Jump to content

Bmw E30-URS


BmwURS

Recommended Posts

Salut la toti..As avea si eu o intrebare la voi..Am 17 si de cand eram mic mi-am dorit un Bmw E30..Si cand voi da de carnet sau mai incolo voi detine unul..Si eram curios daca as putea sa Ii montez un motor de pe un Bmw e36-pisica pe un Bmw e30..Cat de greu este...adica,ar avea loc compartimentu motor de e30 pentru un motor de e36...,care ar fi riscurile....si cel mai important Cat ma costa aceasta operatie.Multumiri anticipate
Link to comment
Share on other sites

ar avea loc compartimentu motor de e30 pentru un motor de e36...,

 

 

Concluziile le tragi singur.

 

 

http://www.bmw-power.de/Fahrzeuge/E30_350i_stelze/350_v12_9.jpg

Edited by ifx
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Salut la toti..As avea si eu o intrebare la voi..Am 17 si de cand eram mic mi-am dorit un Bmw E30..Si cand voi da de carnet sau mai incolo voi detine unul..Si eram curios daca as putea sa Ii montez un motor de pe un Bmw e36-pisica pe un Bmw e30..Cat de greu este...adica,ar avea loc compartimentu motor de e30 pentru un motor de e36...,care ar fi riscurile....si cel mai important Cat ma costa aceasta operatie.Multumiri anticipate

Eu zic sa mai ramai putin la volanul virtual.Iar la modificari sa te gandesti dupa cateva zeci de mii de km in traficul real.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Eu zic sa mai ramai putin la volanul virtual.Iar la modificari sa te gandesti dupa cateva zeci de mii de km in traficul real.

Iti multumesc foarte mult pentru acest sfat....Dar sa fiu sincer..nu cred ca aceasta modificare ar fi una "imensa"..Dar inca odata multumesc pentru sfat :thumbsup:

 

Ifx...De inceput nu vreau un 325...as vrea un 318..Dar am auzit vorbe de la niste cunoscatori care spuneau ca motoarele pe injectie de la E30 sunt "pacatoase"...Te rog sa ma lamuresti :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Depinde ce motor vrei sa pui pe E30.Consider ca vei cumpara e30 316i,in cazul asta nu vad rostul sa montezi un motor de pe e36 316i.Iar pt a monta un motor in 6 cilindri de pe e36 este o adevara istorie ,efectiv de la e30 ramane doar caroseria originala si interiorul .Trebuie modificate suportii motorului +cutiei ,alt cardan +grup sa nu uitam ca mai trebuie sa si opresti masina (alte frane)etc,etc.Vestea buna este ca astfel de modificari se pot face,de restul se ocupa MasterCard :)
Link to comment
Share on other sites

Ifx...De inceput nu vreau un 325...as vrea un 318..Dar am auzit vorbe de la niste cunoscatori care spuneau ca motoarele pe injectie de la E30 sunt "pacatoase"...Te rog sa ma lamuresti :rolleyes:

 

 

Poate sunt, nu cunosc problema in detaliu. Oricum, intr-o masina de varsta respectiva o sa tot bagi bani. Poate nu la modul dramatic dar o sa se simta.

 

Fiabila sau nu, aia e singura motorizare pe care as lua-o.

Link to comment
Share on other sites

Depinde ce motor vrei sa pui pe E30.Consider ca vei cumpara e30 316i,in cazul asta nu vad rostul sa montezi un motor de pe e36 316i.Iar pt a monta un motor in 6 cilindri de pe e36 este o adevara istorie ,efectiv de la e30 ramane doar caroseria originala si interiorul .Trebuie modificate suportii motorului +cutiei ,alt cardan +grup sa nu uitam ca mai trebuie sa si opresti masina (alte frane)etc,etc.Vestea buna este ca astfel de modificari se pot face,de restul se ocupa MasterCard :)

Mda...am gasit pe net niste topicuri legate de asa ceva si intradevar,e de munca...ca si masina va fi un e30..de inceput as vrea o motorizare de 1.8i..dar na....mai e mult timp pana atunci

 

Poate sunt, nu cunosc problema in detaliu. Oricum, intr-o masina de varsta respectiva o sa tot bagi bani. Poate nu la modul dramatic dar o sa se simta.

 

Fiabila sau nu, aia e singura motorizare pe care as lua-o.

Sunt foarte constient ca o sa fie de bagat bani...Si sunt foarte constient ca o sa fie de bagat bani mai mult decat intr-un e36(exemplu) pentru ca varsta se simte

Edited by BmwURS
Link to comment
Share on other sites

Daca esti cu adevarat hotarat, salveaza un ursulet :)

 

Nu cred ca o sa regreti.

 

Eu intorc capul dupa asa ceva mereu. Bine, reactiile astea o sa le ai exclusiv din partea barbatilor, din pacate. Te obisnuiesti :)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

La varsta de 12 ani am vazut un exemplar si l-am intrebat pe tatal meu ce bmw este,spunandu-mi "E Bmw Ursar" :laugh: si de atunci pur si simplu m-am indragostit de acest model si de atunci pana acum mereu ma uitam pe internet pentru a invata mai multe despre acest model..Iar Romania este una dintre tara cu cei mai frumosi Ursi...Si chiar nu am stiut ca motoarele de 1.6 1.8 sunt indentice cu cele de pe e36 Edited by BmwURS
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.