Jump to content

totul despre Seria 5 F10, 2010 - 2017


Scorpio 82

Recommended Posts

Cu program dedicat. Este totusi posibil sa existe acel "gemulet" pe interiorul manerului dar sa nu aiba aceasta optiune? Ma gandesc ca nu puteau fi toate nefunctionale.

 

Pachetul de lumini le include automat si pe cele din manerele exterioare?

Link to comment
Share on other sites

la unele BMW/VAG anterioare daca era slaba bateria nu mai aprindea becurile alea sau welcome lights...in unele cazuri...parca...gen frantics.giffrantics.gif

se poate sa fie asta problema...sau sa fie dezactivata functia prin codare...sau sa fie vreo eroare de codare...se mai intampla la f10 sa codezi ceva si sa nu mai mearga altceva

ma gandesc poate omu a codat sa se aprinda manerele in Reverse si poate de aici si problema

Link to comment
Share on other sites

oare se aprind alea doar daca e pe AUTO la faruri?

 

 

LE: neah, se aprind pe orice pozitie sunt farurile, acum am verificat

chiar nu stiu ce sfat sa iti dau, altul decat sa verifici bateria bine si eventual sa cauti ceva codari, poate reusesti ceva....

incearca sa le codezi sa se aprinda in Reverse, asa vezi daca functioneaza macar

Edited by harsh
Link to comment
Share on other sites

Da, despre cele de afara este vorba. In privinta butonului din plafoniera, nu prea stiu ce sa-i fac in plus...il apas iar efectul este acelasi. Luminile se aprind automat in momentul in care deschid din cheie. Insa cele din manere nu reactioneaza in niciun fel.
Link to comment
Share on other sites

In afara de clasica si binecunoscuta "problema" cu distributia la acest motor, nu am auzit de alte probleme. Daca mergi mult in oras cel putin ia-ti automata, desi un diesel e cea mai proasta alegere pentru traffic urban regulat. Sa nu mai spunem ca tu vrei si seria 5 care si mai mult nu se impaca prea bine cu acest fel de traffic. Un seria 5 diesel este cel mai in largul lui pe drumuri extra-urbane.

 

 

 

 

LE. Tocmai ce am citit la cineva cu motorul asta, tot pe un seria 5 si pe langa el au mai aparut si altii care s-au plans ca le-a picat turbina mica. Uitasem de aceasta problema, care s-ar parea ca-I tot mai frecventa. Si eu vreau sa trec anul acesta pe un 525D cu motor de 2L, dar parca-s totusi prea multe "variabile". Un 6L ramane cea mai buna optiune, cu dezavantajul impozitului nesimtit de mare, de 10 ori mai mare fata de un 4L(2 litri).

 

ms ptr informatii...am achitionat un 525 xdrive 2.0.....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Are cineva pe F10 motorul de 2.0 litri benzina 245 cai. Ma intereseaza daca consuma ulei la o conducere mai sportiva

salut

Am eu un F10 528i cu motorul care te intereseaza de vreo luna jumate. Am facut vreo 2000km mixt (urban/extraurban) si nu vad nicio diferenta la nivelul de ulei indicat electronic.

Acum depinde ce intelegi tu prin condus sportiv - eu unul am un stil de condus normal...cu toate ca am mai mers cand si cand si pe zona rosie a turometrului

Link to comment
Share on other sites

eu m-am pricopsit oarecum din greseala cu un F10 6L, dar mi se pare absolut fantastic fata de 4L biturbo. le am pe ambele in ograda, N47 biturbo 204cp pe un X1. in afara de impozitul destul de mare nu exista termen de comparatie. cu banii pe care ii dai obligatoriu pe distributia de la N47 platesti aproape doi ani impozitul ala mare. sa nu mai vorbim de o eventuala turbina... consumurile de combustibil mi s-e par similare.

 

Intrebare de novice: 6L e pe o singura turbina?

Link to comment
Share on other sites

eu m-am pricopsit oarecum din greseala cu un F10 6L, dar mi se pare absolut fantastic fata de 4L biturbo. le am pe ambele in ograda, N47 biturbo 204cp pe un X1. in afara de impozitul destul de mare nu exista termen de comparatie. cu banii pe care ii dai obligatoriu pe distributia de la N47 platesti aproape doi ani impozitul ala mare. sa nu mai vorbim de o eventuala turbina... consumurile de combustibil mi s-e par similare.

 

 

Absolut corect. 6L este fantastic.

Link to comment
Share on other sites

525-ul imi place mai mult, putere mai mare la aceeasi capacitate cilindrica de 2L.

 

Sincer culoarea maro mi se pare mai deosebita, iar un alt lucru ce nu imi prea place la cel gri e ca are bordul tot bej ...live poate arata mai bine. Cel maro are de fapt 163 cai

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.