Jump to content

placute de frina


flaviu

Recommended Posts

salut

 

sint curios cam la citi km schimbati voi placutele frina

eu am cutie automata si cele de pe fata le schimb pe la 20 000 km si mi se pare destul de des de asta va intreb

mentionez ca nu agresez pedala decit in cazuri extreme

180148[/snapback]

Tot pe la 20k km am auzit pe multi ca le schimba, eu inca nu am apucat sa fac 20k.

Eu ma intreb cum se uzeaza placutele mai repede, daca franam brusc si evident mai scurt sau usor si mai lung :blink: . Normal mi sar parea sa se uzeze mai repede la frane mai luni fiind mai multa frecare dar practica ne omoara

Edited by Vrabiuta
Link to comment
Share on other sites

Placutele se schimba cand se tocesc.

Franarile puternice tocesc mai repede placutele(mai ales daca ai cauciucuri proaste)

180276[/snapback]

Pai normal ca se schimba cand se tocesc, dar ideea era cam la cati km se tocesc.

Si de unde tiai dat seama ca se tocesc mai repede la franari bruste? Iar cauciucul ce legatura au?

Intreb din curiozitate nu din rautate, ca sa nu intelegi gresit :blink:

Edited by Vrabiuta
Link to comment
Share on other sites

Se tocesc in functie de stilul de mers. Poti sa le tocesti si la 15000 si la 50000.

Un cauciuc prost(ca si un disc de frana uzat care nu mai disipa caldura) iti mareste mult distanta de franare, implicit uzura placutei.

180286[/snapback]

Ai dreptate, tocmai de asta sunt de parere ca e mai bine sa pui frana brus si sa te opresti in 5 metri decat sa mergi 100 de metrii cu picioru pe frana

Link to comment
Share on other sites

Voi nu aveti senzori sa va spuna cand trebuie schimbate?????

Ce asa mare filosofie daca tine 20k 30k.....

180329[/snapback]

Eu am senzori, dar prefer sa schimb inainte sa ajunga la el din 2 motive: 1. placuta nu mai are aceeasi performanta cand a ajuns la minim si 2. odata ce s-a aprins martorul in bord, senzorul este compromis si trebuie inlocuit si mai costa si el niste bani :blink:

Link to comment
Share on other sites

Eu am senzori, dar prefer sa schimb inainte sa ajunga la el din 2 motive: 1. placuta nu mai are aceeasi performanta cand a ajuns la minim si 2. odata ce s-a aprins martorul in bord, senzorul este compromis si trebuie inlocuit si mai costa si el niste bani :blink:

180480[/snapback]

 

 

Senzorul costa 50 lei, iar daca nu vrei sa-l pui nu-l pui, nu e obligatoriu sa-l schimbi, daca a fost atins il scoti si gata.

Iar referitor la chestia ca placuta nu mai are aceeasi performanta cand ajunge la minim...cred ca e o poveste...ramasa de la dacie (ceva de genul acceleratului in gol inainte de a pleca de pe loc :) )

Nemii nu se joaca cu asa ceva, asa ca daca schimbarea fost gandita dupa momentul atingerii senzorului..nu vad ce sens are sa le schimb inainte.

 

Care ti se pare tie explicatia logica pentru care cand ajunge la minim placuta nu are aceeasi performanta?

Link to comment
Share on other sites

E mai complicat cu franele. Se tocesc mai repede sau mai greu, functie de maniera de condus, conditii de trafic, etc. Iar cand ajunge de se aprinde indicatorul in bord pt schimbare, trebuie schimbate musai, chiar daca "la ochi" mai au "carne" pe ele. Se supraincalzesc la o frana mai violenta, si apare fenomenul de alunecare pe disc_ adica cantitatea de ferodo ramasa nu mai are capabilitatesa absoarba caldura, se supraincalzeste si .... ( cine a patit-o stie )... stai cu pedala la fund si se duce ca pe sanie. Adica una e sa incingi ( de ex.) 5mm grosime ferodo si alta e sa incingi 3cm; iar la 250km/h, daca ai nevoie de frane, pai tre sa tina, chiar daca se inrosesc discurile ( ma rog, capata tenta roz).

 

CONCLUZIE: Folositi numai placute de frana originale, de la BMW; chiar daca sunt mai scumpe, sunt facute exact pt discurile masinii - materialele din compozitie sunt in proportii potrivite ca sa nu toceasca discul prematur, si sa aiba eficienta maxima

Link to comment
Share on other sites

baieti.... orice om normal schimba placutele la o masina cind se aprinde becul din bord... SAU se schimba atunci cind dintr un motiv sau altul ai dat roata jos si printre altele ai observat ca nu mai au mult si se duc implicand si senzorul "care mai costa niste bani" .... ca sa distrugi placutele de frina in 20.000 km .... trebuie sa faci raliu cu saraca masina... RASPUNSUL ESTE CIT SE POATE DE SIMPLU : SE SCHIMBA CIND TREEEEBUUUIEEEE!!! ....

 

....va asigur ca dupa aprinderea becului se mai pot face lejer 2000km cu masina fara probleme....

 

...... materialul din care sint facute placutele are aceleasi caracteristici chimice si pe ultimii 2..3 mm ... si se mai presupune ca la 250km /h nu pui frina de 100 de ori sa iesi prin geam...... asa ca ...baieti ..... reveniti pe pamint ..totusi :)

 

 

... placutele tin aproximativ 50.000km in regim de mers normal...

 

 

.... ma uit uneori pe forum si am senzatia ca m am nascut eu "defect" :blink: ... :) .... " domne ' ...care e cea mai tare motorina din romania si daca se poate din univers " :) "domne .... care sint cele mai tari placute de frina din lume sau din univers ?...."

 

"domne' care e cel mai tare ulei din lume ? as' vrea sa pun cel mai tare ulei din lume.."

 

" domne' ..va rog ... care este cel mai tare si mai extraordinar si mai cel mai cel mai lichid de racire din lume ..... vreau sa mi pun dinasta" .. :)

 

 

FRATILOR ....RELAXATI VA ... SINT DOAR NISTE MASINI .. NU MAI FACETI OBSESII DE GENUL ASTA CA NU ARE ROST ..!! .... INTOTDEAUNA MASINILE SE VOR STRICA SI INTOTDEAUNA O SA FIE CEVA DE SCHIMBAT LA MASINI .... SI RETINETI CA INTOTDEAUNA VEI SCHIMBA CEVA SI VA CADEA ALCEVA ......

 

ASTA' E STIUTA DE ZECI DE ANI ...... nu spune nimeni sa nu ne intretinem masinile ... si eu ami intretin masina ...si o bibilesc toata ziua ...dar fratilor sa ajung sa schimb placutele doar de nebun ...sau sa calculez performantele masinii in functie de niste chestii infime.... scuzati ma ESTE CURATA NEBUNIE!

 

 

 

BAFTA TUTUROR ..... SI NUMAI BINE ! :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.