Jump to content

Probleme Volanta Ajutor


perfection

Recommended Posts

Buna Ziua

 

Am un 525 benzina e60 si recent i-am schimbat ambreiajul si volanta ambele fiind pe Luk

 

De 1 sapt imi troncane volanta cand opresc motorul ,pana acum nu s-a auzit nimic ,totul a mers perfect

 

S-a mai lovit cineva de problema asta?Ma dispera ..Am fost ieri la mecanic ,s-a uitat a dat-o jos nu are joc nu nimic.

 

Rog frumos un sfat , sa fie oare defecta din fabrica??

Link to comment
Share on other sites

Din locul de unde a fost achizitionata,ai garantie la ea.Poti merge cu acte doveditoare ca ambreajul a fost schimbat in service autorizat,cu factura de piesa si ei sunt obligati sa iti schimbe volanta.

Vezi totusi sa nu fie alta problema la mijloc pentru ca in mod normal volanta dusa iti bate si la turatii mici.

Link to comment
Share on other sites

Doar ce am luat masina de la mecanic ,i-am shcimbat uleiul la cutie desii aveam doar vreo 10.000 cu cel vechi si am bagat si un metabond.Mi-a zis mecanicul ca modelul asta ar avea probleme la cutie din fabrica...

Pare ca a mai disparut din zgomot..si cu uleiul de cutie sunt la fel intr-o dilema mare .Progamul zice ceva ,pe cutie e scris altceva

Link to comment
Share on other sites

De cand naiba face zgomot cutia la oprire?

 

Zgomotul respectiv e de la volanta.

 

Nu exista asa ceva. O cutie manuala nu are ce zgomote sa cauzeze la oprirea motorului.

Mecanicul ala cu schimbul de ulei si cu aditivul a vrut doar sa incaseze niste bani.

 

Nu exista nici o cutie manuala de BMW cu probleme, cel putin nu in ultimii 15 ani.

 

Ar trebui data jos cutia si verificata volanta.

 

Ai primit piesa veche sau macar ai vazut-o?

Sa nu cumva sa fi sudat volanta in loc s-o schimbe.

Edited by Service Premium
Link to comment
Share on other sites

Am stat langa ei cand le-au schimbat ,a mers ok timp de 2-3 sapt ,de vinerea trecuta face ca naiba.

Legat de cutia de viteze zic si eu ce mi-a zis mecanicul.Sa fiu sincer am fost la 10 mecanici si am auzit 10 pareri.Ieri au dat volanta jos ,au si nu avea joc ,nu avea urme de uzura .nu stiu mia departe ce sa zic...

Link to comment
Share on other sites

Am schimbat ieri si tampoanele de motor ,chestia e ca e sunet de volanta dupa mine ,se aude ca si cea veche si imi sta pe creier ...mai ales ca i-am inlocuit f multe piese pe langa ambreiaj si aveam pretentia macar sa mearga ok acum...

Cum imi dau seama daca bate evacuarea in caroserie?

Inca o intrebare ,voi ce ulei bagati la cutie manuala in 6 trepte.. anul trecut am bagat castorl 75w ,ieri am bagat 75w90 recomandat de cei de la Autonet si mecanic.Eu din cate am vazut in program cel orginal de bmw e un 75w80 ...si cred ca asta era bun pt cutie deoarece nu prea mai imi intra in viteze in dimineata asta la rece.

Iar cu volanta cred ca o dau jos si o trimit la garantie daca nu exista alta solutie...Urat ca o sa treb sa astept cam 1 luna raspunsul

 

O zi buna

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.