Jump to content

Recommended Posts

Salutare,

 

Am un E46 cabrio din 2003 si intampin o problema in legatura cu polita Casco, nu gasesc o firma care sa imi faca o polita de casco la un pret decent, avant in vedere ca valoarea masinii e undeva pe la 6000 euro, am primit oferta de la Omniasig 2600 euro / an, si de la euroins 6-700 euro/an, oricum cine isi face casco la Euroins.

 

A mai facut cineva casco la decapotabile ? Aveti cunostinte/broker care fac asigurari la decapotabile ? Orice informatie e utila.

 

Va multumesc

Link to comment
Share on other sites

Am vorbit cu cineva de la asigurari si concluzia este urmatoarea:Bmw,cabrio,daca mai ai si pana in 30 ani.....e deranj mare.

Personal el mi-a spus ca nu merita sa faci casco la o asemenea masina cu asemenea vechime (practic in 2.5 ani mai platesti masina inca o data).

 

Daca pui si devalorizarea in 2 ani o platesti si iti fac casco cu fransiza.

 

La Casco ,are vreo relevanta faptul ca masina ta e cabrio ??

 

Da, foarte multi nu fac.

 

Cine naiba face casco la o masina de 6000 euro???

 

Avand in vedere ca schimbarea soft topului te costa o gramada, de ce sa nu faci, cine stie cine poate sa ti-l taie.

Edited by Mihai Andrei
Link to comment
Share on other sites

e, ai vazut ?

 

deci, fa-ti casco !

 

Am luat permisul dupa ce i-a arestat pe aia, am dat pe calculator examenul si traseul a durat vreo 25 de minute, destul de serios, iar in 4 ani de condus nu am provocat nici un accidente, in schimb m-a lovit un retardat pe autostrada dupa care s-a rasturnat de 3 ori cu masina pe camp.

Daca te loveste unul cu asigurare de la Euroins, Carpatica sau altele ieftine e super bine sa o faci pe casco, iar apoi cei de la casco isi bat capul sa recupereze banii de la RCA-ul celui care a provocat accidentul.

 

da, se face!

 

Stiu ca se face, dar cautam la un pret rezonabil.

Edited by Mihai Andrei
Link to comment
Share on other sites

Nu ai cum sa ai permis de 4 ani si sa fie dupa ce i-au arestat pe aia !

 

Il am din ianuarie 2009, asa ca am cum. Am domiciliul in Pitesti, m-am mutat la Bucuresti la facultate si am ramas aici.

 

Oricum, ramanand On Topic, se pare ca o sa renunt la casco la preturi de peste 1000 euro / an

Edited by Mihai Andrei
Link to comment
Share on other sites

Fiecare cum crede.Eu personal nu am avut casco niciodata si nici nu o sa imi fac.

 

a ok, te arunci in discutie si tu nu ai avut casco

 

 

mie nu imi mai face, masina avand o varsta, dar as face casco numai pentru regresul ala, nu mai stau sa alerg sa recuperez banii pentru orice cacat de zgarietura , se ocupa casco si iti salveaza timpul

Link to comment
Share on other sites

a ok, te arunci in discutie si tu nu ai avut casco

 

 

mie nu imi mai face, masina avand o varsta, dar as face casco numai pentru regresul ala, nu mai stau sa alerg sa recuperez banii pentru orice cacat de zgarietura , se ocupa casco si iti salveaza timpul

 

O cunostinta a avut un accident cu unul care avea RCA la carpatica si i-a dat jumatate din banii pentru reparatie, in loc de 4000 i-a dat 2000 si asta in termen de 90 de zile, atat era legal atunci, acum cred ca s-a schimbat la 30.

Edited by Mihai Andrei
Link to comment
Share on other sites

e simplu: iti fura oglinzile, iti taie softtopul si nu stii cine, scoti bani din buzunar

 

intra un pericol public in tine si iti flutura un rca facut la carpatica, alergi de iti ies ochii si nici nu iti iei toti banii, plus nervi, dar daca ai casco o repari prin regres si scapi si de drumuri si de nervi , iti faci masina beton

 

sa nu vorbim de dauna totala, aia de la rca or sa se cace pe ei pana iti dau banii

Edited by umbrella
Link to comment
Share on other sites

Inca un aspect:ai accident cu rasturnare cu o masina cabrio (care evident nu e nici pe departe razistenta ca o masina normala)si trebuiesc despagubite victimele din masina.

Poate vorbesc prostii,dar asigurarea RCA/CASCO despagubeste victimele din masina ta in caz de eveniment rutier?

DOAR INTREB,si sunt curios sa aflu pareri pe tema asta.

Link to comment
Share on other sites

Eu zic ca merita sa faci casco la o masina de peste 10 000 km.

 

La una de 5-6000 euro nu prea mai e profitabil din punct de vedere financiar. Sau merita daca esti pericol public.

 

Ajajaja... daca ai sub 10.000 km nu se merita sa faci casco. Asa este. :)))))

 

PS: stiu ca e euro in loc de km dar fu' amuzant.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.