Jump to content

DIFUZOARE FOCAL E 46


Guest sorren

Recommended Posts

Guest sorren

c0sta: tot la avic z2 poftesc si eu de ceva vreme . . . l-am gasit pe ebay la 1600$ . . . cred ca-l iau. in general astia trimit si in ro?

 

 

 

studio54: id-ul meu este sorren33, sigur ca poti veni sa auzi;)

vb pe mess detaliile si poate imi faci si mie "intrarea" la atelierul de mobila;)

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...
  • Replies 93
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • 2 weeks later...
asa este. basul in bmw este putin propagat din portbagaj, am un dif de 1000W RMS si nu este ceva care sa te dea pe spate, caut o bancheta care sa se rabateze sau care sa aibe "gaura" pt schiuri, atunci o sa fie ceva decent.

 

ai dreptate cu HU, cred ca ma voi orienta spre acela pt moment.

 

mercic

187841[/snapback]

 

salut

am si eu un e46 si vroiam sa te intreb daca ai schimbat si boxele masinii; eu ma gandeam sa schimb numai HU cu un dvd kenwood si sa-mi pun un sub si statie jbl de aprox 1000w, dar sa las boxele originale.

e necesar sa pun si alte boxe sau fac fata cele originale?

thx

Link to comment
Share on other sites

Acum, ca mi s-a stricat HU-ul (kenwood aveam), ma gandesc sa schimb tot sunetul. Am si amplif. Alpine insa doar cu 2 intrari (stanga-drapta). Vreau ceva sa pot amplifica toate boxele inclusiv subwooferul (deci mi-ar trebui 5 intrari : front L-R , rear L-R , si subwoofer). Deocamdata boxele le tin pe cele actuale (JBL) sa vedem ce performante au si amplificate. Pt. HU m-am gandit la acesta : http://www.be-loud.ro/produse/CD_Playere_MP3/SONY/MEX-1GP/ Bineinteles ca as vrea ceva 2din insa trebuie si rama adaptoare , modificari la mutatul climei....cam dificil.
Link to comment
Share on other sites

nu are prea mare importanta ce intrari are amplifu om cazul tau - parca (daca imi amintesc bine) cu el amplifici doar subul. nu o sa poti umbla la reglaje de front-rear daca nu ai 4 intrari.

 

in plus degeaba vrei tu un amplif cu 5 intrari, daca nu ai 5 iesiri din HU. ca daca din Hu ai doar L, R, oricum vei avea in intrarile din amplif de front-rear acelasi semnal.

 

Hu ales de tine e praf. e SONY. fugi de ele. Cauta Pioneer, Alpine, Clarion, nu neaparat in ordinea asta. preferabil cu pre-outul de voltaj cat mai mare.

 

uite 3 exemple luate in graba de la acesti 3 producatori cu pretul apropiat de ce vrei tu:

http://www.be-loud.ro/produse/CD_Playere_M...er/DEH-P4900IB/

http://www.be-loud.ro/produse/CD_Playere_M.../CDA-9852RR-RB/

http://www.be-loud.ro/produse/CD_Playere_M...ion/DXZ578RUSB/

Edited by c0sta
Link to comment
Share on other sites

eu mi-am pus dvd 2din kenwood si as vrea sa intreb daca stie cineva daca se gaseste suport pentru montatul climei mai jos si masca fata pentru dvd?

285697[/snapback]

 

Pai cum l-ai pus ? , daca nu ai rama adaptoare , cu clima ce-ai facut ? Si eu chiar vreau un 2din , mai ales ca tocmai trebuie sa schimb HU-ul ,ceva bani in plus se gasesc pt upgrade insa rama asta e muuuult prea scumpa (am inteles ca undeva la 250$+transport din SUA ).

 

@c0sta : e bun si ultimul indicat de tine, are 6 pre-out de 4V , si usb frontal e ok . Sa inteleg ca sony nu sunt buni in domeniul auto ?? Am tv sony , camera foto digitala , foarte multumit de ele.

Link to comment
Share on other sites

SONY in domeniul audio-video de home-user sunt PRAF. ei isi scot banii si sunt cap de afis in mediul video profesional (televiziuni, studiouri... etc...)

la restu doar designul de produse. calitate ioc. ma refer aici evident la calitatea sunetului scos...

asa ca oricat de bine ar arata un SONY, evita-l

Link to comment
Share on other sites

pai nu il iei pe cel de sus si il pui jos?

ce draq de suport?

285718[/snapback]

teoretic....practic e altfel...clima nu are chiar dimensiunea "locului de pus nimicuri" de dedesupt si in plus are si colturile de jos rotunjite...deci nu potriveste chiar la fix ...

Link to comment
Share on other sites

Pai cum l-ai pus ? , daca nu ai rama adaptoare , cu clima ce-ai facut ? Si eu chiar vreau un 2din , mai ales ca tocmai trebuie sa schimb HU-ul ,ceva bani in plus se gasesc pt upgrade insa rama asta e muuuult prea scumpa (am inteles ca undeva la 250$+transport din SUA ).

 

deocamdata e in desfasurare lucrarea...sunt puse doar provizoriu...inca nu stiu sigur cum o sa procedez cu rama dar nu dau 250$ nici in ruptul capului...e o plasticaraie amarata...clima potriveste dedesupt dar nu chiar la fix....sunt convins ca o sa gasesc o solutie mai ieftina si la fel de aspectoasa...

Link to comment
Share on other sites

atunci te pregatesti sa scoti peste cateva mii de euro din buzunar.

Infinity nu sunt nici ele exceptionale... sunt mai bune decat o medie intalnita pe la noi la sistemele de sunet de pe masini.

 

si se poate face SPL si cu Infinity....

 

@DRE : tu pui intrebari sa te afli in treaba sau chiar ai bani sa modifici sistemul de sunet?

Link to comment
Share on other sites

@c0sta sa zicem ca am vreo doi lei...dvd kenwood 2din e deja in masina...iar boxe nu vreau sa-mi iau nu stiu ce chestii nemaipomenite de nu stiu cate mii de euro care oricum mi se par ridicol de scumpe tinand cont de nevoile cotidiene...eu m-am gandit la 2xjbl p1222 pentru bass, 2xjbl t595 pe spate si 2xjbl c508gti pe fata + 2 amplifuri jbl: gto 1201.1 si gto75.4 ...care cred ca vor face fata cu brio...
Link to comment
Share on other sites

fair enough...

 

insa o mica precizare... daca tii mai mult la SQ, cu aceiasi bani luai niste difuri DLS, duse de aceleasi amplifuri JBL pe care le-ai ales.

sunetul era clar mai bun.

insa oricum nu suna rau, pt ceea ce ai zis ca vrei tu.

 

btw sa ne pui niste poze cu montaj, etc...

Link to comment
Share on other sites

@c0sta sa zicem ca am vreo doi lei...dvd kenwood 2din e deja in masina...iar boxe nu vreau sa-mi iau nu stiu ce chestii nemaipomenite de nu stiu cate mii de euro care oricum mi se par ridicol  de scumpe tinand cont de nevoile cotidiene...eu m-am gandit la  2xjbl p1222 pentru bass, 2xjbl t595 pe spate si 2xjbl c508gti pe fata + 2 amplifuri jbl: gto 1201.1 si gto75.4 ...care cred ca vor face fata cu brio...

286752[/snapback]

 

 

cum? rama adaptoare? de unde? cat? cum arata?

 

loveste-ne cu neste poaze :blink:

Link to comment
Share on other sites

salutare all !!!

 

DRE dn cate cred eu 1201.1 ai sal folosesti pt amplifica suburile ... am sati dau o veste proasta : dc vrei sa obtii tot ce pot suburile .. ai sa fortezi prea mult ampul .. si ai sal tii mai mereu in protectie ! dc ai ceva banuti in plus .. mergi pe alta statie ... sau multumestete cu mai putin ( ampul lasat mai jos .. cat sa nu intre in protectie ) !!!

 

despre t595 limited ... vezi ca au intrari separate .. pt amplificarea separata a wooferului si a tweterului ... ca sa fiu putin mai bine inteles ... 75.4 ar amplifica bine doar t595 !!!

 

atat t595 cat si c508 .. sunt difuri al caror twetere tipa tare ... chiar deranjant ... t595 leam auzit la un concurs ... si pur si simplu nu puteai sta langa ele ... ambele difuri alese de tine ... fac mai multa galagie decat sa "cante" !!! nu vreau sati jignesc gusturile ... dar te sfatuiesc sa le cumperi doar dc leai auzit in alta parte si tiau placut .. dc nu ... sa nu fii dezamagit de rezultate !

 

 

acum vreau sa vin cu o scuza .. urmaresc destul de rar acest thread ... poti sami zici si mie de HU ai !? nu de alta dar .. sisteme de 1000 2000 de euri fara un HU "potent" is degeaba !

 

numa bine .. si spor tuturor la facut sisteme in masinile proprii !

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.