Jump to content

Problme E39 520 D 2001


Recommended Posts

Sautare detin un 520 d din 2001 si intampin cateva probleme. Consumul in afara pe o distanta de 70 de km a iesit 7,5 iar in oras undeva pe la 10,7 e normal asa ceva? Am ipresia ca masina nu prea trage mai ales de exemplu daca schimb viteza pe la 2500 de tura dintr-a 1 intr-a 2 cand intra intr-a 2-a urca greu turometru pana ce ajunge pe turbo . Mi se pare cand ii dau talpa ca dupa ce trece de 3000 Rpm parca se pierde usor vlaga masinii adica parca nu mai tage intr-un fel sse duc in lung asa .. Mai am o problema cu temperatura apei . Nu prea ajunge a 90 de grade . Merg si o ora cu masina prin oras si abia trece de albastru . Daca merg mai agresiv o bucata de timp ajunge aproape de 90 de grade dupa care scade inapoi . Motorul se incalzste foarte greu si se raceste foarte repede . Adica o parchez si in 15 minute la temperatuile de acum 1 , 2 grade gasesc acu pe albastru . Aveti vreo idee? Va rog postati aici . Am desfacut racitor gaze EGR (termostat si cand suflu la rece trece usor aerul prin el ) . Sa fie acesta problema cu apa ? Astept pareri

 

Multumesc

Link to comment
Share on other sites

dar oare problema ca nu prea trage de la ce sa fie ? Am scos mufa la debitmetru si mrge mai prost decat cu mufa . Nu cred sa fie debitmetru

 

 

vezi la turbo.. clar ca nu merge turbo cum trebe... sa nu fie ceva furtun de vacum care actioneaza turbina de vina... mai mult ca sigur...legat de motor.. schimba termostatu..

Link to comment
Share on other sites

ultima data pe diagnoza mi-a dat eroare pe egr si cam atat . Mi-a zis sa il curat l-am curatat ... mi l-a probat nujtiu cum si a zis ca egr e bun. Alte erori nu erau . Se poate din cauza ca turbina nu funtioneaza cum trebuie sa consume si mai mult ? . Practic eu simt ca masina s chinuie un pic ca sa traga . intr-a 1-a cand ajunge la 1200 rpm calcata usor treptat acul a consum ini ajunge la 20 si ceva .... Cand aceerezi la relantiu parca se aude un suierat asa sub masina ca si cum ar fluiera turbina . Plus la relantiu se mai aude si un zdranganit metalic usor cred ca tot de la turbo dupa spusele unui mecanic .
Link to comment
Share on other sites

ultima data pe diagnoza mi-a dat eroare pe egr si cam atat . Mi-a zis sa il curat l-am curatat ... mi l-a probat nujtiu cum si a zis ca egr e bun. Alte erori nu erau . Se poate din cauza ca turbina nu funtioneaza cum trebuie sa consume si mai mult ? . Practic eu simt ca masina s chinuie un pic ca sa traga . intr-a 1-a cand ajunge la 1200 rpm calcata usor treptat acul a consum ini ajunge la 20 si ceva .... Cand aceerezi la relantiu parca se aude un suierat asa sub masina ca si cum ar fluiera turbina . Plus la relantiu se mai aude si un zdranganit metalic usor cred ca tot de la turbo dupa spusele unui mecanic .

 

 

daca e cum zici tu e de la turbina. suieratu ca suieratu da la tine cum turbina e cu geometrie variabila inseamna ca nu functioneaza corespunzator... ori i un furtun de vacum care actioneaza supapa turbinei ori e blocata supapa aia in sine...verifica si furtunele care merg de la turbo la intercooler si de acolo la admisie.. sa nu fie sparte... verificale tu ca nu e asa greu.... desfaci plastice... scoti furtunu ala de cauciuc de pe langa turbo si il inlocuiesti in prima faza si apoi dai o tura... daca tot asa e dute la un mecanic care se pune pe treaba nu povesti ca ar fi aia sau aia.. e sigur de la turbo...tre dat jos supapa deblocata si pusa inapoi...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.