Jump to content

F30 328i xDrive


FRE

Recommended Posts

Baieti,eu nu am spus ca nu ma tin decat aprox. 25 k,am spus ca le schimb curand,considerand vizual ca " le ajunge " ; asa fac si cu anvelopele,cand consider eu ca sunt uzate le schimb,indiferent ca au 4 mm sau 5 mm. Sunt atatea masini care circula cu anvelope peste 50k km si inca " au carne "........ cam asta e discutia si la placutele de frana,fiecare le schimba cum considera si dupa buget bineinteles.

 

"senzorul" acela e o sarma care face un contact iar placutele "cu senzor" sunt mai scumpe cu 15 lei sau ceva, deci cei care fac asa sunt super gospodari #supergospodar

Nu exista placute cu senzor la generatiile astea mai noi,placutele se vand separat si senzorul separat ; este 1 buc pe fiecare punte si costa in cazul meu aprox. 115 lei ( si il schimb de fiecare data,chiar daca nu a ajuns uzura la el )

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

FRE - daca nu s-a aprins sau nu a "ros" din el plcauta nu vad rostul in a-l schimba, apoi daca tot te uiti asa des la placute si le schimbi "la ochi" poti sa nici nu-l mai pui, inchizi circuitul sa nu-ti mai dea eroare si iti va arata mereu 60k km durata de viata :laugh:
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

eu le-am schimbat la RS6 pe fata acum aroape 15k km si dupa estimarea mai duc 15k lejer, merg calm prin oras si majoritatea km ii fac pe autostrada, la cca. 400eur cele OEM/set(si nu de la dealer unde mi-au cerut dublu) ar fi o mica avere sa le schimb la fiecare 15k, adica la fiecare cam 6 luni :)
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

eu le-am schimbat la RS6 pe fata acum aroape 15k km si dupa estimarea mai duc 15k lejer, merg calm prin oras si majoritatea km ii fac pe autostrada, la cca. 400eur cele OEM/set(si nu de la dealer unde mi-au cerut dublu) ar fi o mica avere sa le schimb la fiecare 15k, adica la fiecare cam 6 luni :)

Alt sistem de franare,alta mancare de peste ...... alte cheltuieli de intretinere :poke:

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

tu esti fix la polul opus, cum naiba 90k miles? Vroiai cred sa zici ca ceramicele nu intra in pachetul de service, ca pe garantie se schimba daca se fisureaza vreun disc sau alt gen de probleme, asta cred si pentru ca ei dau un interval de schimb de ~ 200-300k km
Link to comment
Share on other sites

tu esti fix la polul opus, cum naiba 90k miles? Vroiai cred sa zici ca ceramicele nu intra in pachetul de service, ca pe garantie se schimba daca se fisureaza vreun disc sau alt gen de probleme, asta cred si pentru ca ei dau un interval de schimb de ~ 200-300k km

 

Nu, placutele si discurile le considera acoperite de ei pe garantie in caz ca le uzezi. Doar ca asta nu se aplica si la franele ceramice, asta am vrut sa spun.

 

Nu stiu ce placute folositi voi, eu unul prefer sa schimb banda in loc sa franez. De cand am masina nu mi-a intrat vreodata ABS-ul. :)

Link to comment
Share on other sites

Ma gandesc ca unii vor sa nu schimbe si senzorul si de asta inlocuiesc placutele mai devreme.

pentru 40de lei cat costa senzorul schimbi placute de frana de 2-300 de lei? :)))

unde vezi tu economia?

 

FRE - daca nu s-a aprins sau nu a "ros" din el plcauta nu vad rostul in a-l schimba, apoi daca tot te uiti asa des la placute si le schimbi "la ochi" poti sa nici nu-l mai pui, inchizi circuitul sa nu-ti mai dea eroare si iti va arata mereu 60k km durata de viata :laugh:

Mik, si eu le schimb cand sunt pe galben...nu astept niciodata sa se aprinda rosu, cu toate ca mai faci 2000km.

Cunosc oameni care folosesc placutele de la mine, dupa ce le schimb :)))

 

si eu stiu ca senzorul nu se poate refolosi.

Edited by Alex_wly
Link to comment
Share on other sites

Nu stiu ce placute folositi voi, eu unul prefer sa schimb banda in loc sa franez. De cand am masina nu mi-a intrat vreodata ABS-ul. :)

La voi acolo sunt benzi, aici nu ai ce banda sa schimbi, autostrazile noastre au 2 benzi, una pt tiruri si una pt restul participantilor iar la noi pe banda 2 se circula cu 90-100...

Link to comment
Share on other sites

Hmmm... eu ce sistem de franare am? :D

 

http://imageshack.com/a/img661/7944/KECVSJ.jpg

http://imageshack.com/a/img673/2540/ibmLjP.jpg

La tine este o anomalie,auzi 90.000 mile,pffff..... Ca idee,prietenul meu cu M4,are aproape 10k si deja schimba anvelopele pe spate,asa ca trag concluzia ca nu folosesti masina la adevarata ei valoare :LMAO:

 

Pai ce e rau sa mai adaugi 2 optiuni la masina?

Nu e nimic rau,dimpotriva,insa aceste optiuni nu prea " imi fac cu ochiul " sa zic asa,multumesc oricum !

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.