Jump to content

Pompa servo defecta ? Sau ce poate fi?


kevinn14

Recommended Posts

Va salut. Am si eu o mica problema cu un 320ci din 2005. Cand masina este pe loc si invart de volan , sau atunci cand faci manevre in parcare, scade relantiul , mai mult decat normal , asa mi se pare... Deci atunci cand misc volanul. In mers nu are probleme si nici nu se aude vreun zgomot. Cateodata e stresant atunci cand parchezi masina si as vrea sa remediez chestia asta. La service nu prea au stiut ce sa imi zica. Sa fie pare pompa servo ? Stiam ca trebuie sa se aura un zgomot daca e dusa....nu e problema sa o schimb dar mi e sa nu faca la fel. Aveti vreo idee ce ar putea fi ? Multumesc
Link to comment
Share on other sites

ca alte variante,sa le ai in vedere, cureaua slaba,sau alternatorul,putere slaba...eu am observat ca la mine nu scad turatiile aproape niciodata atunci cand invart volanul pe loc deci nu e normal sa scada, dar se intampla atunci cand tin picioru pe frana si invart d volan sa scada din ture.
Link to comment
Share on other sites

Am fost iar la service si mi au spus sa nu schimb momentan pompa daca nu face zgomot, si au zius ca nu cred ca asta e cauza. Bmw3er , daca masina ta este e36, nici la mine la e36 nu face aproape deloc, in schimb la toate e46 pe care le am avut faceau chestia asta mai mult sau mai putin. Doar ca asta mi se pare ca face mai mult....M

De obicei cand am o problema imi place sa repar imediat , sa schimb piesa dar as vrea sa stiu sigur ce e... Cred ca singura varianta este sa ma duc la Bavaria ? Va rog , daca mai aveti alte idei .

Link to comment
Share on other sites

Si eu am aceeasi problema, scade in ture cand misc de volan, problema am detaliat-o aici cauza la mine este debitmetrul.

Poti sa faci un test, scoate mufa de la debitmetru si vezi daca mai scade turometrul cand misti de volan, eu am pompa servo noua, schimbata de o luna, doua.

 

Poti sa vezi cat aer trece prin debitmetru cu un tester INPA la mine era in jur de 7 m cubi, nu stiu exact in ce masura dar am inteles ca trebuie sa fie in jur de 13.

 

Apropo, poti sa verifici cat baga alternatorul din meniul secret, pozitia 9.0 la mine scade cand misc de volan pe loc, am testat cu alt debitmetru si nu mai scadea.

Edited by Mihai Andrei
Link to comment
Share on other sites

Si eu am aceeasi problema, scade in ture cand misc de volan, problema am detaliat-o aici cauza la mine este debitmetrul.

Poti sa faci un test, scoate mufa de la debitmetru si vezi daca mai scade turometrul cand misti de volan, eu am pompa servo noua, schimbata de o luna, doua.

 

Poti sa vezi cat aer trece prin debitmetru cu un tester INPA la mine era in jur de 7 m cubi, nu stiu exact in ce masura dar am inteles ca trebuie sa fie in jur de 13.

 

Apropo, poti sa verifici cat baga alternatorul din meniul secret, pozitia 9.0 la mine scade cand misc de volan pe loc, am testat cu alt debitmetru si nu mai scadea.

 

Am citit problema ta. La mine are doar simptomul cu volanul din cele enumerate de tine si ala nu chiar mereu, dar destul de des. Clar trebuie sa ii scot mufa sa vad cum se comporta. Am vazut ca e recenta problema si la tine, pana la urma ai luat debitmetru? Macar daca as sti ca ala este sa stiu ca dau 13 mil sau cat e si am scapat...

Link to comment
Share on other sites

Am citit problema ta. La mine are doar simptomul cu volanul din cele enumerate de tine si ala nu chiar mereu, dar destul de des. Clar trebuie sa ii scot mufa sa vad cum se comporta. Am vazut ca e recenta problema si la tine, pana la urma ai luat debitmetru? Macar daca as sti ca ala este sa stiu ca dau 13 mil sau cat e si am scapat...

 

Inca nu am cumparat, dar am probat cu alt debitmetru si nu mai facea, saptamana viitoare sau peste doua saptamani o sa il schimb.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Pana la urma mi-a picat debitmetrul, fara nici o eroare pe tester, cateodata se accelera cateodata ziceai ca e caruta, am schimbat, am pus unul bosch, momentan e ok, dar inca imi scade turometrul cand iau stanga, dreapta de volan, oricum cred ca am si o problema electrica, nu stiu sigur daca e de la alternator.

 

Tu ai rezolvat ?

Edited by Mihai Andrei
Link to comment
Share on other sites

Nici eu nuvam rezolvat, nici nu prea mai merg cu ea iarna... Asta așteptam sa vad daca schimbi debitmetrul daca mai scade turometrul cand iei stânga-dreapta. ĂnseamnĂŁ ca nu e de la debitmetru... Eu cred ca o las pana pica ceva clar mĂŁcar sa știu ce e sa nu iau si debitmetrul si pompa si sa fie altceva , gen alternatorul....

Oricum daca rezolvi cumva chestia cu turometrul sa imi zici si mie. Ms

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Nici eu nuvam rezolvat, nici nu prea mai merg cu ea iarna... Asta așteptam sa vad daca schimbi debitmetrul daca mai scade turometrul cand iei stânga-dreapta. ĂnseamnĂŁ ca nu e de la debitmetru... Eu cred ca o las pana pica ceva clar mĂŁcar sa știu ce e sa nu iau si debitmetrul si pompa si sa fie altceva , gen alternatorul....

Oricum daca rezolvi cumva chestia cu turometrul sa imi zici si mie. Ms

si la mine scad turatiile cand invart de volan, am schimbat alternatorul cu unul probat(bun)pe alta masina si nu aare nici o legatura cu incarcarea. din ce mi au zis unii prin service uri ar fi ceva din injectie ori soft. maine merg la o resoftare si apoi curat injectoarele si ramane de vazut.

318i e46

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.