Jump to content

Claxon 525 blocat


Recommended Posts

Salut!Sunt posesor de 525(e60),fabricatie 2005 si mergand spre job in aceasta dimineata,un patruped mi-a taiat fata si am apasat pe claxon intr-un mod putin mai violent,drept urmare acesta a ramas blocat.Precizez ca masina este echipata cu volan M(nu stiu daca are vreo importanta modelul volanului).Singura "reparatie" care am reusit sa o fac a fost sa-i scot mufa,dar as vrea sa stiu care ar putea sa fie defectiunea/problema.Uitasem sa mai zic ca in momentul in care apas claxonul acesta se intrerupe si pot claxona normal... cum incetez sa mai apas,ei bine,functioneaza singur :rolleyes: ...m-a innebunit...va rog,o mana de ajutor :angry2: .Multumesc anticipat
Link to comment
Share on other sites

Offtopic, tot timpul mi-am imaginat cum ar fi sa ai o astfel de problema dar e prima data cand aud chiar sa o pateasca cineva.

Ontopic: Desfa airbag-ul.. verifica arculete\contacte si daca totul e ok pune-l la loc. nu e greu.

Edited by dj_rzn
Link to comment
Share on other sites

Offtopic, tot timpul mi-am imaginat cum ar fi sa ai o astfel de problema dar e prima data cand aud chiar sa o pateasca cineva.

Ontopic: Desfa airbag-ul.. verifica arculete\contacte si daca totul e ok pune-l la loc. nu e greu.

Daca sti cum se desface airbag-ul explica-i .

Link to comment
Share on other sites

Asta a fost primul lucru care l-am facut,vina mea ca am uitat sa precizez ca mufa de la volan.fiecare arc este la locul lui,functioneaza perfect cand il apesi,airbagul revine singur la pozitie.ceea ce mi-a sarit in ochi a fost ca circuitul care face legatura cu mufa are o mica parte din el dezlipita de pe airbag,nu este rupt sau ciupit.

Dj_rzn asta demonstreaza ca BMW-ul trebuie tratat cu tandrete,nu ca un ghiolban,nu ai idee cate injuraturi mi-am luat azi in inima capitalei noastre doar pentru faptul ca lumea nu intelegea ca claxonul merge singur :))))

Link to comment
Share on other sites

Oricare dintre noi care sta la semafor langa un "nebun" care claxoneaza continuu cand e rosu are ceva de zis ... de mama, de tata, de neam, de morti etc :)

On topic: Pune o poza cu ce ti se pare ca e dezlipit sa vedem ce se poate face.

Link to comment
Share on other sites

va salut !

problema ta am avuto si eu tot cu un 525d 2005.

claxona fara oprire..

problema: pe spatele air bag ului ai o banda transparenta prinsa cu un surub ! banda aia are 4 puncte in care atunci cand apesi pe claxon incepe sa claxoneze. in fiecare punct din cele 4 sunt ..2 lamele care in timp de la caldura si de la socuri se deformeaza si raman lipite .

solutia: banda ai nu ai de unde sa o cumperi!!! se vinde doar cu air bag ! nu face greseala sa iei de la dezmebrari ca sunt la fel de proaste mai ales daca masina a fost avariata si airbag ul declansat ... banda aia se distruge cand sare airbag ul!

trebuie sa desfaci surubul ala dezlipesti banda de pe spatele airbag ului dupa care ,dezlipesti exact unde sunt cele 4 puncte banda ai. Ea e facuta din 3 straturi . in cele 4 puncte incerci sa o dezlipesti si sa o cureti de lipicul ala si le lasi asa desfacute dupa care o pui cu dublu adeziv la loc strangi surubul si ii dai bataie! :) daca nu te descurci ma intrebi si iti mai dau indicatii! bafta

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.