Jump to content

Please help!


Recommended Posts

Salutare! Am o problema cu relantiu la masina E30 316i... imi tremura rau in unele momente si sta la 550-600rpm(tot timpul) :blink: . Am dat jos catalizatorul(am schimbat cu totul traseul de tobe cu unele noi fara catalizator), am schimbat calculatorul cu altul fara catalizator ca sa pot sa elimin si sonda lambda, capac si pipa noi, fise noi, bujii noi, curatat injectoare cu ultrasunete, schimbat distributia, am verificat compresia(este ok) am schimbat si axa cu came, uleiul+filtru, filtru aer, filtru benzina, verificat presiunea in rampa de injectoare(ok), verificat regulatorul de presiune din rampa(ok), desfacut debitmetru si curatat atent de micile impuritati care se infiintasera acolo(nu sa umblat la arc sau la altceva, iar banda de carbune pe care lucreaza acul este ok si nu prezinta zgarieturi), verificat sa nu traga aer fals peste tot si ultima chestie din care cred ca este tremuratul - regulatorul de relantii. L-am demontat si l-am curatat dupa care l-am montat la loc pe masina dar imi face urmatoarea figura: cum il montez lucreaza frumos raspunde bine cand ii dau un sprit si coboara frumos la 850rpm dar in momentul in care se incalzeste nu mai tine relantiul decat la 550-600rpm si imi da un tremurat la motor. Am mai facut si urmatorul test: cu motorul cald (cand statea la 550-600rpm)l-am demontat si l-am curatat dupa care l-am suflat cu aer si l-am montat la loc pe masina(motorul fiind inca cald) si a functionat ok, adica a tinut relatiul la 850rpm pentru aprox. 10min. (chiar daca ii mai dadeam cate un sprit cobora frumos la 850 si ramanea acolo :) )dupa care iar a inceput sa coboare :) plus ca si oscileaza intre 600 si 900rpm pana se stabilizeaza. Voi ce parere aveti? Este regulatorul sau nu? Ca dupa cati bani am bagat de o saptamana in masinuta tare n-as vrea sa mai dau 3-4 milioane sau probabil chiar mai mult pe un regulator nou.

Astept si parerea voastra ca nu mai stiu ce sa fac...

Multumesc anticipat pentru raspunsuri :)

Link to comment
Share on other sites

Ai incercat sa mergi la un service?

185448[/snapback]

Evident, doar nu m-am apucat eu s-o repar pe marginea drumului... dar daca dupa tot ce am schimbat, masina tot nu merge asa cum trebuie m-am apucat sa intreb si eu pe aici poate isi mai da lumea cu parerea ca dupa aia de la service tre sa-mi arunc masina la cos... :blink:

Link to comment
Share on other sites

Evident, doar nu m-am apucat eu s-o repar pe marginea drumului... dar daca dupa tot ce am schimbat, masina tot nu merge asa cum trebuie m-am apucat sa intreb si eu pe aici poate isi mai da lumea cu parerea ca dupa aia de la service tre sa-mi arunc masina la cos... :blink:

185456[/snapback]

 

 

:) Nu mai fi asa suparat.

 

Uite incearca si asta.In mufa debitmetrului exista un fir gri cu negru.Acest fir merge la computer,normal :) .

Pe traseu,mai exact sub capacul care protejeaza releele,langa parbriz,ar trebui sa existe o mufa pentru acest fir.Deconecteaza mufa,deconecteaza bateria ptr 1/2 ora.

Pune totul la loc si verifica.Poate merge mai bine :)

Link to comment
Share on other sites

:) Nu mai fi asa suparat.

 

Uite incearca si asta.In mufa debitmetrului exista un fir gri cu negru.Acest fir merge la computer,normal :) .

Pe traseu,mai exact sub capacul care protejeaza releele,langa parbriz,ar trebui sa existe o mufa pentru acest fir.Deconecteaza mufa,deconecteaza bateria ptr 1/2 ora.

Pune totul la loc si verifica.Poate merge mai bine :)

185457[/snapback]

Merci!!! O sa incerc si varianta asta. Dar poate poti sa-mi detaliezi si mie mai exact ce se-ntampla cand execut aceasta operatiune (sa stiu si ce fac defapt acolo) :blink:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.