Jump to content

probleme actuator e46


honda2008

Recommended Posts

am cumparat si eu un 320d din 2004 de vreo 3 saptamani dar nu reusesc inca sa ma folosesc de el...dupa destule probleme am ramas la una,,pe la 3000 -3500 de ture masina pica in cap se opreste din accelerare.mecanicul mi-a spus ca e actuatorul de la turbina dupa cea demontat-o si a verificat-o.partea mecanica se pare ca este buna..am incercat sa gasesc pe net un actuator de vanzare dar nimeni care dezmembreaza nu vinde actuatorul separat de turbina.am gasit pe cineva in bucuresti care ar repara asa ceva dar mi-a cerut un pret f mare zic eu 280 eur si garantie 24 de ore adica nimic.o garantie in bataie de joc avand in vedere valoarea reparatiei.am incercat sa schimb debitmetrul dar masina se comporta la fel.ma poate ajuta cineva cu vreo informatie de orice fel?un atelier cu preturi omenesti sau vreun actuator bun?ms...

 

orice informatie e binevenita..

Link to comment
Share on other sites

am comandat azi un turbo cu totul...sper sa nu-mi vina vreuna ca a mea.as mai avea o problema.se aude ca un roncanit, ca un angrenaj de roti dintate care nus unse in bord dupa ce opresc motorul timp de cateva minute si apoi inceteaza.aveti idee de cauza?in rest o mare dezamagire bmw-ul asta.n-am avut pana acum masina germana am avut doar frantuzesti,japoneze..am zis sa-mi iau si eu una germana ca toti le lauda.acum c-o am nu-mi dau seama pt ce is asa de laudate.e adevarat ca m-am grabit un pic cand am luat-o dar am zis ca-i germana si nu se strica ca frantuzestile..cand colo surpriza mare.in plus m-am uitat pe forumuri si m-am ingrozit cand am vazut cate probleme sunt la bmw.aici n-am povestit toate problemele masinii dar incepand de la pompa de apa,garnitura de chiulasa ,radiator ,brate,telescoape,soft la bord dat peste cap,rulment de presiune,volanta si nici numai stiu...dezamagit rau de tot..
Link to comment
Share on other sites

am comandat azi un turbo cu totul...sper sa nu-mi vina vreuna ca a mea.as mai avea o problema.se aude ca un roncanit, ca un angrenaj de roti dintate care nus unse in bord dupa ce opresc motorul timp de cateva minute si apoi inceteaza.aveti idee de cauza?in rest o mare dezamagire bmw-ul asta.n-am avut pana acum masina germana am avut doar frantuzesti,japoneze..am zis sa-mi iau si eu una germana ca toti le lauda.acum c-o am nu-mi dau seama pt ce is asa de laudate.e adevarat ca m-am grabit un pic cand am luat-o dar am zis ca-i germana si nu se strica ca frantuzestile..cand colo surpriza mare.in plus m-am uitat pe forumuri si m-am ingrozit cand am vazut cate probleme sunt la bmw.aici n-am povestit toate problemele masinii dar incepand de la pompa de apa,garnitura de chiulasa ,radiator ,brate,telescoape,soft la bord dat peste cap,rulment de presiune,volanta si nici numai stiu...dezamagit rau de tot..

Salut!Ai avut parte de ghinion cu aceasta masina,daca cel ce a avut masina inaintea ta si-a batut joc de ia,putea sa fie facuta si pe marte ca tot se defecta.Despre defectele acestui model,iti spun ca nu are mai multe sau mai putine defecte decat alte marci,au cam aceleasi defecte ,defectul cel mai mare de cele mai multe ori se afla dupa volan si se numeste sofer,daca cel ce a condus masina a fost un ucigas de masini.....asta este ghinionul tau.Si asa este te-ai cam grabit cu achizitia.Iti doresc succes cu remedierea problemelor aparute!

Edited by botosanibmw
Link to comment
Share on other sites

multumesc pt compasiune..asa este persoana care a avut inainte masina si-a batut joc de ea.probabil ca si-un tanc daca ar fi avut l-ar fi stricat.nu-mi dau seama cum a putut sa circule cu o masina in halul asta..acum numai conteaza,ramane pe mine sa-i dau de cap...candva pt ca e culmea rezolv ceva si-mi apare altceva..am vb cu mecanicul azi si se pare ca si radiatorul de incalzire e fisurat si trebe dat bordul jos sa-l schimb sau lipesc..parca vad ce zgomote se vor auzi prin bord dupa remontarea lui..si toate astea costa destui bani mai ales ca e vb de bmw..o marca renumita pt fiabilitate si calitate :goodjob:
Link to comment
Share on other sites

mai ales ca e vb de bmw..o marca renumita pt fiabilitate si calitate :goodjob:

 

 

pai in Romania nu prea are acest renume.

 

in Romania bmw-ul are renume de masina pt smecheri , cocalari, raceri..si se strica foarte des pt o masina premium ,eu asa am inteles.

 

l.e. a , sa nu uitam si manelistii.

 

ar mai fi si aspectul consumului, care va ramane un mister la aceasta marca.

Edited by Krebs
Link to comment
Share on other sites

eu am cumparat masina asta pt putere.ce sa fac daca imi plac masinile nervoase.si de la celelalte marci am avut tot asa masini cu cai multi...din pacate aud si eu acum ca bmw e marca de smecheri si manelisti.eu sigur nu fac parte din acea categorie.urasc din tot sufletul manelele..am si avut destule probleme cu amicele din cauza asta.. :laugh: chiar si cu actuala :LMAO:

am revenit aici pt un lucru.am primit azi turbina de la unii ce se ocupa de dezmembrari din BAIA MARE.numai stiu cum se numeste firma dar atentie mare ca sunt tepari.inainte de comanda iam intrebat de 10 ori daca turbina e completa adica la varianta mea de 320 e cu actuator o comanda electronica a turbinei.la modelele mai vechi de prin 2000 pana in 2003 exista vacuum care comanda turbina dar banuiesc ca stiti numai plictisesc.deci cu toate ca iam intrebat daca turbina e completa ei mi-au trimis-o fara actuator contra a 350 de eur.adica fara piesa care imi tb mie pt ca turbina este buna doar actuatorul defect.DECI ATENTIE MARE DACA AVETI NEVOIE DE PIESE EVITATI PE CEI DIN BAIA MARE PT CA SUNT TEPARI.cine mai citeste ceam scris poate posta mai departe.as putea da si un nr de tel dar nu cred ca ar ajuta la ceva pt ca probabil il scimba..oricum 0745889784 si 0745606279 Acestea ar fi nr de tel la care am vb cu ei.DECI ATENTIE TEAPA la BAIA MARE.cu speranta ca ajuta la ceva si pe altii la ceva..

Link to comment
Share on other sites

de unde si pana unde s-a tras concluzia ca cine are bmw este manelist sau cocalar?wtf?ar trebui sa imi schimb masina?sa nu creada lumea de mine ca sunt manelist sau cocalar , cu toate ca nu sunt nici una nici alta.

 

eu am cumparat masina asta pt putere.ce sa fac daca imi plac masinile nervoase.si de la celelalte marci am avut tot asa masini cu cai multi...din pacate aud si eu acum ca bmw e marca de smecheri si manelisti.eu sigur nu fac parte din acea categorie.urasc din tot sufletul manelele..am si avut destule probleme cu amicele din cauza asta.. :laugh: chiar si cu actuala :LMAO:

am revenit aici pt un lucru.am primit azi turbina de la unii ce se ocupa de dezmembrari din BAIA MARE.numai stiu cum se numeste firma dar atentie mare ca sunt tepari.inainte de comanda iam intrebat de 10 ori daca turbina e completa adica la varianta mea de 320 e cu actuator o comanda electronica a turbinei.la modelele mai vechi de prin 2000 pana in 2003 exista vacuum care comanda turbina dar banuiesc ca stiti numai plictisesc.deci cu toate ca iam intrebat daca turbina e completa ei mi-au trimis-o fara actuator contra a 350 de eur.adica fara piesa care imi tb mie pt ca turbina este buna doar actuatorul defect.DECI ATENTIE MARE DACA AVETI NEVOIE DE PIESE EVITATI PE CEI DIN BAIA MARE PT CA SUNT TEPARI.cine mai citeste ceam scris poate posta mai departe.as putea da si un nr de tel dar nu cred ca ar ajuta la ceva pt ca probabil il scimba..oricum 0745889784 si 0745606279 Acestea ar fi nr de tel la care am vb cu ei.DECI ATENTIE TEAPA la BAIA MARE.cu speranta ca ajuta la ceva si pe altii la ceva..

 

 

nu le-o poti trimite inapoi?daca nu o accepta inapoi fa o plangere la politie.

Link to comment
Share on other sites

revin in problema cu turbina.pana la urma am reusit sa vb cu cei din baia mare si mi-au spus ca-i o greseala cu toate ca in momentul comenzii am fost extrem de clar tocmai ca sa nu se produca confuzii.mi-au spus ca ei de fapt au turbinele dezmembrate si vand separat actuatorul cu toate ca eu la de la inceput le-am doar actuator nu si turbina :frantics: ..minciuni de 2 lei ...totusi mi-au spus sa trimit turbina inapoi ca-mi vor trimite actuatorul lucru care s-a si intamplat spre stupefactia mea sincera... :hyper: este la mecanic si astept rezultatul s vad daca e bun actuatorul sau mi-au trimis unul defect sa se spele pe maini.cu banii de pe turbina voi reveni sa va povestesc cei cu ei...

daca actuatorul e bun mi-a mai ramas de reparat radiatorul de incalzire care mizguie si tb sa completez cu antigel la un drum de 50 km cam 1 litru,volanta ca rulmentul e schimbat deja si pe la calculator ceva ca imi face functiile aiurea.masina are tel mobil dar nu-l pot cupla nicicum.stie cineva vreun meserias care ar face asa ceva?exclus reprezentante ca m-am saturat de ei, de preturile lor ,si de cat de putin stiu..cred ca fiecare s-a lovit pana acum de nevolnicia celor din reprezentante

Link to comment
Share on other sites

Am primit confirmarea de la mecanic acum ca actuatorul este ok.Acum ar mai fi problema cat ma va tine..pana la urma s-a rezolvat probl se pare dar nu direct cum ar trebui ci asa incurcat ca la noi..

Intrebare.Cine poate inchide un topic aici pt ca eu am deschis o discutie si cineva mi-a inchis-o.Aveti idee?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.