Jump to content

215-50-17 pe e46


armin

Recommended Posts

salut

am pus pe jante de m3(replica) cauciucuri 215-50-17...problema apare cand pun greutate in portbagaj sau mai am o persoana pe bancheta din spate.Mai exact la denivelari roata dreapta spate atinge...faptul ca atinge doar pe dreapta ma face sa ma gandesc ca amortizorul ar fi de vina...

are cineva aceste dimensiuni de cauciucuri?talonul l-am ales de 50 in ideea sa protejez articulatia pe drumurile noastre :blink:

daca as fi luat pe 45 poate nu mai aveam probleme...

Edited by armin
Link to comment
Share on other sites

salut

am pus pe jante de m3(replica) cauciucuri 215-50-17...problema apare cand pun greutate in portbagaj sau mai am o persoana pe bancheta din spate.Mai exact la denivelari roata dreapta spate atinge...faptul ca atinge doar pe dreapta ma face sa ma gandesc ca amortizorul ar fi de vina...

are cineva aceste dimensiuni de cauciucuri?talonul l-am ales de 50 in ideea sa protejez articulatia pe drumurile noastre :blink:

daca as fi luat pe 45 poate nu mai aveam probleme...

197502[/snapback]

e ceva in neregula

eu am 245/45/17 si incarc cat vreau si nu atinge nicaieri

personal nu cred ca amortizorul ar fi de vina

mai de graba bascula - la prinderea din partea din fata a basculei spate gaurile pe unde intra suruurile au toleranta si se poate regle - cred ca de acolo este treaba cu atinsul

Link to comment
Share on other sites

salut

am pus pe jante de m3(replica) cauciucuri !!! 215 !!! -50-17...daca as fi luat pe 45 poate nu mai aveam probleme...

Eu cand am cumparat masina, era trecut pe "brief" cu ce jante si cauciucuri se poate echipa masina (e46 2003)... mentionez ca eu am suspensie sport... daca te ajuta cu ceva o sa dau cateva dimensiuni...

 

pt. talon de 55...

205 / 55 / R16 91V- (7J ET46)

 

pt. talon de 50...

225 / 50 / R16 92W- (7J ET46)

205 / 50 / R17 93W- (7J ET47)

 

pt. talon de 45...

225 / 45 / R17 91W- (8J ET47)

225 / 45 / ZR17 - (7 1/2J ET41)

 

pt. talon de 40...

245 / 40 / ZR17 - (8 1/2J ET50)

225 / 40 / ZR18 - (8J ET47)

 

pt. talon de 35...

255 / 35 / ZR18 - (8 1/2J ET50)

 

Sper sa fi copiat corect dimensiunile... :blink:

 

Dimensiunea pe care tu o ai pe masina, NU cred ca este cea corecta, lasand la o parte faptul ca este posibil ca articulatia sa fie slabita sau cum a zis cineva ca este posibil sa fi fost o reparatie facuta necorespunzator ,la aripa...

Edited by b16juv
Link to comment
Share on other sites

lovita nu a fost...suspectez amortizorul.Trebuie facuta o verificare amanuntita

cat despre dimensiuni...cred ca le/am scris bine...o sa mai verific o data cand cobor la masina...

197822[/snapback]

 

 

Problema este dimensiunea de 215... la mine nu este ca o varianta... doar 205 - 225... si dupa cum ai vazut la talon de 50 / 17 trebuie 205 !!!

Link to comment
Share on other sites

Problema este dimensiunea de 215... la mine nu este ca o varianta... doar 205 - 225...  si dupa cum ai vazut la talon de 50 / 17 trebuie 205 !!!

197825[/snapback]

 

Ai dreptate pe de-o parte , dar daca este marimea gresita de ce nu atinge in ambele parti ?

Link to comment
Share on other sites

Ai dreptate pe de-o parte , dar daca este marimea gresita de ce nu atinge in ambele parti ?

197831[/snapback]

 

Poate sa fie ceva de la articulatie slab sau mai uzat si in momentul lansarii sa se deplaseze roata... rezultand acea atigere... care este legata si de dimensiunea cauciucurilor...

Cel mai bine este sa rogi pe cineva cu jante pe 17 (dar nu cu talon de 50) sa faci o proba...

Link to comment
Share on other sites

cred totusi ca amortizorul sau arcul sunt de vina

inainte aveam 205/55/16 de iarna....si nici o problema

 

asta e modelul de janta,nu ar trebui sa am probleme

arcurile si amortizoarele sunt stock

Edited by armin
Link to comment
Share on other sites

Nup......poate pe 18 inci sa iti apara astfel de probleme,dar pe 17 nu cred ca e de la roata......cred ca e de la amortizor !

197923[/snapback]

nu cred ca amortizorul uzat face ca roata sa se deplaseze stg - dr

iar daca atinge sus e de la arc

parerea mea

Link to comment
Share on other sites

nu cred ca amortizorul uzat face ca roata sa se deplaseze stg - dr

 

nu cred ca daca s-ar deplasa roata stg-dreapta ar atinge cauciucul de aripa...

este de la arc sau amortizor pana la urma,asa cum am mai zis

oricum mersi pt implicare :blink:

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.