Jump to content

E60 525D 3000 cmc


dumi

Recommended Posts

Adevarul ca este ok sa mergi cu proiectoarele pe drum public doar ca sa fi de efect.

Si este musai le sa le schimbi si culoarea/puterea pentru ca inginerii de la BMW sunt niste dobitoci.

Bai ce problema tot aveti voi cu proiectoarele? Va sacaie pe creier? Fiecare face ce vrea cu masina lui si punct.

Eu personal nu folosesc proiectoarele decat cand am nevoie.

Asa ca Dumi poti sa pui ce vrei.

  • Downvote 8
Link to comment
Share on other sites

Nu stiu voi cat de des folositi proiectoarele, insa eu mai nou le folosesc cand sunt in pustietate. Basca, la bara asta pe care o am (normala) la masina nu e ca la bara de M sa zici ca o arzi cu pozitia + proiectoarele aprinse, daca nu am pachet M proiectoarele le aprind foarte rar in Bucuresti. La masina asta nu le-am aprins decat odata si atunci am vazut ca unul e ars.

Vad ca exista niste becuri H8 cu leduri, oare alea sunt la fel de orbitoare ca si xenonul pt ceilalti participanti la trafic?

Link to comment
Share on other sites

Bai ce problema tot aveti voi cu proiectoarele? Va sacaie pe creier? Fiecare face ce vrea cu masina lui si punct.

 

In garaj la tine poti face. Pe ceilalti participanti la trafic ii deranjezi cu piticii tai cu becurile.

 

Vrei xenon? Puneti-l in baie, in curte sau lumini abientale in interiorul masinii dar nu deranja pe altii.

 

Mai e si ilegal sa le aprinzi aiurea dar astea deja sunt detalii :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Nu stiu voi cat de des folositi proiectoarele, insa eu mai nou le folosesc cand sunt in pustietate. Basca, la bara asta pe care o am (normala) la masina nu e ca la bara de M sa zici ca o arzi cu pozitia + proiectoarele aprinse, daca nu am pachet M proiectoarele le aprind foarte rar in Bucuresti. La masina asta nu le-am aprins decat odata si atunci am vazut ca unul e ars.

Vad ca exista niste becuri H8 cu leduri, oare alea sunt la fel de orbitoare ca si xenonul pt ceilalti participanti la trafic?

 

 

Eu de cand am masina nu am aprins proiectoarele niciodata...

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Becurile de la proiectoare se schimba relativ usor daca stii ce sa desfaci.

Daca o urci pe elevator sau macar pe un cric sa ai loc atunci poti desface doar partea din colt de la scut sa ai acces. Daca nu atunci trebuie desfacuta toata aparatoarea de plastic de la roata si data intr-o parte pentru acces. Mai greu un pic e pe partea soferului, din cauza rezervorului de spalator parbriz, asta daca e amplasat tot acolo si la tine.

  • Like 1
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Intreb si eu pentru ca nu stiu: de ce te-ar orbi xenonul din proiectoare mai mult decat cel din far? Oare pentru ca proiectorul e foarte aproape de asfalt si se oglindeste pe asfaltul ud, de ex? Repet, intreb pentru ca nu inteleg. Eu am xenon in proiectoare (asa am cumparat masina). Fostul proprietar mergea noaptea cu proiectoarele aprinse si cu AE, sa se vada frumos (asta e dovada de cocalareala, fara niciun dubiu). Insa nu-mi dau seama cat de deranjant e xenonul in proiectoare pentru cei care vin din sens opus, eu personal nu prea am fost deranjat de chestia asta.
Link to comment
Share on other sites

Pe mine nu deranjeaza absolut deloc astia care vin din spate si au Xenon fara lupa sau pe proiectoare. Probabil din cauza ca am oglinzile heliomate si merg cu perdeluta trasa :D

Din fata e altceva, parbrizul nu este polaroid :(

Link to comment
Share on other sites

Exista legi si bun simt. Nu vad de ce EU trebuie sa ma protejez de fel de fel de imbecili care au nevoie de 30 de becuri ca sa vada drumul. Sau ca li se pare lor ca se vede mai bine cazanul daca e pom de Craciun...

 

Fie sunt chiori (exista tren, avion, taxi etc.) fie sunt prostovani si nesimtiti. In acelasi timp.

 

Proiectoarele de ceata se folosesc DOAR cand este ceata.

Link to comment
Share on other sites

Exista legi si bun simt. Nu vad de ce EU trebuie sa ma protejez de fel de fel de imbecili care au nevoie de 30 de becuri ca sa vada drumul. Sau ca li se pare lor ca se vede mai bine cazanul daca e pom de Craciun...

 

Fie sunt chiori (exista tren, avion, taxi etc.) fie sunt prostovani si nesimtiti. In acelasi timp.

 

Proiectoarele de ceata se folosesc DOAR cand este ceata.

 

 

PLUS O SUTA DE MII

 

 

 

 

PS: VUV, esti cam ghital :(

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

@feitosak1 - sunt prea luminoase si iti atrag privirea. Asta chiar daca e uscat pe jos. Este greu sa vezi un biciclist sau babe care merg pe marginea drumului aiurea.

 

Chiar daca sunt reglate bine, lumina trece printr-o sticla. Astfel, lumina nu merge 100% drept si intr-o sigura directie. Fiind multa si prea alba va orbi pe ceilalti.

 

Daca mergi mult pe intuneric (o noapte intreaga) vei fi orbit sigur de ele.

Link to comment
Share on other sites

Intreb si eu pentru ca nu stiu: de ce te-ar orbi xenonul din proiectoare mai mult decat cel din far? Oare pentru ca proiectorul e foarte aproape de asfalt si se oglindeste pe asfaltul ud, de ex? Repet, intreb pentru ca nu inteleg. Eu am xenon in proiectoare (asa am cumparat masina). Fostul proprietar mergea noaptea cu proiectoarele aprinse si cu AE, sa se vada frumos (asta e dovada de cocalareala, fara niciun dubiu). Insa nu-mi dau seama cat de deranjant e xenonul in proiectoare pentru cei care vin din sens opus, eu personal nu prea am fost deranjat de chestia asta.

 

E destul de simplu de ce te pot orbi. Proiectorul are oglinda clasica nu lupa precum farurile cu Xenon. Astfel lumina nu este concentrata intr-un fascicul directionat spre asfalt.

Link to comment
Share on other sites

La e46 cel putin, pt bara M Tech exista proiectoare cu lupa.

Eu cand o sa imi pun bara de M imi pun proiectoare cu lupa + xenon 3000k si apoi reglate la RAR.

 

Daca va fi ok o sa le las, daca nu pun inapoi halogen. :D

 

Oare pt e60 nu exista?

Edited by Kenbobo
Link to comment
Share on other sites

Nu stiu voi cat de des folositi proiectoarele, insa eu mai nou le folosesc cand sunt in pustietate. Basca, la bara asta pe care o am (normala) la masina nu e ca la bara de M sa zici ca o arzi cu pozitia + proiectoarele aprinse, daca nu am pachet M proiectoarele le aprind foarte rar in Bucuresti. La masina asta nu le-am aprins decat odata si atunci am vazut ca unul e ars.

Vad ca exista niste becuri H8 cu leduri, oare alea sunt la fel de orbitoare ca si xenonul pt ceilalti participanti la trafic?

 

Tu ai numere de BG ? PYCE (Ruse) cumva ? 8)...In felul in care intelegi sa-ti imbunatatzesti masina esti subZERO ! (ultracocalar) Bine ca nu ai bari de "EM".

Ceva zile in urma intrebai de ..patratzeul ala ablastru....ca ce face ?? Wow, dar tu de manual de utilizare ai auzit ? Engheza e grele ? Gasesti si in romana manual.

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.