamne fereste la

Un accident mai maricel imi poate da imediat dauna totala, dar daca suma asigurata este mai mare situatia se schimba( nu foarte mult, dar se schimba)!

Acum o luna am luat o oferta de la Groupama iar suma

Asigurata era 15500 si am zis sa nu fac asigurare atunci deoarece sunt plecat din tara si nu ma

Folosesc de masina! Iar acum cand am

Vrut sa fac CASCO au zis ca imi dau maxim 13000...

Mai astept putin poate se sucesc si

Imi dau la loc 15000

 

Eu am la uniqa si am avut un dosar care a mers fara nici o problema. Recomand sa faci la ei casco fara fransiza ;)

Ms de sfat!

Vreau sa imi fac fara fransiza sau fransiza doar la dauna totala!

Link to comment
Share on other sites

Va multumesc pt sfaturi!

Am ramas la Groupama!

Mi-au facut o oferta destul de frumoasa: prima de asigurare 1155ââÂŹ si suma asigurata 15000!

Ca intotdeauna ++++ pt Groupama!

Este a3a masina asigurata la ei si recomand cu caldura tururor! Foarte seriosi si promti!

Link to comment
Share on other sites

Va multumesc pt sfaturi!

Am ramas la Groupama!

Mi-au facut o oferta destul de frumoasa: prima de asigurare 1155ââÂŹ si suma asigurata 15000!

Ca intotdeauna ++++ pt Groupama!

Este a3a masina asigurata la ei si recomand cu caldura tururor! Foarte seriosi si promti!

Este fara franciza pe eveniment ,nu?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ai grija ca 10 % fransiza la dauna totala nu inseamna 10 % valoare de epava !

este 10% din valoarea asigurata parca nu ? adica din cei 15000 la cat i-au evaluat-o lui....

si de ce sa nu ii dea cei 15 mii de euro in caz de doamne fereste o dauna totala? (bineinteles - 10% din 15000, adica omul ar trebui sa primeasca curat 13500 + epava)

Edited by raul_bog
Link to comment
Share on other sites

In general fransizele procentuale se refera la suma asigurata . Se calculeaza valoarea despagubirii scazand din suma asigurata valoarea epavei (conf contract) si apoi se reduce cu 10 % din suma asigurata.!

 

Prin contractul CASCO se asigura masina si nu o suma de bani.

Link to comment
Share on other sites

Nu va multumiti doar cu o prima avantajoasa, cititi cu atentie si contractele inainte sa le semnati. Clauzele difera de la o companie la alta ! Cereti intermediarilor sa va explice ce nu intelegeti si daca nu va pot lamuri schimbatii cu altii mai pregatiti .
Link to comment
Share on other sites

Multi cred ca in caz de dauna totala vor primi bani mai multi , cu toate ca nu este asa.

 

Suma asigurata mai mare te ajuta doar atunci cand dauna este mare si vrei sa repari masina cu acte doveditoare .

 

deci eposibil sau chiar probabil sa fie valoarea reala la momentul accidentului-25%-10%?

care valoarea reala poate fi stabilita de autovit ,chiar daca valoarea asigurata e dubla?

Edited by baronu25
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Am ales suma asigurata mai mare in caz de vre-un accident(doamne fereste) sa n mi-o dea dauna totala!

In caz de pierdere a cheilor masinii, asigurarea iti da decat 3% din valoarea masinii(setul de chei cu tot cu iale este 2800ron la bmw), deci daca suma asigurata era mai mica e clar ca si ei imi dadeau mult mai putin.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.