Jump to content

Intrebari jante si anvelope


Paleonte

Recommended Posts

sal,

 

am cateva intrebari referitor la schimbarea jantelor si anvelopelor.

detin e91 318 D 2008 143cp , si am jante si anvelope standard 205 55 16

 

as vrea in viitor sa la inlocuiesc cu altceva pe 17. nu vreau mai mari.

as vrea sa stiu ce parere aveti de jantele non OEM

de ex :

 

 

http://www.google.ro...l%3B1000%3B1000

 

ce parere aveti despre jantele de mai sus si de producator?

ma intereseaza in principal ceva pe gri sau negru, daca nu le-as vopsi eventual ulterior.

 

cat despre anvelope, vroiam sa stiu daca e ok 245 45 17 spate si 225 45 17 fata.

consuma masina mai mult cu anvelope mai late ?

alte avantaje si dezavantaje ?

recomandari ?

 

multumesc anticipat

 

ps. vroiam sa stiu si ce date trebuie sa stiu la jante ca sa pot pune dimensiunile de anvelope amintite mai sus

Edited by Paleonte
Link to comment
Share on other sites

referitor la model si producator, depinde de fiecare ce isi alege, ce ii place si cati bani are.

ca si dimensiuni pe 17 e ok pt Ro. iar 225 si 245 e ok.

masina 0 sa fie mai rigida, consumul putin mai mare, dar stabilitate, franare si aspect mai bune.

recomandari. www.atu.de

Link to comment
Share on other sites

cred ca producatorii fac chestii mai deosebite, daca cele OEM ti se par banale

iar calitatea nu difera mai deloc

 

ceva recomandari de producatori? cam ce pret ar trebuii sa aiba o janta pe producator de calitate ?

 

Eu am optat mereu pe aceiasi dimensiune la toate rotile. Banui ca nu folosesti masina pentru "liniute" iar un 225 pe spate este suficinet.

Platesti mai mult, consumi mai mult combustibil si asta doar pentru aspect.

 

nu fac liniute ca doar mi-am luat touring :)

as fi vrut cat mai late pe spate, deoarece mi se par cele de acum 205 , tare bagate sub aripa pe spate si asta nu imi place cum arata

Link to comment
Share on other sites

ceva recomandari de producatori? cam ce pret ar trebuii sa aiba o janta pe producator de calitate ?

 

sunt jante si de 500 lei/buc si de 5000 lei/buc.cele mai bune sunt alea pe care ti le permitithumbsup.png.pune niste poze si ne putem da cu parerea ca...nu ne doare managrin.png.

Link to comment
Share on other sites

nu fac liniute ca doar mi-am luat touring :)

as fi vrut cat mai late pe spate, deoarece mi se par cele de acum 205 , tare bagate sub aripa pe spate si asta nu imi place cum arata

 

De la 245 la 225 este o diferenta de 20 mm, ceea ce in lateral la nivelul aripii spate o sa vezi doar 10mm (1 centimetru)...

Link to comment
Share on other sites

sal,

 

multumesc de sfaturi. pana la urma am luat OEM, style 161 double spoke pe 17.; le-am luat cu anvelope. pe fata aproape noi 225 45 17, dar supriza : au bataie. sunt deformate. marca : DUNLOP. sunt a 3-a pereche de dunlop in stare foarte buna ca uzura dar deformate. nu va mai luati dunlop !

pe spate am 255 40 17. uzate la jumate dar neuniform. se pare ca si alea va trebuii sa le chimb. am dat 400 E pe ele complete, nestiind ca anvelopele nu vor fi bune.

 

diferente fata 205 55 16 : frantics.gif. uriase ! masina e incredibil de ferma pe viraje si de stabila. parca conduc alta masina.

+ la design, mai ales pe spate, se apropie de marginea caroseriei, nu mai apar bagate sub aripa, lucru care ma dispera.

dezavantaje : pierdere putere ( mai ales ca am un 318 E91 143 cp. )

consum ceva mai mare, dar inca nu m-am lamurit cu cat.

daca stiti careva cu cat se modifica consumul, va rog sa imi spuneti.; multumesc

Link to comment
Share on other sites

sal,

 

multumesc de sfaturi. pana la urma am luat OEM, style 161 double spoke pe 17.; le-am luat cu anvelope. pe fata aproape noi 225 45 17, dar supriza : au bataie. sunt deformate. marca : DUNLOP. sunt a 3-a pereche de dunlop in stare foarte buna ca uzura dar deformate. nu va mai luati dunlop !

pe spate am 255 40 17. uzate la jumate dar neuniform. se pare ca si alea va trebuii sa le chimb. am dat 400 E pe ele complete, nestiind ca anvelopele nu vor fi bune.

 

diferente fata 205 55 16 : frantics.gif. uriase ! masina e incredibil de ferma pe viraje si de stabila. parca conduc alta masina.

+ la design, mai ales pe spate, se apropie de marginea caroseriei, nu mai apar bagate sub aripa, lucru care ma dispera.

dezavantaje : pierdere putere ( mai ales ca am un 318 E91 143 cp. )

consum ceva mai mare, dar inca nu m-am lamurit cu cat.

daca stiti careva cu cat se modifica consumul, va rog sa imi spuneti.; multumesc

 

consumul se mareste nesemnificativ gen 0.5l%.,mai mult i-ti consuma cand dai drumul la climahappy.png

 

ai verificat jantele?sunt echilibrate?

Edited by adi v
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

consumul se mareste nesemnificativ gen 0.5l%.,mai mult i-ti consuma cand dai drumul la climahappy.png

 

ai verificat jantele?sunt echilibrate?

 

jantele par ok, nu au bataie. dar la anvelope se vede clar ca bat. sunt deformate pe fata si imi tremura volanul chiar daca pe masina de echilibrat da 0 cu 0. pe masina f.buna.

iar pe spate se vede clar ca sunt uzate neuniform.

 

ce ma deranjeaza e pierderea de putere. 0,5 l nu ma deranjeaza. cam asa am vazut si eu ca a crescut.

Link to comment
Share on other sites

Teoretic nu prea ar trebui sa-ti dai seama ca masina trage mai greu cu jantele alea...Tot style 161 am si eu, tot 255 pe spate...la mine diferenta fata de table pe 16'' e de 0,2s cronometrat :)

 

Consumul e si el un pic mai mare, cu ~0,5l

 

:) ms.de informatie. 0,2 e nesemnificativ. totusi 320 - ul are mai mult cuplu si asta ajuta mult.

 

deocamdata raman cu astea...voi vedea cum ma impac cu ele :)

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

salutare,

 

am trecut la jantele de iarna, se simte diferenta la consum, cred ca e peste 0,5 l. si masina "aluneca" sesizabil mai usor pe sosea. deci va trebui neaparat o resoftare, altfel nu ma mai impac cu pierderea asta de putere.

 

nici unele vibratii nu le mai am la viteza de peste 140 km/h. cred ca nu au fost ok anvelopele, ori la 255 latime, sunt mai greu de echilibrat, si daca nu sunt perfect echilibrate, se simte vibratie.

 

intrebare : la style 161 double spoke, poti pune si pe spate anvelope de 225 ca si pe fata, chiar daca "J" - ul este diferit ?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.