Jump to content

Myx 5 BMW 520 dA


Myx

Recommended Posts

  • Replies 1.5k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Nu prea se pupa distantele la 2 masini.

Depinde de garda la sol, ET, J, anvelope...

 

Masori distanta pe orizontala intre linia exterioara a rotii si buza de la aripa.

Era undeva un topic cu distantieri unde pusesem si o schita.

 

Pe fata merge cam 10, pe spate pana in 20. Dar trebuie masurat.

Edited by C_o_s_m_i_n
Link to comment
Share on other sites

et 14. nu stiu despre distantiere prea multe. am primit nr cuiva de la autosoft care le confectioneaza la strung . Care e cea mai buna solutie?

Cea mai buna solutie este sa-ti cumperi ceva de firma,uita de alea facute la strung.Eu am de FK dar si alea de la HR sunt bune.Uitate pe site-ul lor(FK) la alea din aluminiu eventual cu ranforsare din otel pe filet.Diferenta de greutate la mine(4 x 20 mm cu prindere dubla) a fost de 1.6 kg intre cele de aluminiu si cele facute la strung.

Link to comment
Share on other sites

Chair sunt curios dupa toate modificarile astea daca mai trage la fel...banuiesc ca deja ai mai pierdut putin la demaraj

 

 

te referi la 245 fata de 225 ? Momentan trage fix la fel , nu simt nici o modificare , ma astept sa creasca putin consum si cam atat . Poate daca montam ceva 275 pe spate ar fi scazut demaraj , dar asa nu e diferenta mare , poate compenseaza aderenta anvelopei .

Edited by Myx
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ba da, simti diferenta. Esti tu prea entuziasmat, dar e acolo.

Eu pana am fost cu softul stock, simteam bine.

Acum simt doar la consum, asa vreo juma de litru in plus cu 245 fata de 225.

 

Dar chiar si asa, avantajele bat dezavantajele. ;)

Edited by C_o_s_m_i_n
Link to comment
Share on other sites

Ba da, simti diferenta. Esti tu prea entuziasmat, dar e acolo.

Eu pana am fost cu softul stock, simteam bine.

Acum simt doar la consum, asa vreo juma de litru in plus cu 245 fata de 225.

 

Dar chiar si asa, avantajele bat dezavantajele. ;)

pai nu inteleg ce ar trebui sa simt , merg cu masina la fel ca inainte se misca la fel , daca vreau sa fuga dau in Sport , trag de padele , apas si butonul sport :p gasesc eu o solutie :drinks: Singurul stres e ca sunt de 10 ori mai atent la gropi , cratere insa are un look f frumos acum , nu degeaba am cautat jantele astea 4 luni. Nu am de gand sa resoftez masina , nu are rost .

Edited by Myx
Link to comment
Share on other sites

Si daca ar fi, personal nu ma afecteaza si cred ca nici pe Myx nu il intereseaza diferenta de 0,5s.

 

Oricum, la 2.0d nu prea se simte, zic eu.

 

PS: Pe voi chiar va afecteaza diferenta aia? Nu va place sa simtiti masina ca sta ca pe sine in curbe si nu va place aspectul cu jante mai mari si anvelope mai late?

 

Apropo, @Adrian 80 nu ma refer la tine, ci in general.

Edited by Kenbobo
Link to comment
Share on other sites

Nici pe mine nu ma intereseaza asa mult o diferenta de 0.3-0.5 secunde la suta, doar nu alergi mereu contra cronometru pe sosea.

 

Si eu abia astept rotile pe 19, chiar daca pe spate o sa am 275 si probabil o sa creasca si consumul (de parca asa ar fi mic :p)...diferenta la handling, aderenta, franare si look cred ca o sa fie semnificativa.

 

Macar eu nu am stresul lui Myx cu gropile :p

Link to comment
Share on other sites

chiar am tras azi de ea , la demaraj de la 20 imi pare fix la fel , mai testez , ideea e ca daca exista vreo dif nu e perceputa cum a zis Mircea :)). Azi m-am apucat de vopsit etrieri ca e totul descoperit pe acolo si se vad frumos reconditionati .
Link to comment
Share on other sites

Ma... la mine era +1 dimineata. Asa ca nu stiu daca-i bine sa te grabesti cu rotile de vara. :)

 

nu s-a putut stapani, cand le-a vazut asa frumoase:)).. Chiar citeam un post de-a lui @myx nu mai stiu pe care topic, in care zicea ca nu isi pune cauciucurile de vara pana prin martie:))...

Link to comment
Share on other sites

Ma... la mine era +1 dimineata. Asa ca nu stiu daca-i bine sa te grabesti cu rotile de vara. :)

 

sunt diferente mari intre dimineata si ceva mai tarziu , acum sunt 8 grade fata de 2 dimineata ;)

le-am montat pt ca nu e comod sa ma plimb iar cu ele in portbagaj la montare, oricum zapada nu cred ca mai da , cel putin nu ceva de speriat :D Cred ca pastrez style122 pt iarna si scot al doilea set la vanzare .

Edited by Myx
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.