Jump to content

Problema Sonde Lambda 116i,N43


B11WTTE60

Recommended Posts

Salutare colegi,

 

Mi-a aparit pe bord semnul galben de engine,am pus masina pe tester si au aparut ambele sonde lambda cu eroti si senzorul de noxe,le-am comandat oe,le-am montat si problema persista,eroarea este 2c9c pe DIS,si apara ca "not active", s-a mai confruntat cineva cu aceasta problema?Sau stiti pe cineva care m-ar putea ajuta?

 

Multumesc

Link to comment
Share on other sites

cum suna defectul? ce zice testerul ? (in engleza) nu interpretarea data de mecanic

Pe tester nu sunt recunoscute"not active" si nu apar nici valorile(voltaj sau temperatur).Ar ramane o varianta sa vad daca primesc curent, sper sa nu fie intrerupt firul undeva.Sondele le-am montat la Robert de la Bimmer Service, el a crezut initial ca ar fi catalizatorul infundat si la recomandarea DIS am mers cu masina 30 min la viteza de 110 km/h.

Link to comment
Share on other sites

Pe tester nu sunt recunoscute"not active" si nu apar nici valorile(voltaj sau temperatur).Ar ramane o varianta sa vad daca primesc curent, sper sa nu fie intrerupt firul undeva.Sondele le-am montat la Robert de la Bimmer Service, el a crezut initial ca ar fi catalizatorul infundat si la recomandarea DIS am mers cu masina 30 min la viteza de 110 km/h.

Nu pot sa imi explic cum,dar sondele nu primeau curent,pentru ca o siguranta lipsea.

S-a rezolvat, sondele functioneaza bine.

Link to comment
Share on other sites

Ce siguranta lipsea?

Lipsea siguranta nr.11.

 

Adica exista posibilitatea ca si sondele vechi sa fi fost perfect functionale insa datorita sigurantei lipsa sa-ti fi aparut eroarea?nea.gif

Asta nu stiu daca sondele vechi erau functionale,urmeaza sa le testez.Sper sa nu fie functionale,altfel am cheltuit 1600ron degeaba,cand se putea rezolva cu 1ron.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Pfu... si cum e acum ? La consum si functionare ma refer, s-a schimbat ceva in bine ?

 

 

Salut,

 

Mersul motorului s-a schimbat radical,la fel si consumul, de la 13-13,9% in oras, a ajuns la 11%.Nu pot sa imi dau seama si nici un mecanic nu isi explica cum a fost scoasa siguranta si nici cum a fost scoasa din soft acea eroare, pentru ca masina este in familie de 5000km si doar acum 500km a aparrut eroare pe bord, daca nu ar fi aparut eroare pe bord si ar fi aparut doar pe diagnoza se putea spune ca a fost scoasa siguranta de vechiul propietar ca sa nu dea eroare.

Mai este de rezolvat si senzorul NOX, si ala aparar ca eroare dar nu pe bord,doar pe diagnoza(too sulfured).

 

Vechiile sonde lambda functioneaza bine,au fost testate:))

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.