Jump to content

bmw 320 d


andi

Recommended Posts

salut,

aveti idee daca reteaua de service de la bmw este asemanatoare cu cea de la vw?adica se pot verifica de pe serie teoretic anumite operatiuni facute intr-un service autorizat bmw.ideea ar fi ca as vrea sa-mi iau un 320 d 150 cp de cam 55 000 km din 2004 dar nu prea stiu cum sa-l verific in ce priveste km deoarece pana acum am avut decat 2 golfuri si la bmw nu pot spune ca ma pricep. mersi mult.

Link to comment
Share on other sites

salut,

  aveti idee daca reteaua de service de la bmw este asemanatoare cu cea de la vw?adica se pot verifica de pe serie teoretic anumite operatiuni facute intr-un service autorizat bmw.ideea ar fi ca as vrea sa-mi iau un 320 d 150 cp de cam 55 000 km  din 2004 dar nu prea stiu cum sa-l verific in ce priveste km deoarece pana acum am avut decat 2 golfuri si la bmw nu pot spune ca ma pricep.    mersi mult.

193659[/snapback]

 

 

eu stiu ca se poate atata vreme cat reviziile facute au fost facute la service autorizat bmw, e ca si vw . dar daca vrei sa-ti iei masina din deutch si doresti sa te interesezi la un service din romania nu stiu exact daca e posibil, desi ar trebui sa fie ... :) :blink:

Link to comment
Share on other sites

La BMW o verifici si autenticitatea cartii si km de pe cheie :blink:

193795[/snapback]

mersi mult pt sfat, dar din cate stiam eu km de pe cheie pot fi reprodramati la fel ca cei de pe computer destul de usor oricum o sa incerc asa pt ca alta solutie nu cred ca am si sper sa am noroc.

Link to comment
Share on other sites

Nu ai cum sa stii numarul real de km.

Cheia o sa arate intotdeauna numarul de km pe care ti-l arata masina, indiferent ca a fost manarit sau nu. Cheia comunica cu computerul masinii si isi ia diverse informatii, printre care si nr de km.

Link to comment
Share on other sites

da asa credeam si eu si din pacate nu stiu ce sa fac ca sa fiu sigur de ea si sa o cumpar.eu pana acum am avut si numai motoare pe benzina si o sa-mi dau seama mai greu daca merge bine.oricum am inteles ca turbina se verifica numai in viteza mare adica daca dupa 170-180 mai trage sau urca super incet.nu are nici un indicator electronic care sa apara la tester daca e dusa. asa e????
Link to comment
Share on other sites

da asa credeam si eu si din pacate nu stiu ce sa fac ca sa fiu sigur de ea si sa o cumpar.eu pana acum am avut si numai motoare pe benzina si o sa-mi dau seama mai greu daca merge bine.oricum am inteles ca turbina se verifica numai in viteza mare adica daca dupa 170-180 mai trage sau urca super incet.nu are nici un indicator electronic care sa apara la tester daca e dusa.  asa e????

194069[/snapback]

 

Daca e dusa turbina nu apare nimic pe bord, decat daca problema nu e efectiv din turbina ci ceva electric ce controleaza turbina...Si daca e sa fie stricata nu mai ajunge oricum la 180 masina.

Link to comment
Share on other sites

1. daca turbina nu functioneaza nu ajungi cu ea decat maxim la 140km/h.. multe se duc doar pana la 120km/h cand nu le merge turbo..

2. daca accelerezi violent trebuie sa existe in jurul turatiei de 2000rpm un moment in care sa simti ca masina incepe sa traga mai tare.. daca il simti, tubina merge..

3. cel mai simplu faci cu test diagnostic la bmw in care sa-ti masoare ce presiune face turbina.. daca se incadreaza in specificatii e buna, daca nu - nu e buna :blink:

Link to comment
Share on other sites

ok.cam ce probleme are modelu asta(320 d 150cp) si la ce sa fiu atent?masina e din 10 2003si dotata binisor.tipu zice ca are 55 000.asta nu prea cred eu.....dar cred ca o sa ma duc sa-i fac un test.e scumpa intretinerea la ea?sunt probleme iarna(parca are dsc III)?
Link to comment
Share on other sites

Urc-o pe rampa si verifica mecanica, o masina la 55 000 de km ar trebui sa aiba inca suspensia intacta originala, daca gasesti un brat de-un fel sau amortizoare de marci diferite, incepe sa pui intrebari. Interiorul e alt indiciu...textila de pe scaune stearsa sau "obosita" n-ar trebui sa apara la o masina de km astia. Volanul sau schimbatorul pot fi inlocuite asa ca nu sunt un indiciu daca vrei sa vezi uzura. Ochimetric cam asta poti face s-o verifici....Perfecta nu poate fi.

In mod normal turbina nu pica nici la 150 000 , daca s-a mers cat de cat corect cu masina...la 50 000 nici atat.

Link to comment
Share on other sites

salut,

  aveti idee daca reteaua de service de la bmw este asemanatoare cu cea de la vw?adica se pot verifica de pe serie teoretic anumite operatiuni facute intr-un service autorizat bmw.ideea ar fi ca as vrea sa-mi iau un 320 d 150 cp de cam 55 000 km  din 2004 dar nu prea stiu cum sa-l verific in ce priveste km deoarece pana acum am avut decat 2 golfuri si la bmw nu pot spune ca ma pricep.    mersi mult.

193659[/snapback]

Cred ca mai poti sa verifici din computer si alti paametri, cum ar fi numar de ore de functionare a motorului si altii... E greu sa manaresti toate computerele, asa ca, din numarul de ore de functionare si numarul de km de pe cheie poti sa-ti dai seama daca tipu' a mers cu masina cam 3000 km pe zi :blink:

Si eu as fi circumspect la un 320d de anii astia si numai 55k la bord. Mai poti verifica si uzura la pedalier si gradul de uzura la amortizoare. Frate-meu are un 320d din 2004, l-a adus la prima mana cu 140k la bord si amorizoarele sunt pe la 86% pe spate si 82% pe fata, deci spre excelent.

Daca tipu' sustine ca nu-i rulata in RO, ar trebui sa fie valori mari la eficienta amortizoarelor ca aia nu au gropi si nu prea se cara cartofi cu BMWu.

Oricum, succes si daca o iei sa o stapanesti sanatos. :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.