Jump to content

Jante pe 15 la e46 facelift ?


mb 316i

Recommended Posts

Salut!Am incercat sa montez pe 320d fl jante de tabla 15",nu a mers.Pe fata dupa strangerea prezoanelor roata nu se mai invartea din cauza ca agata in etriere,practic roata era blocata,pe spate insa mergeau jante de 15"fara probleme.Aici mai intervine si ET-ul jantelor.Am gasit jante din aluminiu cu ET-ul mic,(undeva la 20 parca) acestea se potrivesc,dar ies foarte mult in afara caroseriei. Edited by botosanibmw
Link to comment
Share on other sites

Subscriu la cele prezentate de colegul de mai sus. Am pus jante pe 15 pe spate iar pe fat nu au mers. Se poate rezolva cu niște distantiere? Sunt sigure? De unde se pot lua?

Salut!Eu am montate distantiere de 20mm la toate rotile.Prezoanele sunt mai lungi si le strang cu cheia dinamometrica la 125nm.Se gasesc de cumparat pe net.Da o cautare pe google.Bafta!

Link to comment
Share on other sites

Salut!Eu am montate distantiere de 20mm la toate rotile.Prezoanele sunt mai lungi si le strang cu cheia dinamometrica la 125nm.Se gasesc de cumparat pe net.Da o cautare pe google.Bafta!

Ai idee care e distanța dintre prezoane? Nu am mașina acasĂŁ. si ce grosimea a avut distantierul?

 

Acum am vĂŁzut ca ai pus grosimea de 20. Ai ĂŽncercat si cu mai subtiri sau le- ai comandat de la ĂŽnceput așa groase?

Link to comment
Share on other sites

Ai idee care e distanța dintre prezoane? Nu am mașina acasĂŁ. si ce grosimea a avut distantierul?

 

Acum am vĂŁzut ca ai pus grosimea de 20. Ai ĂŽncercat si cu mai subtiri sau le- ai comandat de la ĂŽnceput așa groase?

 

 

In certificat am si de 15 . Masina e 316 i facelift.

Link to comment
Share on other sites

Salut!Distantierele le-am luat de pe o masina adusa pentru dezmembrat,si aveau de la inceput 20mm,nu am incercat cu distantiere mai mici.M-am uitat la jantele de iarna care sunt de 15",pentru a se potrivi ale mele au IT 18.Daca au ET46 si sunt pe 15" sa stii ca sigur nu merg pe fata,efectiv agata in etriere.Cel mai bine mergi cu masina la un centru de dezmembrari si rogi pe cei de acolo sa-ti dea sa montezi o janta pe 15",o montezi pe fata si daca se potriveste ,te uiti sa vezi care este IT-ul(sau IS-ul)si cand iti achizitionezi jante sa aiba ET-ul la fel cu cel care este pe jantele ce le-ai probat la dezmembrari.Bafta! Edited by botosanibmw
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.