Jump to content

sfat achizitie BMW F10


Elvetianul

Recommended Posts

Nu vreau sa ma bag in treaba altora dar ... dar am s-o fac oricum.

 

Masina aia - cea mai ieftina in Germania - nici pe departe cu dotarile alea (pachet M si scaune confort) este un minim de 25.000.

Mai adaugi un 1000 de Euro s-o aduci in Romania si cam aia e.

Foarte interesant cum toate seria 5 din Romania au pachet M - iar pe mobile cand bifezi sport pack - raman 2 masini.

 

In alte cuvinte - seria 5 la 25.000 de euro din Germania - in conditiile in care nu gasesti unul in Germania la banii aia - eu nu as lua.

 

In plus - cam acum 3 luni - eram la o reprezentata BMW - unde venise un baiat cu un Seria 3 GT cu 3000 de km in bord - care avea 118 erori. O SUTA optsprezece.

Masina fusese data peste cap - si ii puneau sigurante in loc de airbaguri sa nu mai dea erori.

 

Succes.

 

 

In Germania pretul e mai mare pentru un singur motiv : TVA-ul. La 25.000 de euro , aproape 5k de euro e TVA-ul . Romanul merge , cumpara masina pe firma fara TVA (ca doar suntem in UE), o aduce in tara si pe riscul lui o scoate la vanzare . Deci e foarte simplu , eu daca as merge dupa ea as da 25k , el o ia de acolo cu 20k, isi mai adauga si un profit frumusel si apoi ne-o vinde noua mai ieftin de cum am lua-o noi direct de la "sursa".

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Nu mai e chiar asa cu tva-ul, uitati-va la stirea de acum vreo 2 saptamani cu samsarii arestati prin targul de la cluj.Chestiunea cu deducerea tva-ului e absolut legala cat timp deduci doar jumatate din tva si tii minim 4 ani masina pt a o amortiza.

Oricum suntem cativa useri care avem motorizarea asta, poti cauta pe forum reviewuri

Treaba cu pretul e ceva relativ, masina asta noua a costat peste 65000 de euro

Edited by claudium1981
Link to comment
Share on other sites

Nu mai e chiar asa cu tva-ul, uitati-va la stirea de acum vreo 2 saptamani cu samsarii arestati prin targul de la cluj.Chestiunea cu deducerea tva-ului e absolut legala cat timp deduci doar jumatate din tva si tii minim 4 ani masina pt a o amortiza.

Oricum suntem cativa useri care avem motorizarea asta, poti cauta pe forum reviewuri

Treaba cu pretul e ceva relativ, masina asta noua a costat peste 65000 de euro

 

 

Am vazut la stiri saptamanile trecute razia din CJ dar tu crezi ca gata toti samsarii din tara au renuntat la varianta asta de eludare a taxelor ? Sa fim seriosi :D

 

 

Masina e chiar frumoasa si dotata !

Edited by Scorpio 82
Link to comment
Share on other sites

Treaba cu TVA-ul nu sta chiar asa.

 

Poti - sigur sa cumperi o masina din Germania fara TVA - dar trebuie sa o cumperi pe firma. Adica samsar persoana fizica nu poate sa cumpere masini fara TVA.

 

Apoi - tu SRL - nu poti sa vinzi un lucru fara TVA - ca asa e cu SRL-ul. Si nici nu poti sa o vinzi pe ce suma vrei tu ca amortizare si alte alea.

 

In alte cuvinte - tu samsar - nu poti sa iei fara TVA si sa vinzi tot fara TVA.

In plus - TVA-ul este 19% in Germania si la noi doar 24%.

Adica daca vrei sa o vinzi in Romania - masina luata din Germania - o iei fara TVA - ca esti tare - si cand o vinzi adaugi 24%

 

Ramane cum am stabilit.

Edited by MoFo
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Treaba cu TVA-ul nu sta chiar asa.

 

Poti - sigur sa cumperi o masina din Germania fara TVA - dar trebuie sa o cumperi pe firma. Adica samsar persoana fizica nu poate sa cumpere masini fara TVA.

 

Apoi - tu SRL - nu poti sa vinzi un lucru fara TVA - ca asa e cu SRL-ul. Si nici nu poti sa o vinzi pe ce suma vrei tu ca amortizare si alte alea.

 

In alte cuvinte - tu samsar - nu poti sa iei fara TVA si sa vinzi tot fara TVA.

In plus - TVA-ul este 19% in Germania si la noi doar 24%.

 

Ramane cum am stabilit.

 

 

Si cei din CJ care au fost luati pe sus pentru prejudiciu de cateva milioane de euroi pentru ce crezi ca au fost luati, pentru ca au fost prea corecti? Si asa ca sa stii si tu atotstiutorule , te anunt ca de curand si-a cumparat un prieten masina adusa de samsar din Germanica , luata fara TVA de acolo si vanduta aici catre el cu factura nepurtatoare de TVA . Deci chiar se poate ;)

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Evident ca toata discutia e pt un srl platitor de tva, inregistrat in roi( registrul operatorilor intracomunitari- atentie - inregistrarea nu se face automat.

Masina o iei netto de acolo( eu cel putin asa am facut) dar jumatate din tva-ul aferent il dai la stat.Vanzarea se poate face dupa ce masina s-a amortizat pentru un pret derizoriu, daca nu platesti tva, impozit pe profit etc la valoarea neamortizata.

Evident ca se vor gasi tot timpul samsari care sa fenteze legea.Problema lor este ca nu mai prea vor nemtii sa vanda fara tva oricui.

Deci, nu ramane cum am stabilit

Edited by claudium1981
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Imi cer scuze pentru intarziere.

Duminica am vazut masina la Brasov si mi-a placut foarte mult. Cu toate ca el s-a zbatut la telefon ca e impecabila atat estetic (si interior si exterior) cat si tehnic, a omis sa imi spuna de navi.

Sincer sa fiu imi place prea mult masina ca sa nu o iau din cauza navigatiei, de aceea am cerut sfatul unui coleg care stie cum as putea rezolva aceasta problema.

Cat despre una noua...Sincer mi-a cam depasit bugetul de 22.000 cat m-am gandit initial. M-a atras culoarea si faptul ca are pachetul de fabrica, nu cum il pun toti aftermarket si urca pretul masinii cu 3000 euro.

Va multumesc pentru sfaturi. Maine ma duc sa ii vad istoricul la BMW dupa seria de sasiu, urmand sa ma gasesc cu el lunea viitoare cand o sa am toti banii daca totul este ok cu masina.

Edited by fantasy
Link to comment
Share on other sites

Atasez 2 poze care le-am facut la cartea service pentru a compara cat de cat cu ce imi vor spune cei de la BMW despre istoricul ei.

As dori daca se poate deduce din poze daca s-a facut schimbul de ulei de la cutie, si de asemenea daca imi poate spune cineva oare de ce are asa dese ultimile intrari in service. Ea acum are 158000 si totusi apare service due 10/2014.

Multumesc

 

Si cea de-a doua.

 

Din ce am inteles problema distributiei s-a rezolvat pentru modelele dupa 03/2011. Eu nu fac foarte multi km cu masina. Daca m-ar tine 30.000-40.000 fara investitii serioase as fi super multumit.

post-69868-0-09638600-1418075552_thumb.jpg

post-69868-0-09057800-1418075726_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Chestiunea cu distributia e relativa. Urmareste topicul dedicat ( a depasit din pacate 150 de pagini) si o sa vezi ca au fost cazuri izolate si de masini produse dupa 3/ 11 cu probleme la distributie.

Referitor la service due in... Poate fi si de la altceva( spre exemplu verificarea generala sau schimbul lichidului de frana)

Edited by claudium1981
Link to comment
Share on other sites

Atasez 2 poze care le-am facut la cartea service pentru a compara cat de cat cu ce imi vor spune cei de la BMW despre istoricul ei.

As dori daca se poate deduce din poze daca s-a facut schimbul de ulei de la cutie, si de asemenea daca imi poate spune cineva oare de ce are asa dese ultimile intrari in service. Ea acum are 158000 si totusi apare service due 10/2014.

Multumesc

 

Si cea de-a doua.

 

Din ce am inteles problema distributiei s-a rezolvat pentru modelele dupa 03/2011. Eu nu fac foarte multi km cu masina. Daca m-ar tine 30.000-40.000 fara investitii serioase as fi super multumit.

in caietul de service nu apare never schimb ulei cutie

in jermania, nu-ti schimba nimeni uleiul din cutie, de cĂŽt la cerere

la ultima inspectie a schimbat doar lichidul de frĂŽna

 

parere personala: pret enorm ptr. un 4 cil. si mearsa la grele

iar displayul la navi e fĂźtĂźt :cry:

  • Like 2
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.