Jump to content

BMW E46 320i


bogdans17

Recommended Posts

  • Replies 53
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

ggigiro al tau cam cat consuma in oras ? ca azi m-am plimbat cu cineva cu 320i (130000 km) si consuma cam mult ..... prea mult poate. Si ma gandesc ca mari diferente intre el si 320d nu prea ar fi, doar ca ma plimb mai mult cu acceasi bani dar nu cu acelasi suflet..Nush dar probabil o sa merg pe diesel mai ales ca eu rar o sa ies din oras..

196412[/snapback]

 

Am scris in primul reply consumul si l-a confirmat si Bobo. Nu stiu ce sa-ti recomand, eu inainte de masina asta am avut o vectra C noua 1.9 CDTI 120CP 6 trepte care alerga bine la 3000rpm cu a 6-a aveam 180. E clar ca un E46 320d alearga mai bine dar diferentele cu un 320i E46 sunt enorme cand ma gandesc la vibratii, zgomot, elasticitatea motorului si chiar la anduranta motorului. 320d e mai greu pe fata. Sper sa nu fi suparat pe cei cu 320d care e superioara oricarui diesel de serie cu motor pana in 2000 cmc dar cand vine vorba de un 6 in linie benzina de la BMW vorbim deja de altceva. Chiar daca faci km in oras ia si fa niste calcule (pret de achizitie, intretinere, carburant,etc si nu in ultimul rand placerea) si ia o decizie. Eu asa am facut si am zis ca nu mai merita diesel desi fac cam 20-25000km pe an. Si daca tot am vrut benzina am zis sa iau in 6 cilindri ca de aici vine placerea maxima. Intradevar asa e!

Link to comment
Share on other sites

E adevarat ca dieselul e mai scump ca benzina dar am inteles ca benzina se intretine mai usor (ca ar avea consumabilele mai ieftine) si ca e mai fiabil. Nu stiu ce sa fac azi as lua diesel maine benzina ..

196862[/snapback]

ia`ti maine masina! :blink:

Link to comment
Share on other sites

Dieselul e mai zgomotos decat benzina, sunetul e mult mai placut la benzina.

193546[/snapback]

 

Depinde, in mers dieselul e la fel de 'tacut' ca otto. La relanti este zgomotos, dat are un mare atu.. TURBINA; la 345Nm torque iti face asfaltul 'cocoloase' in spate la plecarea de pe loc; ar mai fi consumul mult mai mic.. undeva la 8% in oras, 'calcata'. Dezavatajul e la intretinere.. cu cat mai multe componente, cu atat mai multe sanse sa se defecteze ceva, electronica mai multa.. ( daca mai e si steptronic.... :blink: ); costul de intretinere ceva mai mare.. ; Dar daca ai noroc si nimeresti o masina 'fara probleme' o sa-ti placa diesel la nebunie...faci un full si .. uiti de ea, dupa vreo 800 km (in oras) s-ar putea sa ceara iar motorina, pe cand la benzina, 6 cilindri..15-16% in oras... Acum depinde si cat de mult mergi cu masina, si ce vrei de la ea. Eu de ex. am o japoneza pe benzina care consuma de 'rupe', si bmw-ul pe motorina care sincer mi se pare mult mai avantajos / Ex. pret: Placute frana la AB - 75RON. Stii cat sunt la Logan? vreo 50RON.

La benzina in schimb n-ai mare cheltuiala ( in afata de . . .zeama); uleiul la motor, filtrele.. si cam asta e.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

salut bogdans,

le-am avut cateva in paralel pe ambele, d si i, nu trebuie comparate. nu se pot compara, una este o masina elaganta, alta un tractor bun de arat cu el...

d consuma 10 in oras, i consuma 14. asta e, dar merita cu varf si indesat diferenta.

dupa ce am dat 320d, dupa 2 zile sa stricat turbina, 50 mil reparatia....

Link to comment
Share on other sites

salut bogdans,

le-am avut cateva in paralel pe ambele, d si i, nu trebuie comparate. nu se pot compara, una este o masina elaganta, alta un tractor bun de arat cu el...

d consuma 10 in oras, i consuma 14. asta e, dar merita cu varf si indesat diferenta.

dupa ce am dat 320d, dupa 2 zile sa stricat turbina, 50 mil reparatia....

215423[/snapback]

de aceea am luat 320d pt consum, care e 8,4 e in medie in oras mers sportiv(oarecum) oricum consumul al 320i e peste 14 in oras cineva are si ii arata comp. 15

Link to comment
Share on other sites

de aceea am luat 320d pt consum, care e 8,4 e in medie in oras mers sportiv(oarecum)  oricum consumul al 320i e peste 14 in oras cineva are si ii arata comp. 15

215472[/snapback]

 

 

Si eu ma gandesc sa fac un schimb de la benzina la motorina ..dar am asa o retinere .....Parca mai bine bag ceva in plus la pompa ..decat in service ...Cam greu de gasit una intretinuta ...Ce am observat eu pe aici ..dupa 150k ai sanse mari caturbina sa o ia razna ..pt ca majoritatea schimba in kickdown . sau cel putin unul din fostii proprietari .... ..Doar daca o iei noua ...Atunci merita ca msina ..dar nu ca bani ..

 

Momentan la gama BMW raman la benzina ...mai ales ca fac plinul doar de 2 ori pe luna ....deci un ritm de utilizare scazut ...max 14 000 pe an

Edited by myxage
Link to comment
Share on other sites

Salut ! In max 2 luni trebuie sa imi cumpar masina si m-am orientat spre un 320i face lift minim 2002. Acum am alta problema. Cineva mi-a zis ca motorul de 2200 benzina ar fii mai putin performant decat ce de 2000 diesel d 150 de cai deoarece e mai vechi. Daca aveti placerea sa imi explicati si mie daca ma insel sau nu si ce performante are 320i mi-ar face placere

193520[/snapback]

 

 

 

Nu are cum un diesel sa fie mai performant decat un benzinar.... Daca aprecierea se refera la andurantza, intr-adevar un motor diesel rezista mai mult in timp dar nu cred ca vrei sa tii mashina mai mult de 15 ani...

 

Cat despre ideea de 320... Nu stiu cum e la E46 dar la E36 , 320 consuma la fel ca si un 325 ba chiar mai mult cateodata iar senzatia de la 150 de cai la 200 e una destul de puternica... Mie unu' imi pare cam puturoasa o mashina de 150 de cai... deci in concluzie as opta pt 170 de cai ( si benzina). Categoric 320i...

Tu stii mai bine ce vrei pana la urma.

Bafta

Edited by venom12
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Hai sa va zic o faza amuzanta... M-a scos din sarite consumul la masina mea (14l/100 km) in Bucuresti si i-am scos mufa de la debitmetru.... Surpriza ! Consumul a scazut cu mai mult de 2 litri.... Momentan am 11.4 l/100km afisat pe bord, dar se vede si cu ochiul liber ca nu mai coboara acul la fel de repede ca inainte :blink:.

 

Sa inteleg ca e praf debitmetrul sau are legatura si cu sonda lambda ?

Link to comment
Share on other sites

Hai sa va zic o faza amuzanta... M-a scos din sarite consumul la masina mea (14l/100 km) in Bucuresti si i-am scos mufa de la debitmetru.... Surpriza ! Consumul a scazut cu mai mult de 2 litri.... Momentan am 11.4 l/100km afisat pe bord, dar se vede si cu ochiul liber ca nu mai coboara acul la fel de repede ca inainte :).

 

Sa inteleg ca e praf debitmetrul sau are legatura si cu sonda lambda ?

226146[/snapback]

 

 

:blink:

Link to comment
Share on other sites

Din ce stiam eu, daca scoti mufa de la debitmetru, consumul ar trebui sa creasca, nu sa scada...  :blink:

226160[/snapback]

 

 

poate asta era consumul cu el defect ..dar trebuie sa existe si o modificare in mersul motorului cand scoti debitmetru ..

Link to comment
Share on other sites

:)  :blink: Mda, curios. Nu stiu ce sa zic... Oricum eu il mai las asa, fara mufa o perioada de timp, pana ma plictisesc si cumpar unul nou.

226306[/snapback]

Daca scoti mufa de la debitmetru, motorul merge rotund, numai ca la plecarea de pe loc trebuie sa o turezi mai mult ca are tendinta sa moara motorul , si la schimbarea treptelor de viteza smuceste un pic pana intra in ture.(asa am auzit de la un mecanic)

Ma asteptam ca 2.2l/ 170cp sa traga mult mai bine fata de 118cp, dar cand am mers la Polivalenta cu a ta nu mi s-a parut asa mare diferenta; probabil din cauza ca motorul nu-ti merge chiar in parametrii normali.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.