Jump to content

Amortizoare


the_rifle

Recommended Posts

Are cineva idee ce amortizoare se potrivesc pe E36 de la marcile Renault, Volskwagen sau Skoda ? Am pe cineva care-mi poate face rost dar nu stiu daca se pot pune pe un E36...

Merci anticipat

196410[/snapback]

 

 

 

NU stie nimeni ? N-a incercat nimeni sa puna alte amortizoare ??? :) :) :) :blink: :)

Link to comment
Share on other sites

chiar daca deschizi doua topicuri, nu cred ca a facut nimeni...deci poti incerca tu, primul sa pui alte amortizoare si sa recomanzi apoi.... :blink:

 

sau, mai simplu, le poti proba live, pe fiecare...

196963[/snapback]

 

 

 

Din pacate nu se poate sa le probez live...

Ca o paranteza, baietii cu Ursi au incercat si chiar au reushit.... Ma gandeam ca si baietii cu pisici au incercat....

De exemplu pe urs merg amortizoare de Cielo....( informatie aflata pe forumul asta nu testata de mine ). Deci de ce n-ar merge si pe Pisica amortizoare de altceva?

Edited by the_rifle
Link to comment
Share on other sites

Are cineva idee ce amortizoare se potrivesc pe E36 de la marcile Renault, Volskwagen sau Skoda ?

196410[/snapback]

Nu am sa inteleg niciodata de ce unii aleg sa carpeasca si sa peticeasca acolo unde niste ingineri au ales intr-un fel. :) Oare iti dai seama ca acele amortizoare sunt parte integranta din trenul de rulare si ca modificandu-le parametrii, modifici implicit tinuta de drum, stabilitatea si SIGURANTA masinii? :blink: Imi cer scuze pentru offtopic, poate chiar exista cineva care a facut acest lucru, insa daca vrei parerea mea, atunci zic: pune originale BMW. Sau macar omologate BMW. Oare bmw-urile au renume de masini fiabile pt ca ssunt asamblate cu piese renault?

Link to comment
Share on other sites

Nu am sa inteleg niciodata de ce unii aleg sa carpeasca si sa peticeasca acolo unde niste ingineri au ales intr-un fel. :)  Oare iti dai seama ca acele amortizoare sunt parte integranta din trenul de rulare si ca modificandu-le parametrii, modifici implicit tinuta de drum, stabilitatea si SIGURANTA masinii? :blink:  Imi cer scuze pentru offtopic, poate chiar exista cineva care a facut acest lucru, insa daca vrei parerea mea, atunci zic: pune originale BMW. Sau macar omologate BMW. Oare bmw-urile au renume de masini fiabile pt ca ssunt asamblate cu piese renault?

198216[/snapback]

 

 

Sunt mai bune amortizoarele Renault noi decat cele BMW curse.... Inchipuie-ti ca as fi preferat un 6er nou... dar ma multumesc cu un E36.... De aici deduci tu ce vrei! Merci pt lamuriri...

Edited by the_rifle
Link to comment
Share on other sites

Salut,Rife zici mai sus ca pe urs merg cele de cielo?se potrivesck la fix?

198493[/snapback]

 

 

Nu stiu la sigur ca n-am incercat eu... Se vorbea pe forum acum vreo 4 luni... De aici de pe forum am preluat si eu ideea... Cauta pe posturile mai vechi ca scrie undeva...Eu nu pot sa-ti garantez ca se potrivesc la fix...

Link to comment
Share on other sites

Nu stiu la sigur ca n-am incercat eu... Se vorbea pe forum acum vreo 4 luni... De aici de pe forum am preluat si eu ideea... Cauta pe posturile mai vechi ca scrie undeva...Eu nu pot sa-ti garantez ca se potrivesc la fix...

198773[/snapback]

si eu as fi interesat de informatie :blink:

nu am prboleme inca cu amortizoarele

Link to comment
Share on other sites

Pai de ce nu-ti dai jos un amortizor (sau poate ai unul terminat prin boxa) si mergi la un magazin (poate si dezmembrari) de Renault si vb cu omu' de acolo sa-ti dea voie sa compari (masori) amortizorul tau cu unul de Renault?

199303[/snapback]

 

 

 

Da' de ce sa nu ma duc pana in germania sa vad o mashina decat s-o vad pe net ?

Imi pare aceeashi chestie...

Link to comment
Share on other sites

Da' de ce sa nu ma duc pana in germania sa vad o mashina decat s-o vad pe net ?

Imi pare aceeashi chestie...

199914[/snapback]

 

Ai fi fost nevoit sa mergi pana in Germania daca nu s-ar inventat tehnologiile care nu mai fac necesar acest lucru: poze + calculatoare + internet.

 

In cazul de fata (cu amortizorul) se pare ca nu a mai incercat nimeni. Si singurul mod stiitific de a-ti da seama e sa masori.

Asta daca nu ai vre-o abilitate extrasenzoriala de a-ti da seama. Si-ti mai trebuie si vointa de a incerca si de a experimenta. Si putin chef de pus fundul la treaba.

 

Daca insa nu-ti place decat sa astepti mura-n gura... stai si asteapta, poate ti-o raspunde careva.

Link to comment
Share on other sites

Ai fi fost nevoit sa mergi pana in Germania daca nu s-ar inventat tehnologiile care nu mai fac necesar acest lucru: poze + calculatoare + internet.

 

In cazul de fata (cu amortizorul) se pare ca nu a mai incercat nimeni. Si singurul mod stiitific de a-ti da seama e sa masori.

Asta daca nu ai vre-o abilitate extrasenzoriala de a-ti da seama. Si-ti mai trebuie si vointa de a incerca si de a experimenta. Si putin chef de pus fundul la treaba.

 

Daca insa nu-ti place decat sa astepti mura-n gura... stai si asteapta, poate ti-o raspunde careva.

203622[/snapback]

 

 

 

Saru' mana si multumesc frumos. Esti un dragutz... ( Da-ti un cap in gura ! :blink: )

Edited by the_rifle
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Din pacate nu se poate sa le probez live...

Ca o paranteza, baietii cu Ursi au incercat si chiar au reushit.... Ma gandeam ca si baietii cu pisici au incercat....

De exemplu pe urs merg amortizoare de Cielo....( informatie aflata pe forumul asta nu testata de mine ). Deci de ce n-ar merge si pe Pisica amortizoare de altceva?

196969[/snapback]

 

E30 IX(nou pe aici)

la mine problema cu amortizoarele fata e veche. am comandat de 3 ori si mereu erau alt tip(nu se poriveau);incepusem sa cred ca suspensia mea e modificata.(comandam dupa serie sasiu). Am incercat cu amortizoare de Dacia Solenza si am reusit;recunosc ca erau f slabe,elastice,etc dar mi-am facut treaba. intre timp am aflat de un tip din Chiajna care reconditioneaza amortizoare si pot spune ca sunt f multumit.

concluzie:daca au mers de solenza,cu ceva modificari, e posibil sa mearga si de alte tipuri dar nu recomand. diferenta dintre cele doua cazuri (SOLENZA-RECONDITIONARE) este imensa.

Link to comment
Share on other sites

E30 IX(nou pe aici)

la mine problema cu amortizoarele fata e veche. am comandat de 3 ori si mereu erau alt tip(nu se poriveau);incepusem sa cred ca suspensia mea e modificata.(comandam dupa serie sasiu). Am incercat cu amortizoare de Dacia Solenza si am reusit;recunosc ca erau f slabe,elastice,etc dar mi-am facut treaba. intre timp am aflat de un tip din Chiajna care reconditioneaza amortizoare si pot spune ca sunt f multumit.

concluzie:daca au mers de solenza,cu ceva modificari, e posibil sa mearga si de alte tipuri dar nu recomand. diferenta dintre cele doua cazuri (SOLENZA-RECONDITIONARE) este imensa.

211446[/snapback]

 

 

 

Merci pt raspuns. Da-mi si mie te rog un nr de tel al celui ce reconditioneaza amortizoare

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.