Jump to content

E60 525D 3000 cmc


dumi

Recommended Posts

Ok hai sa o iau altfel. Sunt la Bv acum, maine ma intorc ma gandeam apropo de blana vs curatare, ma duc maine la benzinarie sa fac plinul (oricum tre sa il fac), solutia aia de curatare pe care o pun in rezervor, de unde o pot cumpara, au la benzinarii?
Link to comment
Share on other sites

Filtrul de particule e 8000 de lei, nu 4000 de lei.

 

comandat de afara e intre 600 si 800 de euro la BMW, nu mai are celasi pret de 2000 de euro din 2003 de cand a aparut masina..

mai pui un 20 de euro transport cu posta normala, face cam 6 zile lucratoare...

 

In romania, costa oricat, cat vor muschii celor care vand...

 

 

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

comandat de afara e intre 600 si 800 de euro la BMW, nu mai are celasi pret de 2000 de euro din 2003 de cand a aparut masina..

mai pui un 20 de euro transport cu posta normala, face cam 6 zile lucratoare...

 

In romania, costa oricat, cat vor muschii celor care vand...

Tu intotdeauna esti stapanul adevarurilor oculte pe care doar initiatii le cunosc.

 

Stiu foarte bine ca exista tot felul de filtre DPF pe eBay cam la banii astia: http://www.ebay.com/itm/BMW-525d-2-5-M57-E61-E61-DIESEL-PARTICULATE-FILTER-DPF-FITTING-KIT-/130624199112?pt=UK_CarsParts_Vehicles_CarParts_SM&hash=item1e69cf19c8

 

In afara la BMW costa exact cat costa si in Romania, adica aproximativ 2000 de euro.

Preturile de la o reprezentanta BMW din Romania nu sunt mai mari decat preturile de la o reprezentanta BMW din afara.

 

In afara de asta, nu stiu cum faci tu aceste legaturi intre aparitia masinii si pretul de achizitie, lucrurile nu merg asa.

O piesa de E39 nu costa acum mai putin pentru ca masina nu se mai fabrica de mult, la fel nici piesele de E34.

Exista chiar o chestie interesanta in legatura cu asta. La VAG de exemplu, piesele pentru masini vechi sunt chiar mai scumpe decat preturile pentru masini noi pentru ca platesti in plus taxa de magazinaj. Cu alte cuvinte, un parbriz original de Golf III costa mai mult decat un parbriz original de Golf VI.

 

Deci treaba asta cu pretul pieselor care scad cand masina se invecheste e o chestie care se aplica doar la piese de la dezmembrari.

 

P.S: In afara de asta, nimeni nu-ti va trimite un colet de valoarea asta cu posta normala, fara transport asigurat, incat sa coste 20 de euro.

Fiind de valoare mare, transportul trebuie asigurat. Filtrul e relativ voluminos si destul de greu, deci sub 50 de euro n-are cum sa coste transportul.

Edited by Service Premium
Link to comment
Share on other sites

Indicatorul ala pentru DPF il aveai si inainte in iDrive? L-am activat si eu o vreme dar imi aparea sub 4000km cu rosu si l-am dezactivat cu NCS. De atunci nu-i mai port grija.

 

LE: referitor la pretul DPF-ului, cunosc caz concret la un X5 pentru al carui filtru i-au cerut in romania la reprezentanta 12000 lei si l-a cumparat din germania cu 7200. L-a montat, resetat eroarea si merge fara probleme.

Edited by C_o_s_m_i_n
Link to comment
Share on other sites

Facand o paranteza, haideti sa va dau un sfat apropo de cotiera spate la E60. Stiti ca dupa ce o dati in jos pe plasticul ala pe care ea practic se pliaza exista un "ceva" care intra in cotiera cand aceasta e ridicata. Ei bine, m-a chinuit talentul sa agat de acel "ceva" un bradut parfumat. Iata rezultatul:

 

http://img.tapatalk.com/d/13/07/21/9u2ugy8a.jpg

Link to comment
Share on other sites

eu am curatat DPF la vreo 15 k km ,, la service-ul unde imi fac si reviziile. acum am pus tester pe el, la reprezentanta sa vad cum e. valorile sunt normale ca si presiune, si chiar in urma cu 40 km isi facuse regenerare automata. masina mea are 210 k. deci merge si asa. acuma eu umblu mult, si ma duc si turat. 3000 tot timpul. daca vei umbla mult in oras, nu stiu cat te va tine curatat.
Link to comment
Share on other sites

Pai din ce citesc pe aici, vad ca sunt sanse sa nu dispara dupa curatare. Eu merg mai mult in oras..

 

pai se infunda ca mergi la turatii foarte joase, schimba si tu pe la 3000-4000rpm

 

Cand mai iesi in afara orasului pe autostrada tine-o pe cruise la 3000-3500rpm cel putin 10-15 min

Edited by InSidE
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.