Jump to content

Recomandare michelin


Krebs

poll  

43 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

apropo , ca tot veni vorba de cauciucuri noi.

 

Mi s-a spus de la vulcanizare ca la cauciucurile noi nu se face echilibrare prima oara cand sunt montate ,ci dupa 2-3 sute de km rulati ,ca atfel risc sa le dezechilibrez... :mellow: True ?

Link to comment
Share on other sites

Krebs, eu am mers 3 veri si aprox 60.000km cu anvelope Kumho ECSTA SPT. Mi s-au parut ok ca pret cand le-am luat.

 

Cand nu erau radarele noi, masina vedea frecvent viteze constante de 180 - 210km/h pe autostrada A2 de la Bucuresti pana la Drajna (100km mersi numai peste 180km/h), a vazut si drumuri blana cu ASC off pe la Cheia (ma rog, in limitele posibilitatii motorului).

 

Anvelopele s-au comportat f ok. S-au tocit egal, nu au facut galme (ma rog, erau 205/55 R16) si cand le-am dat inca mai erau bune pt vreo 10.000km.

 

 

Asa ca pt 150 de cai ai tai, nu cred ca trebuie sa tintesti neaparat la anvelope din gamele de varf, pentru ca oricum nu cred ca fac diferenta pe masina ta. Poti sa iti iei si semi slickuri Nitto, dar nu merita investitia.

Link to comment
Share on other sites

apropo , ca tot veni vorba de cauciucuri noi.

 

Mi s-a spus de la vulcanizare ca la cauciucurile noi nu se face echilibrare prima oara cand sunt montate ,ci dupa 2-3 sute de km rulati ,ca atfel risc sa le dezechilibrez... :mellow: True ?

n-amauzit asa ceva .

Link to comment
Share on other sites

apropo , ca tot veni vorba de cauciucuri noi.

 

Mi s-a spus de la vulcanizare ca la cauciucurile noi nu se face echilibrare prima oara cand sunt montate ,ci dupa 2-3 sute de km rulati ,ca atfel risc sa le dezechilibrez... :mellow: True ?

 

Asa mi-au zis si mie la vulcanizare, sa le pun si sa le echilibrez dupa 200-300km , sa se aseze cauciucul pe janta. Eu le-am echilibrat atunci , ca n-am avut timp

Link to comment
Share on other sites

tu vorbesti de Michelin PS ?

 

M6-le vechi venea echipat cu Michelin Pilot Sport 2, care acum a fost inlocuit de Michelin Pilot Sport 3 ma rog, iar noul M6 vine cu Michelin Pilot Super Sport, ca de altfel o gramda de alte supercaruri, sunt niste anvelope extraordinare.

 

cel pe care l-am citat vorbea de energy saver alea..

sunt vai de mama lor, nu as pune asa ceva pe o masina de peste 100 de cai..

 

Nu tot ce e michelin e neaparat bun, conteaza si modelul si pe ce masina le pui

Link to comment
Share on other sites

Bai frate ca aia de la vulcanizare sunt niste tampiti, inteleg. Dar restul? De ce sa fie la fel de tampiti si sa creada o aberatie fara nicio logica?

 

Masinile noi vin din fabrica cu pneurile gata echilibrate si nu le-a facut nimeni vreun rulaj in prealabil. Se mentin binemersi echilibrate daca nu le sare vreun plumb sau lovim vreo groapa si deformam janta sau bulim pneul, pana la uzarea lor totala.

 

Un pneu montat corect nu are nevoie de nimic deosebit. Se monteaza, se echilibreaza, si apoi apa, paie si bataie...

Link to comment
Share on other sites

lassa e varza oricum . nu stiu de ce ai luat porcariile alea lol

eu am lassa de 1 an si jumatate si inca mai merg cele dupa spate sunt pe duca ,fata mai tine dar nu mult, si am mers si cu 200+, pe apa , pe zapada fara sa bata sau sa se deformeze

Link to comment
Share on other sites

eu am lassa de 1 an si jumatate si inca mai merg cele dupa spate sunt pe duca ,fata mai tine dar nu mult, si am mers si cu 200+, pe apa , pe zapada fara sa bata sau sa se deformeze

 

pai e mult un an jumate´,..daca luai mislen mergeai 5 ani...rolleyes.gif

Link to comment
Share on other sites

cred ca depinde foarte mult de lotul de anvelope avand in vedere ca in romania se vand toate mizerile. pe un e39 am luat goodyear excellence noi si erau absolut execrabile. eu recomand continental, niciodata nu am avut probleme cu aceasta marca. si de evitat - pirelli; galme dupa 3000km..
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.