Jump to content

Sfat achizitie 645i


Bmw 530d

Recommended Posts

Bine ma ca sunteti voi destepti, ce treaba are ungerea cu benzina? Nu mai pune ulei in motor ca doar ai benzina sa faca ungerea.

GPL-ul arde mai curat ca benzina, GPL-ul arde fara a lasa reziduri de carbon în motor, duce la cresterea duratei de viata a valvelor si pistoanelor si pastreaza un timp mai îndelungat calitatiile uleiului de motor.

Dar lasa prefer sa fiu un prost cu GPL si cu bani in buzunar, si bineinteles ca nemtii sunt niste nebuni, stiu ei cum sa traiasca, sa isi cumere moror de 4 litri benzina bineinteles si sa isi dea salariile pe benzina, sunt niste prosti nici nu stiu cum de nu le-a trecut prin cap asta.

Zi-mi aia cu proprietatile de ungere la motor, ce unge benzina si ce nu unge GPL-ul?

Edited by Cosm1n
  • Like 2
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Bine ca esti tu destept, eu ti-am zis sa ma lamuresti cum e cu ungerea la GPL si la benzina.

E simplu,uite,benzina este un lichid,gpl'u este un gaz care datorita proprietatilor lui are o ardere uscata,incearca sa-ti incalzesti camera doar cu ajutorul aragazului si ai sa intelegi.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Mai bine s-ar mentiona la ce motorizari ar merita montat GPL , eu ma gandisem sa montez la E46 dar nu mai avea rost pt ca o vindeam .Totusi la un consum de aproape 15% merita gpl . Daca scutesti 100 E lunar , recuperezi instalatia in 5 luni si apoi ai un consum decent . Nu stiu ce probleme implica GPL dar sunt forumuri unde multi sunt multumiti , nici nu simt vreo dif la putere , e adevarat ca au si instalatiile astea ceva consumabile si intretinere . Depinde si cat mergi .
Link to comment
Share on other sites

Nu a blamat nimeni GPL-ul in general ci GPL-ul pe masini de lux care par foarte scumpe.

 

Omul de rand care vede un seria 6 se gandeste ca ai foarte multi bani ca sa ai asa ceva. Cand colo, ce sa vezi, ai dat sub 10 000 euro pe masina si la o adica n-ai bani de niste piese care sunt consumabile.

eu nu inteleg logica asta pe cuvant.

PAi atunci ce mia cauta in gama la seria 5 motoare diesel de 2.0 ?

Un seria 5 nou costa lejer 45k, chel. de fapt de 45k iti iei fix o lesinatura de 518D cu covorase. scrumiera si cam atat...

 

Adica unul care are 45k, mai curand 55k in buzunar sa cumpere unul nou, de ce cumpara un 2.0 d decat pentru economia de combustibil taxe etc.

Ala isi permite masina aia sau nu ? despre ce vorbim aici ? . PAi daca tot are 55k sa dea pe o masina ce nu cumpara un V8 ca gaseste sigur unul de banii astia..iar daca are 55k de k isi permite si benzina...

Cum dracul de 60 % din ce vinde BMW, masini f scumpe in general, sunt cu cel mai mai mic motor posibil...

Adica unul care cumpara un 520d ala e ok, unul care pune o instalatie GPL pe o masina SH nu isi permite masina... :)

Edited by DOMI
  • Like 4
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

eu nu inteleg logica asta pe cuvant.

PAi atunci ce mia cauta in gama la seria 5 motoare diesel de 2.0 ?

Un seria 5 nou costa lejer 45k, chel.

Adica unul care are 45k in buzunar sa cumpere unul nou, de ce cumpara un 2.0 d decat pentru economica de combustibil taxe etc..

Cum dracul de 60 % din ce vinde BMW, masini f scumpe in general, sunt cu cel mai mai mic motor posibil...

Adica unul care cumpara un 520d ala e ok, unul care pune o instalatie GPL pe o masina SH nu isi permite masina... :)

Ei si tu acum suntem indobitociti ce e cu tine, mai bine mananci salam cu mustar acasa si nu ai bani sa iti cumperi o apa plata dar e smecherie maxima sa iti pui benzina in masina.

  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

Esti greu de cap.o zi buna.

Asta stiu, dar nici tu nu m-ai lamurit ce unge benzina si ce nu unge GPL-ul. Zi-mi asa ca la prosti, frate uite benzina unge pistoanele, unge motorul, te unge la suflet zi-mi ceva concret lasa aragazele.

Link to comment
Share on other sites

fiecare face ce vrea pe banii lui, asta va scapa voua..

Tu de ce ai 525D, pentru cuplu banuiesc :)

intradevar, fiecare face ce vrea cu banii lui dar de multe ori, actiunile pe care le faci pe banii tai, spun multe despre tine.

si sa treci un 645i pe gaz mi se pare cocalaresc.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Doar benzina aditivata cu plumb, care nu se mai foloseste, avea rol in ungere; in sensul ca se depunea un strat subtire de plumb in cilindru care reducea frecarea.

 

Mai erau si pompele de injectie mecanice, la motoare diesel, la care ungerea era asigurata de motorina; dar la masinile noi nu are treaba benzina cu ungerea.

Edited by oion
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

adica daca se poate circula mai ieftin inseamna ca esti zgarcit?

Nu asta am spus.

 

Adica daca nu vreau sa umplu buzunarele statului si ale companiilor petroliere sunt zgarcit? Daca ai bani inseamna ca trebuie sa arunci in stanga si in dreapta asa sa te vada lumea ca nu esti zgarcit?

Pe acelasi principiu romanii isi cumpara lucruri din magazinele scumpe chiar daca le-ar gasi in alta parte mai ieftine.

Esti un luptator pentru libertate, un rebel. D-aia iti pui GPL.

 

eu nu inteleg logica asta pe cuvant.

PAi atunci ce mia cauta in gama la seria 5 motoare diesel de 2.0 ?

Un seria 5 nou costa lejer 45k, chel. de fapt de 45k iti iei fix o lesinatura de 518D cu covorase. scrumiera si cam atat...

 

Adica unul care are 45k, mai curand 55k in buzunar sa cumpere unul nou, de ce cumpara un 2.0 d decat pentru economia de combustibil taxe etc.

Ala isi permite masina aia sau nu ? despre ce vorbim aici ? . PAi daca tot are 55k sa dea pe o masina ce nu cumpara un V8 ca gaseste sigur unul de banii astia..iar daca are 55k de k isi permite si benzina...

Cum dracul de 60 % din ce vinde BMW, masini f scumpe in general, sunt cu cel mai mai mic motor posibil...

Cine isi ia un 520d nou are bani.

Cine isi ia 645i pe 7000 euro si ii pune GPL nu are.

 

O logica simplista si cat mai putin argumentata caci nu am timp de o discutie interminabila.

 

Eu cred ca unul care-si ia un 520d sau un 320d nou nu are nevoie de performante, vrea doar o masina in care sa se simta bine si care sa arate pe placul sau.

Pe de alta parte, cel care-si ia masina cu motor V8 si ii pune GPL probabil se lungeste mai mult decat ii este plapuma. Strict o parere.

Sigur ca daca vrei, poti sa-ti iei Bugatti Veyron si sa-i tai o gaura suficient de mare incat sa iasa picioarele si astfel s-o poti misca complet natural, Flintstone style.

 

Adica unul care cumpara un 520d ala e ok, unul care pune o instalatie GPL pe o masina SH nu isi permite masina... :)

 

Si cei care si-au luat Cielo Executiv mi se pare niste oameni ok.

Dar sa-ti iei 645i si sa-i pui GPL inseamna ca iti cumperi ceea ce nu-ti permiti.

Sa fim seriosi, dai 7000 euro pe o masina, ii pui GPL, dar n-ai bani de un set de pneuri. E jenant.

Edited by Service Premium
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Eu zic ca orice economie facuta in Romania e binevenita. Daca poti sa iei un ban din dreapta, sa-l pui deoparte in stanga e f bine, chiar si cu GPL-ul asta.

 

Zgarcenia totusi e altceva. Stiu pe cineva din Suedia, a murit, lasand vreo 4 mil de euro copiilor (6 frati). Din punctul meu de vedere n-a rezolvat mai nimic, in timpul vietii a fost zgarcit, un om avar, iar la sfarsit a murit de cancer.

 

Nici n-a trait ca lumea, nici n-a murit ca lumea :).

Edited by P.I.M.P.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Eu zic ca orice economie facuta in Romania e binevenita. Daca poti sa iei un ban din dreapta, sa-l pui deoparte in stanga e f bine, chiar si cu GPL-ul asta.

 

Zgarcenia totusi e altceva. Stiu pe cineva din Suedia, a murit, lasand vreo 4 mil de euro copiilor (6 frati). Din punctul meu de vedere n-a rezolvat mai nimic, in timpul vietii a fost zgarcit, un om avar, iar la sfarsit a murit de cancer.

 

Nici n-a trait ca lumea, nici n-a murit ca lumea :).

 

si ce trebuia sa faca? sa sparga toti banii si sa nu lase nimic familiei?nu cred ca la 4 mil de euro poti trai prost..dar ma rog

Edited by Severus
Link to comment
Share on other sites

Eu zic ca orice economie facuta in Romania e binevenita. Daca poti sa iei un ban din dreapta, sa-l pui deoparte in stanga e f bine, chiar si cu GPL-ul asta.

Sigur ca da, dar in conditiile in care lasi adevarul sa se vada.

Vrei sa faci economie. Iti iei Opel Astra 1.7 diesel. Consum obraznic de mic si nu pari ceea ce nu esti. Pe de alta parte, cum mai faci economie daca-ti iei o masina care oricum inghite foarte multi bani anual, fie si daca nu tii cont de combustibil.

GPL pe 645i e o dovada de snobism.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.