Jump to content

Erori aparute la diagnoza


Recommended Posts

Salut!

Erorile de mai jos sint citite de pe un E46, M43TUB19. Masina merge normal, nu are nici un "senzor aprins". Am incercat sa fac niste traduceri din germana in engleza...cu BabelFishu..

Stie cineva sa interpreteze valorile pe care le-am incercuit cu rosu? ( si cum se traduc)

Multzam.

 

Ps. Ce semnifica "load mg/As/Zyl"...? Incarcarea (miligrame/As??/cilindru) pe cilindru..?

 

E R R O R M E M O R Y R E P O R T

-------------------------------------

Date: 01/21/07 17:51:14

ECU: BMS46DS1

 

JobStatus: OKAY

Variant: BMS46DS1

-------------------------------------------------------------

RESULT: 3 errors in error memory !

-------------------------------------------------------------

171 Pruefung Kraftstoff-Versorgungssystem Examination fuel system ?

Error frequency : 23

Logistic counter: 40

 

Error occured 1. times at:

Motordrehzahl 800.00 1/min Turatie

Kuehlmitteltemperatur 107.25 Grad C Coolant temperature

Batteriespannung 13.84 V

aufgetreten vor (abs. KMZ) 115570.00 km arisen forwards

 

Error occured 2. times at:

Motordrehzahl 800.00 1/min

Kuehlmitteltemperatur 108.00 Grad C

Batteriespannung 13.75 V

aufgetreten vor (abs. KMZ) 116370.00 km

 

Error occured 3. times at:

Motordrehzahl 840.00 1/min

Kuehlmitteltemperatur 88.50 Grad C

Batteriespannung 13.75 V

aufgetreten vor (abs. KMZ) 136430.00 km

Kurzschluss Ubatt Short-circuit Ubatt

Fehler steuert MIL an Error heads for MIL

Fehler momentan vorhanden Error momentarily available

Fehler gilt als sporadisch Error is considered as sporadic

-------------------------------------------------------------

 

 

141 lambda regulation control range block

Error frequency : 6

Logistic counter: 34

 

Error occured 1. times at:

Motordrehzahl 2720.00 1/min

Wahre Regelgroesse Last 210.00 mg/AS/Z Protects controlled variable load ?????

Batteriespannung 13.75 V

aufgetreten vor (abs. KMZ) 135180.00 km

 

Error occured 2. times at:

Motordrehzahl 3080.00 1/min

Wahre Regelgroesse Last 171.00 mg/AS/Z

Batteriespannung 13.65 V

aufgetreten vor (abs. KMZ) 135200.00 km

 

Error occured 3. times at:

Motordrehzahl 920.00 1/min

Wahre Regelgroesse Last 135.00 mg/AS/Z

Batteriespannung 14.03 V

aufgetreten vor (abs. KMZ) 136480.00 km

Mageranschlag

Fehler momentan nicht vorhanden

Fehler gilt als sporadisch

-------------------------------------------------------------

 

135 Signal Camshaft sensor

Error frequency : 1

Logistic counter: 29

Motordrehzahl 280.00 1/min

Kuehlmitteltemperatur 4.50 Grad C

Wahre Regelgroesse Last 420.00 mg/AS/Z

aufgetreten vor (abs. KMZ) 136540.00 km

fehlt oder unplausibel is missing or implausibly

Fehler momentan nicht vorhanden

Fehler gilt als sporadisch

 

 

 

http://img261.imageshack.us/img261/2711/analogvalue16rq.jpg

 

http://img225.imageshack.us/img225/4779/analogvalue25lp.jpg

 

http://img216.imageshack.us/img216/3812/analogvalue115xz.jpg

 

http://img441.imageshack.us/img441/9930/analogvalue125ia.jpg

 

http://img260.imageshack.us/img260/1972/analogvalue36wz.jpg

 

http://img260.imageshack.us/img260/1475/rough4us.jpg

Link to comment
Share on other sites

Nu, nici vorba de service.Le-am citit cu laptopu' in parcare. Mai greu a fost pina am pus informatiile pe forum. :blink:

Asa cum am spus, masina merge bine. Asta o spune si inregistrarea din memoria computerului ( Fehler gilt als sporadisch = Error is considered as sporadic )

Ma intriga valorile pe care le-am incercuit cu rosu. Asta vreau sa aflu. Ce inseamna...

 

 

Ps. Apropos de service. In Craiova, nu exista momentan service autorizat BMW. A aparut de curind unul BOSCH. Cu totul intimplator,am stat ieri de vorba cu un flacau de lucreaza acolo. Pe scurt, mi-a spus ca : " diagnoza costa 50 RON, DAR nu garanteaza ca scanerul poate accesa toate sistemele masinii. Motorul, ABS-u, se poate. restul...nu prea...". Asta din experienta lor de pina acum pe BMW-uri.

Asan ca stau si ma gindesc..merita sa le dau 50 RON? si sa-mi spuna ceva ce stiu?

Link to comment
Share on other sites

Nu, nici vorba de service.Le-am citit cu laptopu' in parcare. Mai greu a fost pina am pus informatiile pe forum. :blink:

Asa cum am spus, masina merge bine. Asta o spune si inregistrarea din memoria computerului ( Fehler gilt als sporadisch = Error is considered as sporadic )

Ma intriga valorile pe care le-am incercuit cu rosu. Asta vreau sa aflu. Ce inseamna...

Ps. Apropos de service. In Craiova, nu exista momentan service autorizat BMW. A aparut de curind unul BOSCH. Cu totul intimplator,am stat ieri de vorba cu un flacau de lucreaza acolo. Pe scurt, mi-a spus ca : " diagnoza costa 50 RON, DAR nu garanteaza ca scanerul poate accesa toate sistemele masinii. Motorul, ABS-u, se poate. restul...nu prea...". Asta din experienta lor de pina acum pe BMW-uri.

Asan ca stau si ma gindesc..merita sa le dau 50 RON? si sa-mi spuna ceva ce stiu?

183551[/snapback]

 

Cum luam si noi softul tau ?:)

Link to comment
Share on other sites

De ce i-am spus lui @myxage sa caute pe net? De ce nu dau detalii despre soft? Exclusa rautatea din partea mea ! ( oricum, lui @mixage i-am dat informatii detaliate, pt ca a avut inspiratia sa-mi trimita un PM... :blink: ) Voi doi, @ggigigro si @Alexxx vad ca v-ati inscris pe forum destul de recent. Eu sint pe aici de prin 2004... si am vazut multe discutii ce au degenerat in scandaluri din cauza ca pe acest forum e interzis a se pomeni despre softuri suspecte a fi nelicentiate. Aveti impresia ca am chef sa dau mii de euroi pe un Carsoft sau un INPA/EDIABAS ? Si mie mi-ar place sa se faca schimb de informatii , la liber, ca pe alte forumuri...dar @WLF & @Romulus vegheaza... :)

 

Si @ggigiro, daca esti dragut, spune-mi si mie unde ai gasit tu pe net detalii despre codurile de eroare 141 si 171, specifice BMW. Eu am tot cautat...

Link to comment
Share on other sites

Eu sint pe aici de prin 2004... si am vazut multe discutii ce au degenerat in scandaluri din cauza ca pe acest forum e interzis a se pomeni despre softuri suspecte a fi nelicentiate. Aveti impresia ca am chef sa dau mii de euroi pe un Carsoft sau un INPA/EDIABAS ? Si mie mi-ar place sa se faca schimb de informatii , la liber, ca pe alte forumuri...dar @WLF & @Romulus vegheaza...  :blink:

 

184491[/snapback]

 

Nu are sens sa discutam de WLF si Romulus,de parca ei ar fi capul "rautatilor".

Exista un regulament pe care incercam sa il respectam cat mai bine.Schimbul de informatii este permis,eu pot sa zic ca am si ajutat multi membri(WLF la fel),pe pm sau pe forum,deci nu este vorba de rea vointa.

Revenind la soft,este inutil sa dai atatia bani pe un soft pentru repararea masinii.

Ediabas/Inpa,Eldi,NCS,etc,sunt softuri pentru BMW la nivel de fabrica sau consultanti tehnici.Nici dealerii nu au acces la asa ceva,deoarece pot face mai mult rau decat bine,daca sunt utilizate necorespunzator.

Nu inteleg de ce multa lume se agita pentru un soft piratat,care este posibil sa nu lucreze corect,cand cu aprox 150$ se poate cumpara un soft cu functii de baza,cu licenta.

Normal,fiecare face ce vrea,cumpara ce vrea,pe forum insa nu discutam de softuri pirat.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.