Jump to content

Montare Hardtop E46


Mihai Andrei

Recommended Posts

Salutare,

 

Acum ca tot vine vremea rea am zis sa cumpar un hardtop pe care oricum l-as fi cumparat pentru iarna, merg cu masina zi de zi.

Toate bune si frumoase, am fost sa cumpar un hardtop si cand sa il montez vad ca masina nu a fost echipata cu suport pentru hardtop, l-am lasat acolo pana fac rost de suport.

 

Problema mea e ca nu stiu ce imi trebuie la prima cautare am vazut ca mi-ar trebui 2 x 24 (stanga si dreapta) + 4 x 37 (4 suruburi) piesa 24 vine cu tot cu mufa pentru curent una e pentru lumini alta e pentru dezaburire luneta.

Schema Hardtop

 

Problema e ca din cate am vorbit cu userul beemveu care vinde piese mi-a zis ca trebuie si piesa 54210016011, care e un adaptor pentru hardtop.

 

Intrebarea mea este, daca a mai montat cineva un hardtop pe E46, de ce piese a avut nevoie sau daca cunoasteti pe cineva care are un hardtop pe E46 cu care as putea vorbi, poate chiar i-as face o vizita ?

 

O zi buna,

Mihai

Link to comment
Share on other sites

mai degraba iti trebuie piesele de aici: http://www.realoem.com/bmw/showparts.do?model=BP71&mospid=47600&btnr=54_0259&hg=54&fg=95

 

doar adaptorul despre care vorbesti este ~1700lei

 

Nu stiu unde vine adaptorul ala, asa ca nu stiu daca imi trebuie sau nu, e posibil sa fie deja montat pe hardtop, de aia vroiam parerea cuiva care are montat sau a avut montat asa ceva.

Edited by Mihai Andrei
Link to comment
Share on other sites

Salutare,

 

Am reusit dupa o gramada de telefoane pe la reprezentante si o gramada de nervi sa aflu ce imi trebuie.

 

Se numeste "Hardtop preparation kit" contine doua piese 24 si 4 suruburi 37, mentionez ca din toate reprezentantele din Bucuresti doar cei de la Bavaria au stiu ce imi trebuie fara sa ma deplasez cu masina la ei, ceilalti vroiau sa le zic eu codul de la piesa, ei habar nu aveau ce trebuie.

Costa in jur de 560 ron si vine in 6-7 zile lucratoare ofera si montaj, dar pentru 100 - 150 ron prefer sa mi le pun singur, totusi, cat de greu poate sa fie.

 

Aici mai multe informatii despre kit

 

http://forum.e46fanatics.com/showthread.php?p=14753085

 

Apropo, pentru cine mai vrea sa cumpere sa incerce si pe forum la baietii care vand piese, am primit chiar o oferta buna din partea lor.

 

O zi buna,

Mihai

Edited by Mihai Andrei
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.