Jump to content

Problema Aer Bmw e36


Recommended Posts

Salutarile si respectele mele tuturor va multumesc pentru inceput din suflet ca imi sunteti mereu alaturi si ma ajutati cu sfaturi in a imi rezolva problemele mai tot timpul

 

Am revenit cu o noua problema la pisicuta mea .... masina despre care e vorba este un bmw 318i din 1992 seria 3 e36 sedan motor 40b18 fara AER CONDITIONAT.

 

 

Imi mergea aerul in masina pe toate treptele 1,2,3,4 pana ieri mentionez ca e aer normal nu am aer conditionat , am constatat ca sa ars siguranta 25 de 30 amp parca de la aer am schimbato a functioant totul ok am dat drumu la aer mergea ce mergea se auzeau zgomote ciudate dintr-o data nu a mai mers aerul in masina nici pe treapta 1,2,3 sau 4 pe nici o treaba am reverificat de 2 ori toate sigurantele din panou de sigurante nici o siguranta nu e arsa comutatorul interior pentru aer comuta bine robineti de la caldura sunt ok se poate sa fie piesa cu tepi si in cazul meu ? am inteles de pe internet ca daca se duce piesa cu tepi nu mai merge treaba 1,2,3 dar 4 merge la mine nu mai merge absolut nici una ma poate ajuta cineva cu un raspuns ? raman dator o viata...va multumesc din nou din suflet greu iarna fara caldura..

Link to comment
Share on other sites

Piesa cu tepi e valabila pt AC. Cand se strica, se intampla si sa nu mearga deloc, deci nu doar pe treapta 4. La mine asa a fost, nu mai mergea deloc cand afara temperatura era negativa. Si la multi altii...

 

Tu zici ca nu ai AC, deci ai aeroterma normala. La tine nu esta piesa cu tepi, ci piesa 2 din link posibil defecta:

http://bmwfans.info/parts/catalog/E36/Sedan/Europe/318i-M40/LHD/M/1992/april/browse/heater_and_air_conditioning/electric_parts_for_heater/

Link to comment
Share on other sites

Gasesti mai jos link de download pentru manualul de service. La pagina 447 incepe sectiunea legata de aeroterma. Vezi acolo unde e si cum ajungi la ce ai tu nevoie.

 

BMW3SeriesE36.pdf - 92.7 Mb

 

L.E. La mine de cand a dat frigul a inceput sa cam scartaie la invartire. Abia la viteza 4 nu mai face, sau dupa ce se incalzeste.

Edited by AngelHeart
Link to comment
Share on other sites

Gasesti mai jos link de download pentru manualul de service. La pagina 447 incepe sectiunea legata de aeroterma. Vezi acolo unde e si cum ajungi la ce ai tu nevoie.

 

BMW3SeriesE36.pdf - 92.7 Mb

 

L.E. La mine de cand a dat frigul a inceput sa cam scartaie la invartire. Abia la viteza 4 nu mai face, sau dupa ce se incalzeste.

asa facea la mine scartaia pana sa stricat de tot azi am observat ca pe viteza a 4 a daca merg mai tare de 3- 4 mi de ture se simte putin putin cald in interior multumesc tuturor din suflet am cautat piesa aia pe original e 2 milioane

Link to comment
Share on other sites

asa facea la mine scartaia pana sa stricat de tot azi am observat ca pe viteza a 4 a daca merg mai tare de 3- 4 mi de ture se simte putin putin cald in interior multumesc tuturor din suflet am cautat piesa aia pe original e 2 milioane

sal ai rezolvat ceva cu ventilatia ,acelasi lucru am patit si eu ieri dintro data nu mai functioneaza ventilatorul deloc .pina ieri a mers totul bine nicio simptoma nimic.unde este asezaa piesa aia ,mersi anticipat

poate iti faci timp sami zici si mie cum ai rezolvato

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.