Jump to content

BMW E46 320i


bogdans17

Recommended Posts

Salut ! In max 2 luni trebuie sa imi cumpar masina si m-am orientat spre un 320i face lift minim 2002. Acum am alta problema. Cineva mi-a zis ca motorul de 2200 benzina ar fii mai putin performant decat ce de 2000 diesel d 150 de cai deoarece e mai vechi. Daca aveti placerea sa imi explicati si mie daca ma insel sau nu si ce performante are 320i mi-ar face placere
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 53
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Salut ! In max 2 luni trebuie sa imi cumpar masina si m-am orientat spre un 320i face lift minim 2002. Acum am alta problema. Cineva mi-a zis ca motorul de 2200 benzina ar fii mai putin performant decat ce de 2000 diesel d 150 de cai deoarece e mai vechi. Daca aveti placerea sa imi explicati si mie daca ma insel sau nu si ce performante are 320i mi-ar face placere

193520[/snapback]

 

Nu are cum sa fie mai performant decat la cuplu, consum si zgomot. 320i are 170 CP si 210Nm pe cand 320d are 150CP si 330Nm parca. 320i are motor in 6 cilindri care face diferenta. Eu am 320i 2002 si sunt extrem de incantat de el. Consum in bucuresti 13-14% si afara am scos intre 6.6 si 9.5 depinde de mers dar media afara e undeva pe la 8.6 la mine. Si ce e impresionant ca are cuplu suficient.

 

Ce buget vrei sa aloci pt achizitie?

Link to comment
Share on other sites

Nu are cum sa fie mai performant decat la cuplu, consum si zgomot. 320i are 170 CP si 210Nm pe cand 320d are 150CP si 330Nm parca. 320i are motor in 6 cilindri care face diferenta. Eu am 320i 2002 si sunt extrem de incantat de el. Consum in bucuresti 13-14% si afara am scos intre 6.6 si 9.5 depinde de mers dar media afara e undeva pe la 8.6 la mine. Si ce e impresionant ca are cuplu suficient.

 

Ce buget vrei sa aloci pt achizitie?

193538[/snapback]

 

Maxim 14000 pret de achizitie in germania, dar vreau varianta cu xenon, jante si clima.

Am gasit multe oferte atragatoare pe mobile dar ramane sa ma mai uit. Si referitor la zgomot, dieselul e mai silentios decat benzina ? Ca eu mor dupa sunetul produs de benzinar

Link to comment
Share on other sites

Mare ADEVAR graiesti! Intradevar, 6 cilindrii in linie - benzina e altceva fata de dieselul de 150 CP. Simti ca fuge ceva sub tine cand o calci. Nu zic ca, dieselul de 150 e ceva nasol, doamne fereste dar, benzina e legenda vie a celor de la BMW. Eu am E 46 320i la 150 CP (varianta de 2000 cmc nu cea de 2200) si pot sa zic ca, e o mare masina. Fata de un diesel de aceeasi capacitate sunt mai putin performant la turatii mici dar, dupa ce treci pragul de cuplu nu mai ai de ce sa-ti faci probleme. Depinde de multi factori alegerea masinii asa ca, iti doresc multa bafta!
Link to comment
Share on other sites

Mare ADEVAR graiesti! Intradevar, 6 cilindrii in linie - benzina e altceva fata de dieselul de 150 CP. Simti ca fuge ceva sub tine cand o calci. Nu zic ca, dieselul de 150 e ceva nasol, doamne fereste dar, benzina e legenda vie a celor de la BMW. Eu am E 46 320i la 150 CP (varianta de 2000 cmc nu cea de 2200) si pot sa zic ca, e o mare masina. Fata de un diesel de aceeasi capacitate sunt mai putin performant la turatii mici dar, dupa ce treci pragul de cuplu nu mai ai de ce sa-ti faci probleme. Depinde de multi factori alegerea masinii asa ca, iti doresc multa bafta!

193593[/snapback]

 

Mersi mult !

Acum sunt sigur ca vreau sa fie benzinar, ~100.000 de km, si tare mult as vrea xenon si obligatoriu clima. Bmw ar avea vreo problema la acesti km daca a fost bine intretinut?

Link to comment
Share on other sites

Mersi mult !

Acum sunt sigur ca vreau sa fie benzinar, ~100.000 de km, si tare mult as vrea xenon si obligatoriu clima. Bmw ar avea vreo problema la acesti km daca a fost bine intretinut?

193683[/snapback]

Nu!La masini ca la femei, e chestie si de noroc.... :blink: :) :)

Link to comment
Share on other sites

Mersi mult !

Acum sunt sigur ca vreau sa fie benzinar, ~100.000 de km, si tare mult as vrea xenon si obligatoriu clima. Bmw ar avea vreo problema la acesti km daca a fost bine intretinut?

193683[/snapback]

Eu l-am luat la 153000km din Ge si dupa 4 luni am 161000km. Am schimbat bucsele de la brate care erau uzate si bratele care mult numai mergeau iar mecanicul a sugerat sa fac toata treaba o data. In rest consumabile si benzina. Chiar ieri am mers Ploiesti-Bucuresti putin mai sportiv si a fost o nebunie curata. De la 5000rpm la 6000rpm zici ca mai "cupleaza" un motor. Oricum ar fi, motorul in 6 cilindri nici pe departe nu se compara cu unul in 4. Cum zicea @ verssatu simfonia incepe de la 6. E foarte elastic si vibratii zero. In treapta a IV-a plec de la 30km/h(si nu vibreaza) si ajung la 170. Nu merg cu turatii joase pentru ca nu e bine, doar ca test. O sa vezi ce senzatii iti provoaca un benzinar in 6. E chintesenta motoarelor de la BMW. Urmatorul BMW va fi pt mine un 325i de 218 CP.

La mine a fost obligatoriu clima si DSC-ul. Din fericire a avut si incalzire in scaune si sac de schi. 320i standard e dotat destul de bine.

Sa nu-ti faci probleme de km pentru ca sunt rulate in Ge.

 

Astept impresii dupa ce-l cumperi.

Link to comment
Share on other sites

alo romania!!!!!!! .. 226s1 motorul de care vorbiti voi este EURO4(2171cmc 125kw-170cp)

din 2001  a echipat 520i  precum si 320i( in variantele berlina, coupe si cabrio)

195073[/snapback]

 

Eu eram croit pe masina asta da vad ca scrie clar EURO 3 si e din 02\02

 

http://www.mobile.de/SIDO7bEXey5GnXJmjD56z...11111243818592&

Edited by bogdans17
Link to comment
Share on other sites

In noiembrie altfel se calculau taxele. Daca vrei s astii exact cat te costa intra aici si se face lumina:

 

http://www.autobizz.ro/utile.php :blink:

194987[/snapback]

 

Te rog sa ma lamuresti si pe mine si sa imi zici sigur pentru ca eu vreau sa imi iau un 320coupe din 2001 si la toate modelele astea am vazut pe net ca au euro 3. Nu ai putea sa imi faci decat o bucurie pentru ca eu am deja banii pregatiti pentru euro3 si asa as mai scuti ceva bani.

Link to comment
Share on other sites

ggigiro al tau cam cat consuma in oras ? ca azi m-am plimbat cu cineva cu 320i (130000 km) si consuma cam mult ..... prea mult poate. Si ma gandesc ca mari diferente intre el si 320d nu prea ar fi, doar ca ma plimb mai mult cu acceasi bani dar nu cu acelasi suflet..Nush dar probabil o sa merg pe diesel mai ales ca eu rar o sa ies din oras..
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.