Jump to content

Masina rigida? suspensii? Am si eu o "bataie"...


Recommended Posts

Salutare. Am si eu modelul din semnatura respectiv avatar si mi se pare ca bate pe fatza... :)

Am fost la mecanic si nimic :) a tras de toate alea... daca tot mi-a schimbat placutele s-a uitat peste tot... nah... nimic...

 

Cand merg pe piatra cubica e ok. cand merg pe drum normal si iau un damb, trec o linie de tramvai sau ceva imi pocneste pe fata. Parca pe fata se aude mai tare... cand am cumparat-o mi se parea ca pe spate... :)

sa am eu amortizoare de asa fel? se poate sa bata de la caseta de directie? (ca am auzit ca asta se duce repede)... desi nu am joc... merge beton!

Bucsharaia e beton...

nush' de la c se aude... ma seaca... imi da impresia ca se rupe de fatza... sau poate nu sunt eu obisnuit cu astfel de masini.

poate sta cineva prin zona si dam o tura... sau la intalnirea de sambata...

sau a mai patit cineva si imi spune aici :)) :) :blink:

 

Mersi!

Link to comment
Share on other sites

Salutare. Am si eu modelul din semnatura respectiv avatar si mi se pare ca bate pe fatza...  :)

Am fost la mecanic si nimic  :)  a tras de toate alea... daca tot mi-a schimbat placutele s-a uitat peste tot... nah... nimic...

 

Cand merg pe piatra cubica e ok. cand merg pe drum normal si iau un damb, trec o linie de tramvai sau ceva imi pocneste pe fata. Parca pe fata se aude mai tare... cand am cumparat-o mi se parea ca pe spate...  :) 

sa am eu amortizoare de asa fel? se poate sa bata de la caseta de directie? (ca am auzit ca asta se duce repede)... desi nu am joc... merge beton!

Bucsharaia e beton...

nush' de la c se aude... ma seaca... imi da impresia ca se rupe de fatza... sau poate nu sunt eu obisnuit cu astfel de masini.

poate sta cineva prin zona si dam o tura... sau la intalnirea de sambata...

sau a mai patit cineva si imi spune aici :))  :)  :blink:

 

Mersi!

195915[/snapback]

 

 

daca bataia e chiar sub tine e posibil sa fie o bucsa de la bascula ...chiiar daca nu prezinta semne de uzura vizibila ....trebuie verificate si tampoane cutie ....

Eu aveam bataia asta chiar sub scaun sofer ...nu aparea mereu .l dar la mici denivelari trosnea tare ...dar am schimbat bucsele si s-a rezolvat

Poate si la tine e ceva asemanator ...

Link to comment
Share on other sites

dap. multumesc. am sa il pun sa verifice si alea. s-ar putea sa nu le fi verificat... :blink:

mi-a verificat rotile... masina a fost verificata si la Autotest in Autovit si pe laptop (test soft) si de mecanic.

Daca 3 spun acelasi lucru inseamna ca aia e.

Mie imi trosneste pe fatza... si mi se pare ca pe ambele roti. nu sub scaun. oricum, am sa verific.

Link to comment
Share on other sites

dap. multumesc. am sa il pun sa verifice si alea. s-ar putea sa nu le fi verificat...  :)

mi-a verificat rotile... masina a fost verificata si la Autotest in Autovit si pe laptop (test soft) si de mecanic.

Daca 3 spun acelasi lucru inseamna ca aia e.

Mie imi trosneste pe fatza... si mi se pare ca pe ambele roti. nu sub scaun. oricum, am sa verific.

196280[/snapback]

 

 

o a 4-a parere la un service nu strica ..cel mai bine fugi pe o rampa si pui mecanic sa se uite la ea ...tragi de tot ce misca pe dedesubt ..desi dupa simptome par bucsile!

sau vii pe 24 la polivalenta ...si lasi baietii sa se plimbe cu ea putin ... :blink: ( glumesc of course ..cu un sambure de adevar !)

Edited by myxage
Link to comment
Share on other sites

Exact aceeasi problema am avut si eu la denivelari mici sau piatra cubica nu batea cand treceam o linie de tramvai romaneasca asa batea de mi se rupea inima. Bucsele de bascule au fost chiar daca un mecanic a zis ca totul e ok. Un sfat prietenesc sa le schimbi repede ca sa nu mai strici pivotii sau altele Edited by ggigiro
Link to comment
Share on other sites

Salutare. Am si eu modelul din semnatura respectiv avatar si mi se pare ca bate pe fatza...  :)

Am fost la mecanic si nimic  :)  a tras de toate alea... daca tot mi-a schimbat placutele s-a uitat peste tot... nah... nimic...

 

Cand merg pe piatra cubica e ok. cand merg pe drum normal si iau un damb, trec o linie de tramvai sau ceva imi pocneste pe fata. Parca pe fata se aude mai tare... cand am cumparat-o mi se parea ca pe spate...  :) 

sa am eu amortizoare de asa fel? se poate sa bata de la caseta de directie? (ca am auzit ca asta se duce repede)... desi nu am joc... merge beton!

Bucsharaia e beton...

nush' de la c se aude... ma seaca... imi da impresia ca se rupe de fatza... sau poate nu sunt eu obisnuit cu astfel de masini.

poate sta cineva prin zona si dam o tura... sau la intalnirea de sambata...

sau a mai patit cineva si imi spune aici :))  :)  :blink:

 

Mersi!

195915[/snapback]

 

O idee. verifica bucsele din capul telescopului.posibil sa fie praf

Link to comment
Share on other sites

mai mult ca sigur bielete antiruliu(120 ron buc)

199408[/snapback]

cica bucshile de bascule sunt beton, una chiar pare schimbata recent.

bieletele antiruliu sunt f. bune... articulatii, tot, perfecte.

Cica ar avea un joc la o bucsha de la caseta de directie care cica nu s-ar schimba si ca de la aia ar putea fi bataia cand dai de anumite damburi... Se poate asa ceva? nu se poate schimba? trebuie sa schimb caseta de directie de la o amarata de bucsa? Eu am probat masina f bine si Caseta de directie nu are joc. Merge perfect. Doar sunetul ala sec, cand iau un damb pe asfalt. :)

 

 

O sa imi schimbe acum kit-ul de ambreiaj si semeringul de palier.

 

 

Later Edit: Kit ambreiaj - 7,7mil, garnitura capac chiulasa ~400mii, simering palier ~ 450, + ulei cutie... (?) vreo 250mii, + manopera 3,5mil .... daca tot am umblat la cutie am schimbat si ambreiajul. Era destul de bun... sa vedem ce fac cu ala vechi :) il iau sa il pun pe perete in baie :blink: :)

Edited by tonyto333
Link to comment
Share on other sites

bucsile de bascula se schimba amandoua nu pe rand :blink:

eu raman la parerea ca bucsile de bascula la tine bat.. pt ca si eu cand mi-am cumparat masina batea la fel si am fost la n mecanici d-astia si toti au verificat-o si mi-au zis ca e beton si la filaret mi-a zis din primul foc sa schimb bucsile de bascula.. macar au demontat una sa se uite la ea cum arata?

PS: pt E46 kit de ambreiaj 7,7milioane? de unde/cum?

Edited by AliNOS
Link to comment
Share on other sites

bucsile de bascula se schimba amandoua nu pe rand :)

eu raman la parerea ca bucsile de bascula la tine bat.. pt ca si eu cand mi-am cumparat masina batea la fel si am fost la n mecanici d-astia si toti au verificat-o si mi-au zis ca e beton si la filaret mi-a zis din primul foc sa schimb bucsile de bascula.. macar au demontat una sa se uite la ea cum arata?

PS: pt E46 kit de ambreiaj 7,7milioane? de unde/cum?

200430[/snapback]

au zis ca au demontat si alea si bieletele si sa-u uitat... :blink:

 

7,7mil ti se pare mult sau bine????

Link to comment
Share on other sites

mai mult ca sigur bielete antiruliu(120 ron buc)

199408[/snapback]

 

alea nu trancane la damburi vorba lui ......si vezi sa nu schimbi degeaba cum am facut eu ....de am schimbat si flansele la telescoape si bielete si de fapt erau bucsele de la brate

Link to comment
Share on other sites

Am si eu o intrebare... Bratele astea au - in principiu - un pivot la un capat si o bucsa la celalalt. Inteleg ca bucsile pica, dar cu pivotii cu e? Rezista mult?

 

Sunt in punctul in care imi troncane si mie "upper thrust arm", si nu stiu ca sa fac, schimb bratele cu totul sau doar bucsile?

Link to comment
Share on other sites

nu e de la caseta de directie. e perfecta. nu e de la bucsele de bascula ca scrie pe ele ca sunt fabricate in 2006. nu e de la alea antiruliu. acum se presupune ca vine de pe la amortizoare cumva.... desi amortizoarele sunt foarte bune....

 

poate e cum zice omu':

alea nu trancane la damburi vorba lui ......si vezi sa nu schimbi degeaba cum am facut eu ....de am schimbat si flansele la telescoape si bielete si de fapt erau bucsele de la brate

 

chestia e ca bate si pe spate si pe fatza. si daca se vede la un control normal, cand dai rotile jos sau bieletele antirului, nu e nici de la alea.

 

Ma oftic! :blink: Pt ca masina merge perfect. nu are nici macar o buba in afara de bataia asta care ma seaca :)

Edited by tonyto333
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
nu e de la caseta de directie. e perfecta. nu e de la bucsele de bascula ca scrie pe ele ca sunt fabricate in 2006. nu e de la alea antiruliu. acum se presupune ca vine de pe la amortizoare cumva.... desi amortizoarele sunt foarte bune....

 

poate e cum zice omu':

 

chestia e ca bate si pe spate si pe fatza. si daca se vede la un control normal, cand dai rotile jos sau bieletele antirului, nu e nici de la alea.

 

Ma oftic!  :blink: Pt ca masina merge perfect. nu are nici macar o buba in afara de bataia asta care ma seaca  :)

204103[/snapback]

 

ai gasit rezolvarea?

Link to comment
Share on other sites

ai gasit rezolvarea?

235565[/snapback]

Dap. Am gasit-o. Am vandut masina :blink:

 

Schimbasem si buchsile de bascula, si bieletele si nu aveau nimic. batea in caroserie pe spate de la bucsile de la amortizoare. sunt sus intre tabla si amortizor (900mii amandoua). Ce-i drept nu mai batea nici pe fata decat putin si rar.

 

So... mare grija la bucsile de amortizor spate.

Link to comment
Share on other sites

Dap. Am gasit-o. Am vandut masina  :blink:

 

Schimbasem si buchsile de bascula, si bieletele si nu aveau nimic. batea in caroserie pe spate de la bucsile de la amortizoare. sunt sus intre tabla si amortizor (900mii amandoua). Ce-i drept nu mai batea nici pe fata decat putin si rar.

 

So... mare grija la bucsile de amortizor spate.

235585[/snapback]

si eu am patit la fel ca tine :) ,s-arezolvat pana la urma

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.