Jump to content

F30 328i xDrive


FRE

Recommended Posts

FRE: Pana la urma si din 328xi cu un pachet performance/chip tunning scoti mai mult. Aici nu ai mai facut nici un progres ?

Pai M Performance nu au dezvoltat inca iar altceva pana nu expira garantia nu intra in discutie ; in plus daca imi voi extinde garantia clar nu voi actiona :angry2:

Link to comment
Share on other sites

Comparatia corecta intre un awd si un rwd ar fi din mers.Logic ca de pe loc 328xi-ul decoloeaza,este mai usor+awd.

 

Fre,cand am fost ultima data la reprezentanta erau niste pliante, motorul tau ajungea la 269cp,cuplul crestea cu 30 sau 40Nm.

Edited by ionut_marius
Link to comment
Share on other sites

Comparatia corecta intre un awd si un rwd ar fi din mers.Logic ca de pe loc 328xi-ul decoloeaza,este mai usor+awd.

 

Fre,cand am fost ultima data la reprezentanta erau niste pliante, motorul tau ajungea la 269cp,cuplul crestea cu 30 sau 40Nm.

Poate confunzi motorizarea,intr-adevar exista zvonuri ca o sa apara update-ul de ECU,dar nu stiu cand.

Link to comment
Share on other sites

Vorba lui Myx,asteptand poaia,m-am gandit sa o mai bibilesc putin,la interior am aspirat foarte bine si am curatat pielea cu solutia de la BMW,iar la exterior pe langa spalat cu Wolf's Wash&Wax am aplicat un Sonax Brillant Shine. Acum sa vina codul galben :LMAO:

post-60284-0-09193900-1399107011_thumb.jpg

post-60284-0-79397300-1399107021_thumb.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Vorba lui Myx,asteptand poaia,m-am gandit sa o mai bibilesc putin,la interior am aspirat foarte bine si am curatat pielea cu solutia de la BMW,iar la exterior pe langa spalat cu Wolf's Wash&Wax am aplicat un Sonax Brillant Shine. Acum sa vina codul galben :LMAO:

briliant a iesit.....tre so vopsesc si eu pe a mea integral si apoi sa pun pe ea solutii... so duc la solar... din alea

  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

briliant a iesit.....tre so vopsesc si eu pe a mea integral si apoi sa pun pe ea solutii... so duc la solar... din alea

Multumesc ! Eu trebuia sa ii ascult pe cei ce imi spuneau atunci cand am luat-o sa nu o duc la orice spalatorie,acum era putin mai bine :rolleyes: Spor la ce ti-ai propus si ai grija unde o vopsesti integral.

Link to comment
Share on other sites

Eu nu iti pot recomanda spalatorii,ca eu mi-o spal singur acasa,insa am inteles de la colegul Acero ( care e bolnav cu intretinerea masinii ) ca cele self wash OMV folosesc sampon cu ph neutru.
Link to comment
Share on other sites

:LMAO: Oricum nu este corecta comparatia,F10-le are aprox 80.000 km ( teoretic....,practic cine stie ) si peste 4 ani,a mea 28.000 km si putin peste 1 an,aici intervin mai multi factori. Am spus si mai sus,mergi cu una,te dai jos te urci in cealalta si vezi ce feeling ai. Cand am avut cateva zile pentru test un 535d xDrive,situatia a fost total diferita,iar acolo diferenta este majora ( probabil este motorul care imi place cel mai mult si pentru care as renunta la benzina )

 

 

Una este feeling-ul si alta este performanta reala.5-ul fiind mai mare si mai greu,perceptia vitezei si a acceleratiei este mai mica ca la 3.Nu contest ca cele 2 masini n-ar avea performante similare,dar cea mai usoara evident se simte altfel.

Link to comment
Share on other sites

De cateva zile am (re)devenit ECO :ike: Am reusit sa fac mai multi km pe zi cu bicicleta decat cu masina,insa doar in padure la Baneasa,pe soselele din oras nu prea am curaj.

post-60284-0-30654500-1399728122_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

poate aluneca bicla si-ti lasa o amintire pe portiere :) curajosule !

Nu avea cum sa alunece,ea practic statea sprijinita doar cu capatul de cauciuc al ghidonul pe geamul lateral fata. Acum nu zic ca nu avea cum sa cada,orice este posibil,insa macar asa stiam cine a comis-o :LMAO:

 

Si eu am zis ca de saptamana viitoare merg la serviciu cu bicicleta, dar se pare ca vremea nu tine cu mine :(

Stii care e treaba,mie nu de vreme imi este frica ci de soferii ametiti care se intampla sa nu te vada cand esti cu masina,dar pe bicicleta. Am renuntat de mult la mersul pe bicicleta in Bucuresti,prefer sa merg prin padure,la aer curat in jur de 2 ore pe zi,de cate ori pot si sunt si safe.

Link to comment
Share on other sites

Eu il astept pe Acero cu 535-ul GT,pana atunci nu mai vorbesc cu el :clover:

 

 

tre sa vand E60'ul intai , am vorbit cu neamtul la telefon , mi-a zis sa stau linistit ca nu e bataie pe GT-uri , mai ales benzinare

Link to comment
Share on other sites

tre sa vand E60'ul intai , am vorbit cu neamtul la telefon , mi-a zis sa stau linistit ca nu e bataie pe GT-uri , mai ales benzinare

Asa este ! Iti urez multa bafta la vanzare si abia astept sa te innoiesti.

Link to comment
Share on other sites

Frumusica tare trotineta eco :)

 

Si eu renuntasem la mersul pe bicicleta prin Bucuresti. Pe langa aerul mega poluat pe care il inhalezi, daca mergi pe strada te injura soferii si te expui la niste riscuri destul de mari, iar daca mergi pe trotuar te injura pietonii si risti tu sa-l iei pe vreunul pe ghidon :p

 

Mereu bagam bicla in portbagaj, mergeam pana la parc sau unde vroiam sa ma plimb si aia era.

Link to comment
Share on other sites

ce portbagaj pt bicle ti-ai luat? sau mergi pe ea pana la padure..tot caut de ceva zile, nu-mi place nicio optiune pana acum

Nu mi-am luat portbagaj,am norocul/posibilitatea de a lasa/pleca cu bicicleta chiar de pe Iancu Nicolae ( vizavi de Padurea Baneasa ). Practic prin trafic nu trec decat strada,apoi intru in padure direct,chiar si azi am mers vreo 18 km :thumbsup:

 

Frumusica tare trotineta eco :)

 

Si eu renuntasem la mersul pe bicicleta prin Bucuresti. Pe langa aerul mega poluat pe care il inhalezi, daca mergi pe strada te injura soferii si te expui la niste riscuri destul de mari, iar daca mergi pe trotuar te injura pietonii si risti tu sa-l iei pe vreunul pe ghidon :p

 

Mereu bagam bicla in portbagaj, mergeam pana la parc sau unde vroiam sa ma plimb si aia era.

Mie personal,imi este destul de teama sa merg prin oras cu bicicleta,in plus respiri numai noxe si cum ai spus si tu te expui unor riscuri. Cat despre parcuri,anii trecuti o tineam la birou si nu aveam decat de traversat un bulevard si eram in Herastrau,insa aglomeratia de acolo m-a determinat sa renunt. Acum am ales aer curat si trasee destul de ok :flowers:

Link to comment
Share on other sites

De cateva zile am (re)devenit ECO :ike: Am reusit sa fac mai multi km pe zi cu bicicleta decat cu masina,insa doar in padure la Baneasa,pe soselele din oras nu prea am curaj.

that is a very expensive cube....sa ai gruija de el..si eu merg cu bicicleta la servici si oriunde pe aici prin cluj... am un crossbilke 29er....

Edited by poope
Link to comment
Share on other sites

that is a very expensive cube....sa ai gruija de el..si eu merg cu bicicleta la servici si oriunde pe aici prin cluj... am un crossbilke 29er....

O am de peste 4 ani,insa nu am ”tras” de ea prea tare,mai mult la plimbari,insa de acum incolo s-a cam terminat joaca,sa zic asa,o pun la treaba :LMAO: sa isi scoata banii. Asta este 26er dar viitoarea cu siguranta va fi 29er :drinks:

Link to comment
Share on other sites

O am de peste 4 ani,insa nu am ”tras” de ea prea tare,mai mult la plimbari,insa de acum incolo s-a cam terminat joaca,sa zic asa,o pun la treaba :LMAO: sa isi scoata banii. Asta este 26er dar viitoarea cu siguranta va fi 29er :drinks:

merita... ai alta anvergura la anvelope... eu o folosesc pentru oras... economisesc la bani de te doare.. plus miscare.. plus corp intr-un anumit fel.... :purple:

Link to comment
Share on other sites

Am descoperit cu stupoare ca cineva nu a avut loc de farul meu,alte daune nu cred ca am sau nu vad sa am,in chimb farul are ceva urechiuse rupte iar de repozitionat nu se poate fara a desface tot pe acolo.Nici nu stiu daca sa incadrez la accident sau vandalism :angry: Mi-am facut de lucru se pare,dar cu ocazia asta macar schimb si parbrizul ciobit de ceva timp,poate fac si revizia de 30.000 km si un update de soft pana la cea mai recenta versiune.Am ales sa merg tot la Apan Braila pentru ca sunt multumit de serviciile lor iar in situatii de genul,cand trebuie sa imobilizezi masina chiar si o zi doua,prefer sa fiu sigur ca nu imi dispar lucruri de pe masina.

post-60284-0-95071200-1400163206_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.