Jump to content

Legea Junglei


X X L

Recommended Posts

Asta este o problema ce trebuie rezolvata punctual de comunitatea voastra, serios vorbesc. Iei legatura cu administratia, le faceti un tarc in gradina blocului, puneti mana de mana, eventual cotet, ii sterilizati, cei trei de ce crezi ca stateau in scara? Aveau unde se stea? Faceti un bine, poti lua initiativa asta. Ii pui pe pensionarii de acolo care stau degeaba toata ziua :) Sa bata niste cuie. Sa lege doua uluci cu sarma :) Faci bine unor fiinte.
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

si cu MIZERIA pe care o lasa in urma lor cainii, ce faci ????

dar cu mirosul specific cotetelor ???

 

sau vrei eventual sa le platim si despaducherea, cotetele, mancarea, eventual o firma de curatenie ceva, care sa le aspire pers(o)anele din cotet...

 

eu am caine, unul "cam mic" (rottweiler, ma rog, a fost si mic!) si mi-l tin la curte... DE CE as mai tine inca vreo 12 (cam atatia sunt) si la bloc in niste conditii care deranjeaza TOATA COMUNITATEA respectiva ???

 

 

sa ne fie un lucru foarte CLAR:

 

locul cainilor nu este langa blocuri !!!

Link to comment
Share on other sites

bai frate, dar tu aberezi cu buna stiinta

 

"personalul de curatenie" al blocului curata blocul, nu cacatii de caini din gradina sau parcari, ce dracu' nu intelegi si visezi cu ochii deschisi ??

 

a-propos, de unde zici ca esti ?

Link to comment
Share on other sites

Fiecare bloc sa faca tarcuri ptr caini in fata blocului ? Go Dan bis, go !

 

KIP generalizezi. Eu ii dadeam o varianta civilizata lui Cosm1n.

Dar uite ca ma tentezi. Se pot acorda chiar reduceri fiscale pentru asociatiile de propietari care adopta caini. Daca tot se arunca banii aiurea...

Sunt o gramada de blocuri in care stau oameni cu venituri modeste.

Trebuie implicare asta e parerea mea.

Link to comment
Share on other sites

Fiecare bloc sa faca tarcuri ptr caini in fata blocului ? Go Dan bis, go !

asa poate mai crestem dreacu' si vreun porc, vreo gaina, ceva... daca tot e sa fie "dragoste pt animale"

 

locul animalelor este in padure sau in cotet, iar locul cotetelor este LA CURTE, nu la bloc, mai @Dan Dan...

Link to comment
Share on other sites

KIP generalizezi. Eu ii dadeam o varianta civilizata lui Cosm1n.

aici sincer, ne-ai lamurit pe toti... :blink:

 

PS:

scuze, tu esti blond ?

 

Trebuie implicare asta e parerea mea.

atunci du-te si implica-te !

 

si cand faci primul cotet la un bloc sa ne anunti si pe mine (daca nu te vor fi omorat locatarii inainte) sa aducem si javrele de prin parcarile noastre, ce zici ?

 

Double Dan, de unde aparitia asta asa dintr-o data?

dupa net :purple:

Link to comment
Share on other sites

bai frate, dar tu aberezi cu buna stiinta

 

"personalul de curatenie" al blocului curata blocul, nu cacatii de caini din gradina sau parcari, ce dracu' nu intelegi si visezi cu ochii deschisi ??

 

a-propos, de unde zici ca esti ?

 

Ai senzatia ca personalul de la curatenie da pe spate sau din greu pe undeva prin tara asta?

Sunt solutii civilizate de rezolvare a problemei. Aberant sau nu, asa cum unii si-au luat caine in curtea casei, pot exista si caini in "curtea" blocurilor.

 

Din Bucuresti sunt, de patru generatii mai exact.

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Asta este o problema ce trebuie rezolvata punctual de comunitatea voastra, serios vorbesc. Iei legatura cu administratia, le faceti un tarc in gradina blocului, puneti mana de mana, eventual cotet, ii sterilizati, cei trei de ce crezi ca stateau in scara? Aveau unde se stea? Faceti un bine, poti lua initiativa asta. Ii pui pe pensionarii de acolo care stau degeaba toata ziua :) Sa bata niste cuie. Sa lege doua uluci cu sarma :) Faci bine unor fiinte.

Tu te auzi ce zici? Cum sa faci asa ceva in fata blocului, si sa stai in urletele si schelaiturile lor si in mizeria lor.

La casa am 2 caini pe care i-am luat de pe strada de cand erau mici,sunt buncheristi sunt vaccinati, deparazitati, imi plac cainii, dar nu vreau sa ajung in situatia sa imi fie frica sa ies din casa seara sa alerg sau sa ma plimb cu gandul ca din boscheti ar putea sari 2-3 caini.

Link to comment
Share on other sites

dupa net :purple:

 

Ce va mai place sa sariti pe mai noii veniti :)

Tin si la glume zic eu, si chiar daca nu am scris, am mai citit una alta pe aici.

Si am facut si ceva cotete, fara sa fiu implicat in asociatii si alte asemenea.

Plecasem de la ideea ca oricand se pot gasi solutii. Unele pot parea unora nastrujnice, dar oricum ele functioneaza. Iar cotete prin gradinile blocurilor exista, merita sa va uitati mai atent :)

Link to comment
Share on other sites

Cotetele sunt de fapt o adunatura de cutii facuta de babe care merg si le dau de mancare cainilor si atat. Daca le plac asa mult sa ii duca la veterinar sa ii vaccineze sa semneze pentru ei, nu sa le arunce un os si vezi domnule sunt mare iubitori de animale. Daca esti iubitor de animale semneaza pentru cainele ala ingrijeste-l si nu il lasa in strada.
Link to comment
Share on other sites

Ai senzatia ca personalul de la curatenie da pe spate sau din greu pe undeva prin tara asta?

si ma rog de ce sa il platesc eu pentru a aduna cacatii din gradini si parcari cand NU este treaba lui asta ???

 

Aberant sau nu, asa cum unii si-au luat caine in curtea casei, pot exista si caini in "curtea" blocurilor.

serios ???

 

si cu copiii ce faci, aia unde dracu' se mai joaca ???

 

bine ca luati caini acasa, dar un copil n-ati lua din orfelinate sa il cresteti, sa il educati, astfel incat sa va plateasca pensia la un moment dat ...

 

luand cainii in case, va bateti joc chiar de ei, de caini si de natura vietii lor...

 

plus ca ala se pisa oricand pe munca ta, il doare fix la gaura ca ai curatat dupa el, se va caca oricand in acelasi loc fara nicio remuscare...

 

Din Bucuresti sunt, de patru generatii mai exact.

nu se vede...

 

Ce va mai place sa sariti pe mai noii veniti :)

eu sar doar pe cei care abereaza, pe langa REALITATE

 

Plecasem de la ideea ca oricand se pot gasi solutii. Unele pot parea unora nastrujnice, dar oricum ele functioneaza. Iar cotete prin gradinile blocurilor exista, merita sa va uitati mai atent :)

asta nu inseamna ca trebuie sa suportam urletele tuturor cainilor din oras, doar pt ca iubesti tu sau altii cainii vagabonzi

Link to comment
Share on other sites

Cotetele sunt de fapt o adunatura de cutii facuta de babe care merg si le dau de mancare cainilor si atat. Daca le plac asa mult sa ii duca la veterinar sa ii vaccineze sa semneze pentru ei, nu sa le arunce un os si vezi domnule sunt mare iubitori de animale. Daca esti iubitor de animale semneaza pentru cainele ala ingrijeste-l si nu il lasa in strada.

 

Cotetele astea in multe locuri sunt chiar civilizate. Iar cainii din ele sunt si vaccinati si sterilizati. Si "curtea" blocului nu e strada. Si nu este solutia universal valabila sau singura. Este una dintre ele. Si functioneaza.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Dan iti respect opiniile, dar eu nu vreau sa convietuiesc cu cainii, nu vreau sa traiesc pe langa caini.

Daca tie iti place fa-ti la bloc in spate in fata, poti sa iti faci si in scara blocului, sa ii bagi in cutiile postale nu ma intereseaza.

Cum zicea cineva mai sus locul cainilor nu este printre blocuri.

Link to comment
Share on other sites

Cotetele astea in multe locuri sunt chiar civilizate. Iar cainii din ele sunt si vaccinati si sterilizati. Si "curtea" blocului nu e strada. Si nu este solutia universal valabila sau singura. Este una dintre ele. Si functioneaza.

curtea blocului este ASTA: DOMENIU PUBLIC !!!

 

941401_206457059505647_668350641_n.jpg

 

 

fa tu cotet !

 

 

stii ce? constat inca o data ca esti "decat" unul care vorbeste asa, in necunostinta de cauza, si doar pentru a-si sustine ideea afirmata o data, oricat de aberanta ar fi ea...

 

iar in cazul asta, daca vii cu solutii de genul cotete la bloc, din partea mea, ideile tale au valoare ZERO barat (da!)

 

end !

Link to comment
Share on other sites

Cainii vagabonzi trebuie eutanasiati . TOTI .

 

Banii care guvernul si C.E. acorda pentru sterilizare si alte prostii de genul acesta si care de ani de zile vin doar FURATI pot fi folositi pentru sanatate , invatamant .

 

Clasa politica trebuie sa se implice in a da o lege clara privind eutanasierea cainilor vagabonzi .

Referendum pentru eutanasierea cainilor ?? Ce curve de politicieni avem !!!!! Daca dau o lege care prevede eutanasierea le este frica cumva ca pierd voturi ???? Au nevoie de o scuza daca cumva nu da bine , asa a vrut poporul domle . Curve si hoti . Tot din cauza lor am ajuns in situatia asta si a venit ora ca politicul sa faca legi in folosul cetatenilor si cetatenii sa respecte legile .

 

Asa cum nu au facut referendum pentru sanatate , pentru salarii , pentru pensii , pentru plata de zeci de milioane de euro platite pentru kilometrul de autostrada si pentru toate celelalte porcarii si jafuri care le-au facut in toti acesti ani , referendumul acesta mie-mi provoaca doar o mare si necontrolata greata .

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

 

 

bine ca luati caini acasa, dar un copil n-ati lua din orfelinate sa il cresteti, sa il educati, astfel incat sa va plateasca pensia la un moment dat ...

 

 

 

uite cum dai cu bata in balta,ai idee ce conditii trebuie sa indeplinesti si cati timp trebuie sa astepti ca sa adopti un copil?nu zic de spagi si birocratie.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

si ma rog de ce sa il platesc eu pentru a aduna cacatii din gradini si parcari cand NU este treaba lui asta ???

 

 

serios ???

 

si cu copiii ce faci, aia unde dracu' se mai joaca ???

 

bine ca luati caini acasa, dar un copil n-ati lua din orfelinate sa il cresteti, sa il educati, astfel incat sa va plateasca pensia la un moment dat ...

 

luand cainii in case, va bateti joc chiar de ei, de caini si de natura vietii lor...

 

plus ca ala se pisa oricand pe munca ta, il doare fix la gaura ca ai curatat dupa el, se va caca oricand in acelasi loc fara nicio remuscare...

 

 

nu se vede...

 

 

eu sar doar pe cei care abereaza, pe langa REALITATE

 

 

asta nu inseamna ca trebuie sa suportam urletele tuturor cainilor din oras, doar pt ca iubesti tu sau altii cainii vagabonzi

 

Aia cu platitul e maxima, X X L. Chiar nu am ce sa iti raspund. M-ai inchis. La fel si la cea cu orfelinatele.

Si sa stii ca in lumea civilizata copii cresc in deplina armonie cu animalele.

Nu aberez iar REALITATEA asta este. S-a ajuns aici prin neimplicare si nepasare. Iar daca nu murea un copil nu discutam asta.

Stii care cred ca este diferenta dintre noi doi? Poate ma contrazici tu daca gresesc. Poate cu mai putina patima. Ca eu, ca si altii de aici ne-am implicat inainte sa se intample. Daca topicul aparea inainte de tragedia copilului/familiei mai mergea. Si nu am declarat ca iubesc cainii vagabonzi dar nu pot sa fiu pentru omorarea unor fiinte.

 

curtea blocului este ASTA: DOMENIU PUBLIC !!!

 

941401_206457059505647_668350641_n.jpg

 

 

fa tu cotet !

 

 

stii ce? constat inca o data ca esti "decat" unul care vorbeste asa, in necunostinta de cauza, si doar pentru a-si sustine ideea afirmata o data, oricat de aberanta ar fi ea...

 

iar in cazul asta, daca vii cu solutii de genul cotete la bloc, din partea mea, ideile tale au valoare ZERO barat (da!)

 

end !

 

Acolo este "arsura" zic eu :)

Nici bloc nu prea este. Nu cumva e un ansamblu rezidential din perioada "epopeea satul romanesc" ?

Nu e un bloc pus pe camp?

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.