Jump to content

F30 328i xDrive


FRE

Recommended Posts

@alinys - Am spalat-o la seful meu acasa unde are toate cele necesare,butelie normala de 25 ltr si solutie Futura parca....secretul pentru a face spuma aia imensa este sa scoti duza la lance,implicit risipa de solutie,dar macar iese treaba super !

@krebs - Fiabilitatea se vede in timp,nu putem decat astepta,cat despre " concurenta " numai de bine,piata este mare,e loc pentru toti.

 

@io's - Nu este important,sunt putine situatiile in care esti nevoit sa mergi asa tare.

Link to comment
Share on other sites

@andrei - Iti multumesc de grija,insa deja am bagat-o de cateva ori la OMV,asa ca.....raul deja e facut :pardon:

@io's- Ca o completare la ce am scris mai sus,cred ca nu ai inteles,limitarea electronica o face calculatorul,care nu are gps,pur si simplu,cand atinge 250,o limiteaza,ca exista eroarea de cativa km,este adevarat,dar este alta discutie !

Link to comment
Share on other sites

Guest Pole
Nu prea. La M6 eram limitat la 250, insa pe bord aveam 270 cand intra limitarea. Tu probabil nu ai atins viteza de 250 real.
Link to comment
Share on other sites

Nu vreau sa intru in polemici de nici o natura,cum am mentionat si mai sus,am mers doar sa vad cat de sus poate urca acul vitezometrului si ma asteptam sa se opreasca la 250,nimic mai mult.Din cate stiu principiul limitarii electronice,functioneaza pe baza datelor primite de la computerul masinii,acelasi care transmite si la bord.Cu cat viteza este mai mare,creste proportional si procentul de eroare.

 

@Myx - Eheee....nu e tarziu sa ma intrebe cineva,insa raspund anticipat : nu stiu,fiindca a fost un varf de accelerare si apoi am mers la limitat legala.

Edited by FRE
Link to comment
Share on other sites

@andrei - Iti multumesc de grija,insa deja am bagat-o de cateva ori la OMV,asa ca.....raul deja e facut :pardon:

La OMV cu periile alea? Mi-ar fi mila de masina sincer. Niciodata n-am dus-o la OMV. De fapt sunt cam 5,6 ani de cand n-am mai calcat prin vreo spalatorie auto.

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

La OMV cu periile alea? Mi-ar fi mila de masina sincer. Niciodata n-am dus-o la OMV. De fapt sunt cam 5,6 ani de cand n-am mai calcat prin vreo spalatorie auto.

Nu mai au perii,sunt niste role cu material moale,nu stiu exact compozitia lor.Ma grabeam si nu am avut chef sa mi-o spal singur acasa......insa cand timpul mi-o permite,chiar imi face placere sa o bibilesc :ok:

  • Like 1
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Foarte frumoasa masina:), mai ales ca este noua, dotata foarte bine, si ma bucur, ca ai pastrat jentile:)

Multumesc foarte mult,cat despre jante,regretam enorm acum daca nu le luam,nu ca cele pe 18" erau rele,dar,daca tot ma chinui,macar sa o fac cu 19"

Link to comment
Share on other sites

Mai tarziu decat ar fi trebuit dar mai devreme decat niciodata, te felici si eu pentru alegerea facuta. Mi se pare configuratia perfecta (chiar daca personal as fi ales RWD). Sunt foarte curios cum se simte motorul in reprize, sunt sigur ca in ture e criminal. Sa te poarte cu placere si sa aveti grija unul de celalalt ! Cat despre partea cu benzina vs motorina si consum vs performante...totul depinde de motivul principal pentru care-ti iei masina. Daca o iei din egoism, pentru placerea ta atunci cand esti la volan, poti considera ca ai da banii pe bere sau pe orice altceva, nu conteaza, principalul scop al masinii aleia e sa te faca sa te simti bine. Atata timp cat esti rezonabil si iti iei masina pe care ti-o permiti (nu ma refer doar la pret), chiar nu conteaza altceva. Sunt sigur ca pentru multa lume de-aici masina e in mare parte un moft, ca daca era o necesitate, ne luam toti vreun VAG diesel si nu ne mai interesa nici de vopsea, nici de consum, nici de asigurare, nici de furat oglinzi, si isi facea foarte bine treaba si masina aia. Asadar, noroc cu noua achizitie !
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

@zyz - Multumesc,cat despre RWD,clar nu,xDrive a fost cel mai important criteriu,dupa care M Paket si restul.Cei de la ZF chiar au reusit cutia asta cu 8 trepte,schimba atunci cand trebuie,implicit pune puterea motorului pe asfalt.Consider discutia benzina vs. motorina inchisa,mai ramane sa lamuresc consumul in oras ( adica in Bucuresti,dupa cum se stie,aici consumurile sunt ceva mai mari decat in alte orase din RO ) zilele astea,dupa ce parcurg macar 300 km,in conditii de mers normal,fara excese.....
Link to comment
Share on other sites

Revin cu date despre consum : Am mers 321 km,numai in Bucuresti,dar in trafic relativ lejer,insa numai cu EcoPro si start/stop activ,cu un consum care a variat pe BC intre 10,2% si 11,6% si am alimentat 34 litri,deci real ar fi 10,6%.Consumul cred ca este aproape de minimul in oras,mai bine decat am mers zilele astea imi este greu sa cred ca o sa mai merg curand :frantics:
Link to comment
Share on other sites

Un minisupercar pânĂŁ la urmĂŁ. Sfatul meu e sĂŁ lași consumul și sĂŁ te bucuri de ea. Pe mine mĂŁ enerveazĂŁ ĂŽn general autonomia micĂŁ pentru cĂŁ nu suport sĂŁ opresc des. Dar la tine nu e cazul.

 

Eu la 2.0 TSI DSG 6 am cam 12-13 ĂŽn condițiile precizate de tine. Din punctul meu de vedere e chiar OK, un 3.0 diesel cu putere similarĂŁ nu poate consuma mai puțin ĂŽn oraș. La drum lung e altĂŁ treabĂŁ.

Link to comment
Share on other sites

Un minisupercar pânĂŁ la urmĂŁ. Sfatul meu e sĂŁ lași consumul și sĂŁ te bucuri de ea. Pe mine mĂŁ enerveazĂŁ ĂŽn general autonomia micĂŁ pentru cĂŁ nu suport sĂŁ opresc des. Dar la tine nu e cazul.

 

Eu la 2.0 TSI DSG 6 am cam 12-13 ĂŽn condițiile precizate de tine. Din punctul meu de vedere e chiar OK, un 3.0 diesel cu putere similarĂŁ nu poate consuma mai puțin ĂŽn oraș. La drum lung e altĂŁ treabĂŁ.

 

Nu ma intereseaza in general consumul,ca daca ma interesa luam diesel,deci nu e cazul,am specificat consumul,pentru cei care erau curiosi,asa ca idee........ Nu stau sa ma uit la consum,ma bucur de masina,indiferent ca merg in oras sau la drum lung.

Am doar asteptari de la edilii nostri sa mai repare din drumurile Bucurestiului,ca m-am saturat sa tot merg cu ochii pe asfalt.

Link to comment
Share on other sites

E bataie de joc,nici nu vreau sa ma gandesc daca voi fi nevoit sa ma grabesc vreodata si sa nu mai fiu atent pe jos.In fiecare dimineata cand trec peste liniile de tramvai de la Razoare,fac coada dupa mine,dar asta este......
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.