Jump to content

Accident autocar romanesc in Muntenegru


Andrei_VUV

Recommended Posts

asigurarile alea din romania, ca si rca de altfel sunt praf in ochi, despagubirile victimelor sunt 0, pana nu dai in judecata nu obtii nimic, iar ca sa dai in judecata iti trebuie bani si timp..si asta e tot deficienta legislativa, si nu din prostie, ci coruptie...

In mod normal RCa ar trebui sa le faca o oferta, iei banii aia cat sunt si daca nu ti convine ii dai in judecata.

Dar din pacate oferte in Romania in cazurile astea sunt 0, ca mizeaza pe procedura complicata si lunga..

Pot sa vina cine o veni aici, si sa toarne bani in tara asta cu sutele de miliarde, pana nu scapam de javrele astea courpte...nu e tara de trait...

Edited by DOMI
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Cred ca depinde si la cine faci asigurarea respectiva. Socrul meu a facut acum cativa ani un accident vascular in Germania si avea asigurare simpla de calatorie. Spitalizarea acolo vreo 3 saptamani + transport in tara cu elicopter si avion + salvare in tara si spitalizare au facut cam 30.000 Euro, daca nu mai mult. Asiguratorul care parca era Allianz, a platit imediat ce a primit facturile fara sa apara discutii sau probleme.
Link to comment
Share on other sites

Cred ca depinde si la cine faci asigurarea respectiva. Socrul meu a facut acum cativa ani un accident vascular in Germania si avea asigurare simpla de calatorie. Spitalizarea acolo vreo 3 saptamani + transport in tara cu elicopter si avion + salvare in tara si spitalizare au facut cam 30.000 Euro, daca nu mai mult. Asiguratorul care parca era Allianz, a platit imediat ce a primit facturile fara sa apara discutii sau probleme.

 

 

 

Daca era Romania in EU pe vremea aia, oricum era acoperit cu asistenta medicala de urgenta.

In al doilea rand vorbesti de DE, acolo s-a petrecut treaba, si te asigur ca spitalul a trimis factura direct la asigurator, in alte tari procedura e diferita, iti trimite factura tie, si tu te bati cu asiguratorul, cea ce e o treaba complet diferita...

daca asiguratorul incerca sa dea teapa la spital nemtesc pe teritoriul german, o bagau pe maneca in secunda doi..

In al treilea rnad, cel putin pe ce a insemnat tratemnt de urgenta, asiguratorul a facturat mai departe CAS-ul romanesc si si-a scos banii...

Edited by DOMI
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

DOMI, nu e chiar asa cum zici tu.

 

Eu am cazut in Austria la ski. Spitalizare 1 zi + raxe x + RMN + medicamente = 1000 de euro. Banii i-am platit din buzunarul propriu.

Plimbarea cu snowmobilul a mai fost si aia 230 de euro. Acestia mi-au trimis factura acasa in RO.

 

Cu toate facturile astea m-am dus frumos la GROUPAMA si m-au despagubit fara nici un comentariu.

 

Firma de asigurari a facut(pe langa despagubirea efectiva):

1) mi-a asigurat transport cu ambulanta din statiune pana la aeroport

2) mi-a asigurat transportul cu avionul(2 scaune la clasa 1 ca sa pot sa-mi tin piciorul intins)

3) mi-a asigurat transportul cu ambulanta de pe otopeni pana la spital

Edited by siulian
Link to comment
Share on other sites

Asigurarile oricum trebuiau sa faca toate astea in cazul din Muntenegru dar s-a bagat guvernul USL pentru a rezolva ei, plus ca si-au facut campanie gratis cu ocazia asta. Rusine sa le fie hotilor ordinari de guvernanti. Dupa mine ar trebui impuscati la zid.
Link to comment
Share on other sites

Eh hai ca asta e exagerat.

 

Daca nu se baga => ii platim degeaba

Daca se baga => isi fac campanie

 

Bine ca s-au bagat. eventual sa-i arda pe aia de la asigurari cu ceva costuri desi nu cred ca se va intampla asta.

Link to comment
Share on other sites

Lol, ar fi vremea pentru Zelea Codreanu ;)

Sa curete un pic tara de...

 

Poate ar fi cazul sa inveti un pic de istorie inainte sa emiti astfel de lucruri.

Legionarii au omorat foarte multi oameni de cultura, printre ei si Nicolae Iorga sau Virgil Madgearu.

In afara de faptul ca e foarte stupid sa spui ca ar fi vremea pentru asa ceva avand in vedere cati oameni au murit aiurea in respectiva perioada, ar trebui sa fie ilegal.

Edited by Dorin Burtan
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Nu e implicat Capitanul, in moartea celor doi, numai datorita faptului ca el era mort cand au ajuns legionarii la putere (l-au omorat chiar jandarmii care erau sub conducrea guvernului condus de Iorga).

Si cred ca e o lege care interzice sa lauzi legionarii sau sa le expui simbolurile in public.

Vorbesc din ce am citit mai demult, ca acuma cu Google afli tot ce vrei... :sorcerer:

Link to comment
Share on other sites

Altul? Ii mai zici si Capitanul, tu esti un pietar legionar sau cum?

Cand spui ca ar fi vremea pentru Zelea Codreanu, e evident ca te referi la legionari.

Stiu foarte bine ca acele crime au fost ca un presupus raspuns al legionarilor, o razbunare pentru asasinarea lui Codreanu care a fost arestat in timpul lui Carol al II-lea si ucis la ordinul acestuia.

Dar de aici pana la a deveni suporter al legionarilor e cale lunga.

Edited by Dorin Burtan
Link to comment
Share on other sites

Altul? Ii mai zici si Capitanul, tu esti un pietar legionar sau cum?

Stau pe sacii de marfa si mai citesc cate un capitol din "Carticica sefului de cuib".... :rolleyes:

Te rog sa nu ma injuri, dar iti fac o marturisire: chiar am citit-o. :yes: Cand aveam 19 ani.

 

 

PS: Nu sunt extremist din asta cum crezi tu, dar admir unele aspecte ale doctrinei legionare, care in contextul actual nu isi au locul, dar, cum zicea cineva, asa au fost vremurile atunci, cine suntem noi sa-i judecam... :)

Edited by gugulete
Link to comment
Share on other sites

Mai dai in plm si pe legionari,umblau cu stema pe frunte si cu ,,romania mare pe buze'' si faceau numai nelegiuiri si nenorociri.

Niste fascisti tembeli o copie fidela dupa chipul lui Musolinii,(care a inventat fascismul)si care daca veneau la putere,aveam si noi soarta Italiei in WW2,cu armate trimise prin Africa de Nord si cu mai multi oameni trimisi pe frontul de est sprijinind trupele germane in operatiunea Barbarosa si armata 6 germana in batalia de la Stalingrad.

Si asa au murit multi romani pe front...

 

Smecher rau topicul asta,si sunt sigur ca dupa multe discutii o sa ajungem la concluzia ca NASA este de vina pt prabusirea autocarului din Muntenegru. :laugh:

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Istoria nu se invata numai din documentarele englezesti sau americane, nici din manuale. Si nu uita ca ea e scrisa de invingatori, iar sa arunci cu noroi in ceea ce nu intelegi, e foarte simplu.

Uita-te la "Soviet storm", e un documentar rusesc, care, contrar asteptarilor, explica evenimentele dintr-o perspectiva neutra, iar adevarul istoric, e putin diferit fata de documentarele hollywood

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Istoria nu se invata numai din documentarele englezesti sau americane, nici din manuale. Si nu uita ca ea e scrisa de invingatori, iar sa arunci cu noroi in ceea ce nu intelegi, e foarte simplu.

Uita-te la "Soviet storm", e un documentar rusesc, care, contrar asteptarilor, explica evenimentele dintr-o perspectiva neutra, iar adevarul istoric, e putin diferit fata de documentarele hollywood

Documentarul respectiv este produs special pentru televiziunea de stat din Rusia,daca vrei sa intelegi cu adevarat faptele si istoria adevarata ale evenimentelor din vremea respectiva,vizioneaza cu incredere:

http://filmehd.net/world-war-ii-in-colour-2009-film-documentar-online.html

http://documentare.digitalarena.ro/apocalipsa-al-doilea-razboi-mondial-1-agresiunea-2009/

Imi cer scuze colegilor pentru OFFTOPIC.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.