Jump to content

F30 328i xDrive


FRE

Recommended Posts

NASOL !

 

din poza nici nu zici ca are ceva

 

apropo , alinierea capota/aripa/ornament este foarte ...dubioasa.

Farul fiind impins in compartimentul motor,a tras dupa el si partea superioara grilelor,care de fapt este corp comun cu bara.Acum am eliberat un pic suruburile si a revenit la loc,fiind dintr-un plastic foarte flexibil. Am programare maine la asigurare,se comanda farul si asta este,sper sa nu mai apara si altele.

 

Bai ce oameni, sa speram ca nu ti-a mai miscat nimic prin spate. Cu parbrizul e grava sau material prost ?

Asta este tara in care traim,bine ca nu e mai rau,se face la loc,cat despre parbiz am luat o piatra pe DN1,mergeam si cu viteza si a pocnit un pic,dar mai asteptam pana sa il schimb,acum ca tot o bag la reparat,o fac si pe asta.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Asta este tara in care traim,bine ca nu e mai rau,se face la loc,cat despre parbiz am luat o piatra pe DN1,mergeam si cu viteza si a pocnit un pic,dar mai asteptam pana sa il schimb,acum ca tot o bag la reparat,o fac si pe asta.

nesimtirea e maxima , in rest nu are rost sa te mai consumi , bine ca ai casco .Sper sa-ti iasa bine si fara prea mult stres .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Multumesc baieti de incurajari,am asigurare Casco intr-adevar dar asta nu ma linisteste decat financiar,altfel sunt foarte suparat,sincer vorbind,multi dintre voi ma inteleg cu siguranta.
Link to comment
Share on other sites

O avarie ca aia, un asigurator decent o plateste imediat. In 2 zile poti avea masina "pe picioare".

 

La mine cu furtul, s-au miscat foarte rapid. Paguba a fost platita fara discutii.

 

La Generali...

Link to comment
Share on other sites

Nu e nici un secret,am asigurarea la Omniasig,iar zilele astea sunt pe primele pagini ale tuturor ziarelor si apar la toate emisiunile de stiri :LMAO: clar sunt un asigurator decent. Lasand gluma la o parte,nu sunt probleme,maine cum am constatarile,trimit actele pe mail la reprezentanta,se comanda piesele si dupa ce ajung probabil o sa dureze 2 sau 3 zile ( si asta datorita parbrizului care e bine sa stea macar o zi )
Link to comment
Share on other sites

Era doar o chestiune de timp pana sa se intample ceva "bun" cu masina in romanica. Sper sa se rezolve fara probleme.

Am stat si mi-am stors creierul rememorand fiecare loc in care am mers si am ajuns la concluzia ca s-a intamplat in parcare la Metro Baneasa,masina fiind parcata foarte departe de ceilalti clienti ai magazinului,tocmai de frica sa nu imi deschida vreunul o usa aiurea ( asa procedez mereu,chiar si prin Mall-uri ) dar se pare ca de ce te feresti,de aia nu scapi,mai devreme sau mai tarziu.

Link to comment
Share on other sites

Eu am parcat-o la marginea unei parcari, langa o insula de verdeata. A venit cineva, s-a urcat peste insula si mi-a trosnit spoilerul spate :wacko:

 

Probabil ca doar micsorezi sansele de a o avea lovita. E doar o chestiune de timp. Tot se va intampla.

Link to comment
Share on other sites

Hmm deci e intentionata treaba daca zici c-ai parcat-o deoparte. Nu sunt camere de supraveghere ?

Nu cred ca este intentionata,nu avea de ce.Mai mult ca sigur din neatentie o fi vrut sa intoarca sau sa parcheze,habar nu am,cum am mai spus bine ca nu e mai rau.

Cum spune si Bala,parcand mai departe de " turma " doar iti micsorezi sansele de evenimente neplacute,insa nu le elimini.

Link to comment
Share on other sites

Am stat si mi-am stors creierul rememorand fiecare loc in care am mers si am ajuns la concluzia ca s-a intamplat in parcare la Metro Baneasa,masina fiind parcata foarte departe de ceilalti clienti ai magazinului,tocmai de frica sa nu imi deschida vreunul o usa aiurea ( asa procedez mereu,chiar si prin Mall-uri ) dar se pare ca de ce te feresti,de aia nu scapi,mai devreme sau mai tarziu.

Citez FRE (aprox o luna asa - intalnirea saptamanala)

"Numai frate,inainte imi bateam capul cu probleme,ce fac,cum o dau,dar cu asta(masina actuala)numai,am terminat-o,e fier da-l dracu,am Casco,e suficient".

 

Ops..Te salut ! :rolleyes:

 

In legatura cu incidentul...imi pare rau ptr necaz,dar daca ai casco..e ok.Don't worry,be happy" :)) :thumbsup:

Edited by Daniels13
  • Like 3
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Fredie, nasol. De faze d`astea imi este cel mai frica.

Chiar si cu casco, tot trebuie sa umbli, imobilizezi masina..etc.

La fel cu parbrizul si la mine: luat piatra in el pe A1, injuraturi & stuff...

Insa am fost urgent la un service de parbrize si au reparat imediat locul, ca sa nu plece spartura.

Imi este cumva pe creier sa il schimb asa devreme.

Anyway, s-a o revedem back in business cat mai repede!

 

Thumbs up! :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Sunt super aiurea fazele astea . Eu ieri mi-am schimbat geamul lateral fata , pentru ca din binevointa "baetilor" cu mana lunga si a faptului ca si-a lasat sotia poseta la picioare, m-am trezit cu el spart . Totul s-a petrecut in 40 de minute in parcare la mall in Sibiu . A trebuit sa stau si cu masina pe tusa o saptamana pentru ca nu se gasea geam la nici o reprezentanta in tara si a trebuit sa vina din Germania
Link to comment
Share on other sites

Am mers si am intocmit doasarele de dauna,unul pentru parbriz si unul pentru far si revopsit bara fata ( are o zgarietura mica de la contactul cu cel care m-a lovit,chiar la imbinarea cu farul ) ; sincer nu observasem insa inspectorul a tot cautat urme de contact si a vazut si zgarietura respectiva,insa nu sunt convins ca vreau sa o revopsesc. Mi s-a facut o estimare,la rugamintea mea si cu amabilitatea inspectorului,aproximativ 9800 ron :angry2:
Link to comment
Share on other sites

s-o fi sprijinit cu partea posterioara de far si s-a ajutat de maini cand s-a ridicat si a impins in el sau efectiv s-a lasat mai tare pe el cand s-a asezat, exact o faza similara saptamana trecuta am vazut la un XC60, i-a rupt clema de plastic de la far, sensibile mai sunt :) . Pai e aproape 1k Eur un far la RS6-le meu vechi de 10 ani, care e doar un bi-xenon, iti dai seama ca astea mai noi cu adaptive si toate nebuniile sunt mai scumpe. Nasoala intamplare, mai ales ca nu ai nicio vina si mai si parchezi departe de aglomeratie, asa fac si eu si iti vine sa urli cand chiar si in asemenea situatii se gaseste unul s-o dea de gard.
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.