Jump to content

Ziua si ACCIDENTUL GRAV


X X L

Recommended Posts

Soferi cu r*h4t la creier. Valea Bogatii e renumita ca fiind blestemata si toti forteaza depasiri in curbe cu vizibilitate ZERO desi se circula f ok. Am vazut multe accidente pe sectiunea aia. Si politia supravegheaza zona tocmai ca sa ii calmeze pe curajosi. Si pe mine erau sa ma scoata in rapa cativa idioti de-a lungul anilor. A murit la datorie. Dumnezeu sa o odihneasca!😔

  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

https://www.yahoo.com/news/electric-semi-truck-catches-fire-143631138.html

EV semi-track, nu stiu cum s-ar traduce in romaneste, marca Elon a luat foc lovind ceva, un pom.. dar parese ca un martor a vazut cum de fapt luase foc in mers ca iesea fum din el.. 

motivul pentru care a intrat in copac a fost ca vehicolul are directie "wireless", marca Elon.. nu-mi aduc aminte acum cum ii zice.

Idee e ca acesta a ars multe, multe ore (16) pana a fost "stinsa" bateria..

Ce daune, ce pagube si ce intarzieri pe una din principalele artere rutiere ce strabat America..

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

Da, ne așteaptă vremuri interesante...

Am dat din întâmplare peste clipul de mai jos in care un tip distruge un CyberTruck în tot felul de teste demente, comparativ cu un truck clasic. Nici o masina nu scapa întreaga din nebuniile alea dar la Tesla se remarca cateva chestii interesante, se rupe efectiv cadrul pe care este prins carligul de remorcare, piese de metal lipite cu adeziv, o senzație de ieftin după ce treci de sclipiciul de la suprafață...

https://youtu.be/PK_EJ3DyiiA?si=NHJud3_4KnkxgrJE

Edited by goangaus
Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, goangaus said:

Da, ne așteaptă vremuri interesante...

Am dat din întâmplare peste clipul de mai jos in care un tip distruge un CyberTruck în tot felul de teste demente, comparativ cu un truck clasic. Nici o masina nu scapa întreaga din nebuniile alea dar la Tesla se remarca cateva chestii interesante, se rupe efectiv cadrul pe care este prins carligul de remorcare, piese de metal lipite cu adeziv, o senzație de ieftin după ce treci de sclipiciul de la suprafață...

https://youtu.be/PK_EJ3DyiiA?si=NHJud3_4KnkxgrJE

Funny cum a sarit :))) dar se vede ca acea bucata s-a rupt din cauza cazaturii de la 1-2 m inaltime pe acea grinda de beton asa e cand cazi de la 1-2 m inaltime cu o masina de 3 tone fix in bucata aceea din spate.

Eu mai mult mi-as face probleme la acele suruburi lipsa si recall-ul pentru acceleratie.

E prima oara cand vad asa ceva, ce nebuni sunt unii, cum sa lipesti explosibil pe masina :)) sau sa stai in masina in timp ce altii arunca cu obiecte in tine, e nebun tipul

Edited by Alex3245
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
26 minutes ago, Jayson said:

"Se pare că vinovat de acest eveniment rutier se face un şofer de TIR care a ratat virajul spre Nădlac, a oprit şi a dat cu spatele pentru a se reînscrie pe benzile de circulaţie care merg spre frontieră."

Daca se va confirma, manevra turcului este un factor major in producerea accidentului. Dar si CNADNR are o musca pe caciula. Semnalizarea iesirii catre Nadlac, desi exista, este insuficienta, mai ales pentru cineva care nu cunoaste traseul. Ma tem ca, in lantul de evenimente care a dus la aceasta nenoricire, prima scanteie - cea care le-a atras dupa sine pe celelalte - ii apartine CNADNR-ului, prin semnalizarea deficitara.

Cu cateva sute de metri inainte de bifurcarea autostrazii, exista un set de doua panouri suspendate, din care cel pentru iesirea catre Ungaria are dimensiuni mai mici, sugerand psihologic ca este un drum secundar, mai putin important:

https://www.google.com/maps/@46.1834427,21.2617322,3a,63.1y,274.67h,89.36t/data=!3m7!1e1!3m5!1s9WKZhrb2eSqTEbW_08hTHg!2e0!6shttps:%2F%2Fstreetviewpixels-pa.googleapis.com%2Fv1%2Fthumbnail%3Fpanoid%3D9WKZhrb2eSqTEbW_08hTHg%26cb_client%3Dmaps_sv.tactile.gps%26w%3D203%26h%3D100%26yaw%3D326.10068%26pitch%3D0%26thumbfov%3D100!7i16384!8i8192?coh=205409&entry=ttu&g_ep=EgoyMDI0MDgyNy4wIKXMDSoASAFQAw%3D%3D
 

Apoi, pe carosabil este instriptionat "A1 NADLAC", nici vorba de a scrie mare si repetat, "H" (Hungary), ca pe autostrazile din alte tari.
https://www.google.com/maps/@46.1835428,21.2579536,3a,75y,272.39h,90t/data=!3m6!1e1!3m4!1s5Fi8uQcfaxCmaR4yLXML8Q!2e0!7i16384!8i8192?coh=205409&entry=ttu&g_ep=EgoyMDI0MDgyNy4wIKXMDSoASAFQAw%3D%3D

In fine, exact la bifurcare, din nou cele doua panouri suspendate, cu aceeasi ciudatenie: cel catre Nadlac / Ungaria are dimensiuni mai mici:
https://www.google.com/maps/@46.1834858,21.2558896,3a,75y,272.1h,88.02t/data=!3m6!1e1!3m4!1sD4hWY1tF4ERiSQ6PnimnaA!2e0!7i16384!8i8192?coh=205409&entry=ttu&g_ep=EgoyMDI0MDgyNy4wIKXMDSoASAFQAw%3D%3D

Link to comment
Share on other sites

Si daca e ceva mai mic, care e problema? Mie mi se pare destul de ok semnalizat... doar se vede pe indicatoare directia/autostrada...

In plus cam toti tiristii merg cu navigatia/gps-ul... a ratat din neatentie mai mult ca sigur...

Link to comment
Share on other sites

image.png

E idiot nodul rutier. Ca sa mergi spre A11 mergi inainte. Ca sa ramai pe A1, practic IESI pe pe A1 si urci inapoi cu o burta ciudata. Nu prea inteleg motivele pentru care au facut o asa tampenie.

Si cred ca si pe asfalt trebuia scris mai clar.

image.png

Si cel mai trist este ca nu avea sens sa dea cu spatele...

image.png

image.png

5 minute diferenta si un sens giratoriu? Dai cu spatele?

Acum revenind la cat a contat ca da cu spatele? Ma indoiesc sa fi contat prea mult, ala cu BMW-ul oricum intra in el si daca statea pe loc.

Link to comment
Share on other sites

Aparent e asa pentru ca A1 se termina in acel punct si continua cu A11 in 2012, ca sa nu adauge nod rutier de descarcare acolo, au ales sa descarce temporar A11 in DN7 sa se poata continua spre Nadlac 1.

Iar in 2015 au adaugat bucata de A1 pana la Nadlac 2.

image.png

image.png

Tampenii ingineresti din lipsa de fonduri si timp.

 

Ca sa fi modificat acolo ca A1 sa mearga drept, trebuia refacut complet nodul rutier in 2015 si probabil era mai scump si incurca si circulatia major.

 

Link to comment
Share on other sites

Eu din ce inteleg camionul era pe partea din stanga, "Oradea, Arad, Zona Industriala Vest" unde este doar o banda. Indiferent ca dadea cu spatele sau nu, camionul tot bloca o banda intreaga. Circul destul de des in zona, masinile vin dinspre vama spre Arad/Timisoara cu viteza destul de mare de cele mai multe ori, iar daca nu esti familiarizat cu zona aceasta bifurcatie te ia prin surprindere. In trecut au fost mai multe accidente, iar de un an sau 2 de zile au imbunatatit marcajele. 

image.png.84a33a6890766838a192fe45f79929f9.png

Edited by Jayson
Link to comment
Share on other sites

Foarte stupid din ambele parti, unde "iesirea" este inainte, si continuarea pe A1 este spre dreapta.

 

Practic e fix pe dos de cum te-ai astepta logic... Adica daca mergi pe A1, intotdeauna tii spre fata, nu spre iesirile spre dreapta. Aici "iesirile" sunt spre stanga.

In zonele din lume urbane si super aglomerate se foloseste des, dar aici e in mijlocul campului si a iesit asa din cauza doar ca s-a continuat sa se adauge partea spre Nadlac 2 pe A1 dupa terminarea ciotului de A11.

Culmea, eu nu am trecut niciodata pe acolo spre Nadlac 2. Din cauza ca am ajuns acolo de absolut fiecare data cand era puhoi de cetateni in vama... Asa ca intotdeauna am iesit pe A11 si iesit din tara pe la Cenad. Ultima oara chiar recent si am inoptat la Szeged.

Link to comment
Share on other sites

Toti care au condus in Romania pentru prima data,au spus același lucru: “Data viitoare vin cu avionul” si “Este aproape imposibil sa nu ai un “incident” in prima suta de km”

Marcaje sterse,indicatoare puse aiurea,lipsa benzii de stanga in majoritatea intersectiilor…haos..fiecare circula cum il taie capu’.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.