Jump to content

sunet turbina 320d


Recommended Posts

E normal asa sa se auda turbina la un 320d de 136 cai? Asa se aude doar cand e rece. Cand ajunge acul de apa in mijloc nu se mai aude asa de tare. Tin sa precizez ca axul turbinei nu are joc.

 

http://www.youtube.com/watch?v=f2rYwBZr4ME

Mai tureza mult asa la ea cand e rece motorul si nu o sa o mai auzi deloc...

Link to comment
Share on other sites

nu e nimic spart, am verificat. Asa face pana se incalzeste motorul. Am avut data jos galeria de evacuare de dupa flexibil si se auzea si mai tare pe evacuare suieratul.

 

 

 

De mine nu.

 

Si fosta mea masina facea la fel, exact la fel dupa reconditionarea turbinei. Era vorba de un E46 318d. Am mers cu suieratul vreo 60.000km fara probleme.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Cum ar trebui sa se auda o turbina perfecta.????

(fara nici un suerat)????

Si a mea suera, dar putin mai incet .Inseamna ca e pe duca???

Asta e marea dilema pe care mai nimeni nu o stie decat atunci cand pica turbina. In orice caz trebuie desfacuta si analizata...daca prezinta simptome ciudate.

Link to comment
Share on other sites

turbina mea suiera de 3 ani! e adevarat ca in astia 3 ani am facut vreo 17-20k, dar mi-au spus mai multi ca mai merge.

cu flueratul e cam asa poate sa mearga inca multe mii de km sau poate sa mai mearga cateva sute, depinde de noroc.

a mea nu e reconditionata sigur!

si inca ceva> alea reconditionate fluiera?????

Link to comment
Share on other sites

Asta e marea dilema pe care mai nimeni nu o stie decat atunci cand pica turbina. In orice caz trebuie desfacuta si analizata...daca prezinta simptome ciudate.

 

Ms de raspuns.

Am sa o desfac doar daca se schimba comportamentul masinii. (all 163 hp on duty)

Inca nu pare sa dea semne de vreo defectiune. (all 163 hp on duty)

Sunt curios cum se aude un motor complet nou !!!!

Imi e frica cu turbina deoarece sotia are obiceiul de a merge sub 2000 rpm.Cry.gif

Link to comment
Share on other sites

si amea fluiera cand e motorul rece ..stai linistit daca nu scoate fum alb nu e nici o problema

 

Ideea e ca la mine scoate cave fum alb, sau mai bine zis condens cu ceva fum alb/albastru, asta doar cateva minute si cand afara sunt sub 5 grade pana se incalzeste motorul.

Link to comment
Share on other sites

pai ala e condens la orice masina fie benzina fie diesel o sa vezi ca scoate aburul ala,daca nu ciupeste ulei nu ai de ce sa iti faci probl,si a mea cand este rece are un mic suierat Edited by lvi
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.