Jump to content

Myx 5 BMW 520 dA


Myx

Recommended Posts

  • Replies 1.5k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Nu e fostul DTH? Daca da, nu va faceti mare sperante in ceea ce priveste detailing-ul lor, e mai degraba un polish superficial. Masina lui Myx arata asa fiindca el o intretine foarte bine, dar daca mergeti cu o masina cu probleme riscati sa le pastrati si sa platiti degeaba. Poate au mai schimbat oamenii, dar mie acum 2 ani mi-au umplut masina de holograme, am scapat de ele foarte greu.
Link to comment
Share on other sites

Asta nu am de unde sa stiu, eu am spus asa ca chestie, cine stie :D

 

Oricum la cum are Myx grija de masina si cat de des ii face detailing banuiesc ca zgarieturi nu are, el ii da ceva foarte putin abraziv mai mult ca sigur....WAX :yahoo:

Edited by ckh
Link to comment
Share on other sites

Nu te contrazic si nici nu vreau sa spun ceva gresit fata de tine pentru ca nu asta este itentia dar in general in 2 ani de zile se pot schimba multe...

 

in 2 ani s-au schimbat vreo 3 echipe . Poti sa mergi cu incredere la polish dpmdv . Cel putin rautacioasa remarca lui RZV . ;)

 

Tot la ei imi fac lucrari de revopsire si ce mai am nevoie pe partea asta , lasand la o parte factorul uman care evident ca poate gresi uneori am avut parte mereu de un bun tratament pe partea de comunicare si suport iar activitatea de detailing nu are nici o legatura cu serviceul in sine decat prin faptul ca se desfasoara in aceiasi incinta .

Edited by Myx
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Nu am vrut sa fiu rautacios, cel putin la adresa ta chiar nu am de ce. Tin minte ca am vorbit cu tine si atunci cand am facut polish-ul la cei de la DTH (sau la cei care lucreaza in incinta lor) si ti-am spus si atunci cat de "multumit" am fost. Decontaminare nu a existat, s-a facut doar o trecere la repezeala. Ce-i drept, eu nu platisem pt polish, a fost facut dupa revopsirea integrala facuta la cei de la DTH pentru a corecta cateva defecte. In loc sa corecteze, a facut varza lateralele masinii. Posibil ca la serviciul platit sa fi avut alt comportament, desi atunci decontaminarea insemna o simpla spalare pt toata lumea.

Masina ta arata bine datorita modului in care o intretii, incluzand aici spalarea, ceruirea samd.

Link to comment
Share on other sites

Nu am vrut sa fiu rautacios, cel putin la adresa ta chiar nu am de ce. Tin minte ca am vorbit cu tine si atunci cand am facut polish-ul la cei de la DTH (sau la cei care lucreaza in incinta lor) si ti-am spus si atunci cat de "multumit" am fost. Decontaminare nu a existat, s-a facut doar o trecere la repezeala. Ce-i drept, eu nu platisem pt polish, a fost facut dupa revopsirea integrala facuta la cei de la DTH pentru a corecta cateva defecte. In loc sa corecteze, a facut varza lateralele masinii. Posibil ca la serviciul platit sa fi avut alt comportament, desi atunci decontaminarea insemna o simpla spalare pt toata lumea.

Masina ta arata bine datorita modului in care o intretii, incluzand aici spalarea, ceruirea samd.

 

posibil , nu stiu exact care a fost procedeul la tine , dar nici fairplay sa spui ca nu-si fac treaba bine . Cel mai probabil ai beneficiat de un serviciu aditional pt curatare gunoaie gazare dupa revopsire totala si e complet diferit de o polishare profesionala care implica si 2 zile uneori .

Eu personal sunt multumit de serviciile lor si chiar daca eu ma ocup de masina in mod deosebit tot e o lucrare grea pt ei , mai ales la negru 668 care nu lasa loc de erori ca la metalizate .

Incerc sa spun ca nu poti fi radical din prisma propriei experiente , serviciile de detailing tin exclusiv de mana de lucru si materialele folosite . Si chiar daca exista erori se pot corecta totusi .

Edited by Myx
Link to comment
Share on other sites

Arata foarte bine masina , eu stiu ce fel de servicii se practica acolo , pretul este foarte accesibil nu are legatura cu preturile nici unui detailer autohton care lucreaza pe cont propriu , in afaceri de genul asta se lucreaza spre optimizarea volumului si de obicei sa aleg produse care sa nu necesite o perioada mare de lucru , se folosesc produse de tip AIO ( all in one ) sau blenduri de genul light / medium cut polish + fillere acrilice , care isi fac treaba foarte bine , problema este ca ele acopera micile defecte si acestea apar dupa un numar nedeterminat de spalari cu spuma activa cu PH agresiv , nu este nimic rau in asta avand in vedere pretul redus al serviciului prestat si durata lucrarii foarte mica cu un rezultat excelent mult peste "polishul" de colt de strada / spalatorii / pasta prevent din Cora

 

Eu la E60 de exemplu in garajul inchiriat de mine : pentru decontaminare cu argila - stergere cu IPA - spalare - 3 step polish cu orbitala Flex ( abraziv , mediu si finish ) - IPA iar - LSP : glaze + ceara am stat 5 zile cate 8 ore pe zi ( 2 / 3 treceri pe fiecare panou dupa nevoie ) + inca 6 ore doar la faruri : 4 tipuri de smirghel si 3 tipuri de polish + sealant )

 

In general in Romania nu prea merita un "detailing" adevarat pentru ca este aproape imposibil sa pastrezi starea aproape perfecta a lacului , solutii de genul asta low cost + timp redus = rezultate foarte bune sunt ideale .

 

Myx oricum isi spala singur masina , ceruieste masina mai aplica si sealant cand are timp si chef , deci mult peste media de intretinere uzuala a unei masini pe la noi , toate astea fac ca starea lacului sa se mentina o perioada mai lunga de timp .

Edited by Acero99
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.