Jump to content

Myx 5 BMW 520 dA


Myx

Recommended Posts

  • Replies 1.5k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Cu lamela aia doar zgarii vopseaua. Cel mai ok mod sa usuci masina este cu microfibra de dimensiuni generoase ( gen miracle dryer) sau daca esti perfectionist ( si nu ai ce face toata ziua) poti folosi un aparat care sufla aer in genul Metro Vac - Sidekick Blaster sau un leaf-blower
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
187k km schimb role ,curele si fulia vibrochen . O poza pt stadiul fuliei , daca nu-0mi arunca afara cureaua AC nu-mi dadeam seama ca e in halul ala . Fulie originala fab 06 deci a tinut 7 ani . Ca urmare am montat tot fulie originala BMW ca sa scap de o grija in privinta asta :thumbsup: La fulie as face recomandarea asta oricui , nu cred ca merita montat aftermarket mai ales ca diferenta e f mica 900 ron vs 600

post-3467-0-75780500-1378483832_thumb.jpg

Edited by Myx
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

De curiozitate,in manualul de service,ai idee la ce interval se recomanda schimbarea ? Mie,cand aveam Mercedes,mi-au schimbat toate rolele la revizia de 60.000 km precum si ulei la cutia automata,cica asa se recomanda..... :mellow:

 

La role citisem 50k pe forumurile US , nu stiu de fulie dar sigur dupa 150k trebuie inspectata . Cea mai rea paguba ar fi sa zboare direct in ventilator . :frantics:

 

Oe duce mult si bine, la mine a tinut 11ani cu ghilimele de rigoare, c-am schimbat-o inainte de grand final. :sorcerer:

 

Ceva impresii despre nivelul de protectie al jetseal, iese jegul mai usor la spalare ?

 

jegul iese mai usor daca masina e ceruita , jetseal ofera o protectie la zgarieturile superficiale , cel putin asa am observat eu . Si nici nu se mai pateaza asa rau

Link to comment
Share on other sites

@ keth - tot comboul lac decontaminat periodic + paint cleaner + sealant + ceara duc la o spalare mai usoara a masinii , eu vad asta cel mai bine pe jante pe care aplic f f des sealant si ceara se curata instant la jet de apa , nu ramane nici un contaminant feros de la placutele de frana , fara protectie pe ele nu le scoteam curate decat cu Sonax Full Effect

 

@ Myx - te-am vazut azi prin fata pe la SIR , tocmai ma intorceam de la taxe si impozite , arata bine masina , parca cere niste jante mai mari totusi :shifty:

Link to comment
Share on other sites

 

 

@ Myx - te-am vazut azi prin fata pe la SIR , tocmai ma intorceam de la taxe si impozite , arata bine masina , parca cere niste jante mai mari totusi :shifty:

:)) Stiu ca cere , intru in cercetare iarna asta sa vad ce mai apare la vanzare . Momentan ma tenteaza doar 2 modele dar slabe sanse

Link to comment
Share on other sites

pe masina fara pachet M merg de minune style 95 , am vazut recent pe un E61 fara pachet M arata demential masina , si era in setup normal adica nu lasata pe burta sau cu cine stie de distantiere , stock 100%

 

sau mergi la sigur

 

http://piese-auto.anunturi-auto.4tuning.ro/jante-aliaj/jante-19-inch/jante-bmw-19-12435111.html

Edited by Acero99
Link to comment
Share on other sites

Am intrebat la BMW si mi-au spus ca se schimba cand apar mici crapaturi pe curea si atunci schimbi cu role cu tot.

 

O verificau la fiecare schimb de ulei sau diverse alte interventii.

 

Din pacate, la 89k km a devenit putin zgomotoasa insa nu am apucat sa o inlocuiesc :(

Link to comment
Share on other sites

pe masina fara pachet M merg de minune style 95 , am vazut recent pe un E61 fara pachet M arata demential masina , si era in setup normal adica nu lasata pe burta sau cu cine stie de distantiere , stock 100%

 

sau mergi la sigur

 

http://piese-auto.anunturi-auto.4tuning.ro/jante-aliaj/jante-19-inch/jante-bmw-19-12435111.html

 

mie imi par style 95 destul de vechi asa ca si model , e un look perimat pt mine , mai ales ca s-au montat si pe e39 , e46 . Mai repede as face un efort pt jante cum are feitosak . Imi par f agresive si discrete in acelasi timp , am tot vazut prin cartier si da au un look f fresh , nu-thumbsup:ti scot ochii , nu par vechi , sunt din generatia asta mai noua de pe F . Cum ai tu sunt frumoase dar nu ma atrag . :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

mai e vreun service in buc unde as putea sa sudez tipsuri toba ?? Azi m-au sunat cei de la topgear si au anulat programarea pe care o aveam de o sapt , nota 2 pt atitudine , nota 9 ca m-au anuntat totusi . Le-am cerut o noua programare si mi-au spus ca nu stiu , ma suna ei . Cand ..pauza , nu stim . Penibil .Deci mai e alta solutie sau astept telefonul magic :frantics:
Link to comment
Share on other sites

Ce tips-uri ti-ai luat? Cum are @pole? ale lui imi plac foarte mult..

nu am luat ca intentionam sa iau de la ei , vreau cum are sleffb sunt misto , doar ca nu am cu cine sa vb , m-au enervat rau aia , probabil alucrari de 300 ron dau flit cand nu au timp si chef .Incercam sa rezolv altfel ca la ei nici nu mai am chef sa merg .

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.