Jump to content

bord mort,pareri!


LUKAS320d

Recommended Posts

slutari tuturor!!intampin o problema zic eu serioasa la e46-le meu!de dimineata, nu-mi mai functioneaza nimic in bord, decat cand pun contactul se aprind martorii de ABS si SRS!!deci doar cei doi martori si nimic altceva(turometru,litrometru,lumini,baterie.....NIMIC!!!)!Am fost la tester bineinteles....la tester imi zice ca nu comunica bordul..cu calc masinii!bun:cel de acolo imi zice ca este bordul dus...trebuie schimbat nimic de facut altceva!!il schimba,numai ca nu are acelasi cod ca si al meu,probabil trebuie de la acelasi an sau model...!bine ca asa mi-a zis ca trebuie altul cu acelasi cod,cel montat functioneaza dar nu are lumini...ABS si ASC aprinse!!

Acum intrebare:daca eu caut un bord de la un alt 320d-110kw 2003,este posibil sa-mi mearga fara probleme asa cum spune electricianul?luminati-ma voi ca nu vreau sa arunc cu bani in stanga si dreapta!mentionez ca acum stau martorii aprinsi(ABS si ASC)dar functioneaza cel putin ABS-ul...!!mersi!!

Link to comment
Share on other sites

eu cred ca merge orice bord daca vine de pe o masina identica, adica este important doar motorizarea. Tu trebe sa cauti un bord de pe o masina diesel de 110kw. Anul nu conteaza, cred ca si la facelift si la nonfacelift bordul este acelasi.

 

Dupa ce iei bordul trebe sa mergi la cineva care sa-ti codeze bordul, adica sa schimbe VIN-ul si km din bord. Daca nu recodezi bordul, acesta nu o sa comunice cu ECU.

Link to comment
Share on other sites

eu cred ca merge orice bord daca vine de pe o masina identica, adica este important doar motorizarea. Tu trebe sa cauti un bord de pe o masina diesel de 110kw. Anul nu conteaza, cred ca si la facelift si la nonfacelift bordul este acelasi.

 

Dupa ce iei bordul trebe sa mergi la cineva care sa-ti codeze bordul, adica sa schimbe VIN-ul si km din bord. Daca nu recodezi bordul, acesta nu o sa comunice cu ECU.

mi l-a schimbat....cel pus acum are alti km..si doi martori aprinsi ,iar lumina pe el nu merge...!nu mi l a codat..!

 

nimeni caruia i s-a intamplat???

Link to comment
Share on other sites

mi l-a schimbat....cel pus acum are alti km..si doi martori aprinsi ,iar lumina pe el nu merge...!nu mi l a codat..!

 

nimeni caruia i s-a intamplat???

 

pai ai dat singur raspunsul

bordul nu se inlocuieste ca bujia, trebuie codat , niste flash-uri rescrise, trebuie sa cauti pe cineva care lucreaza pe domeniul diagnoza auto

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.