Jump to content

Bate motorul bmw320d


Recommended Posts

mama ce veste nasoala ai putut sa primesti acum in prag de sarbatori! su nu se mai poate face nimic la motorul ala? Vezi ca avem un coleg pe forum, roscatuM3 se numeste care are cateva E90-uri la dezmebrat, poate iti face un pret bun la un motor! Bafta multa in continuare!
Link to comment
Share on other sites

Sincer nu stiu ce sa iti zic daca se mai face ceva la el ..dar din ce zic mecanicii ma costa mai mult si nici nu garanteaza pt el , acum nu stiu ca nu sunt mecanic ,in ziua de azi e usor sa zici schimba dar de fel noi bagam mana in buzunar .toate ca toate sunt in cautare de motor ,am ochit 2 l-as luat echipate complet ,dau putin mai mult dar poate mai scot si ceva la el .Am o varianta sa merg in UK sa iau o masina cu totul dar cred ca ma arunc ft mult.oricum astept sa vina sarbatorile si sa uit de ea pana dupa.
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Ce am vazut si eu ce a zis si mecanicul ar fi de la turbo ...a fost schimbat ,si ma gandesc ca in germania a mers cu el spart destul de mult si a afectat ...in rest nu a gasit nimik .am niste poze cu el dar nu reusesc sa le pun sus aici .

Sincer(roscatu m3)am vrut sa iau si motor dar nu sti ce iei , apoi sa stau sa il trec in acte ...la o adica cand vreau sa o dau tu ce ai zice cand ai lua o masina si ai vedea motor schimbat? 1000euro motor 300 montat 100 la RAR ....asa macar stiu ca am totul nou in al meu si nu ma mai complic ( parerea mea)

Si cu asta ca umblat in el nu mai este motor nu sunt de acord....

 

http://www.servicebmwbucuresti.ro/servicii/

 

Aici l-am reparat

Edited by minu_co
Link to comment
Share on other sites

Ce am vazut si eu ce a zis si mecanicul ar fi de la turbo ...a fost schimbat ,si ma gandesc ca in germania a mers cu el spart destul de mult si a afectat ...in rest nu a gasit nimik .am niste poze cu el dar nu reusesc sa le pun sus aici .

Sincer(roscatu m3)am vrut sa iau si motor dar nu sti ce iei , apoi sa stau sa il trec in acte ...la o adica cand vreau sa o dau tu ce ai zice cand ai lua o masina si ai vedea motor schimbat? 1000euro motor 300 montat 100 la RAR ....asa macar stiu ca am totul nou in al meu si nu ma mai complic ( parerea mea)

Si cu asta ca umblat in el nu mai este motor nu sunt de acord ...unde am fost la service oamenii sunt profesionisti

 

http://www.servicebmwbucuresti.ro/servicii/

 

Aici l-am reparat

 

Redimensioneaza-le sa fie mai mici

Link to comment
Share on other sites

Motorul il treci in carte pur si simplu important este sa fie acelasi tip de motor si nu te costa cit ziceai,motorul este ca o turbina umblata in ea,nu va mai fi ca una neumblata niciodata,cotele la care este strins fiecare surub din motor de fabrica nu le mai stringe nimeni niciodata+alte lucruri,este parerea multor mecanici chiar care lucreaza la bmw,la reprezentanta de ex nu fac motoare din ce stiu eu Edited by roscatu m3
Link to comment
Share on other sites

Motorul il treci in carte pur si simplu important este sa fie acelasi tip de motor si nu te costa cit ziceai,motorul este ca o turbina umblata in ea,nu va mai fi ca una neumblata niciodata,cotele la care este strins fiecare surub din motor de fabrica nu le mai stringe nimeni niciodata+alte lucruri,este parerea multor mecanici chiar care lucreaza la bmw,la reprezentanta de ex nu fac motoare din ce stiu eu

 

+1 roscatu,niciodata la reprezentanta nu ai sa vezi ca fac motoare(ex:segmentat,schimbat pistoane).Cand am avut probleme cu clapeta care a fost aspirata in motor,am sunat la reprezentanta intreband daca imi face motorul,raspunsul a fost negativ,imi dadeau motor revizionat cu garantie la 8000 euro(nu valora masinaangry.gif),sau pentru 1000 euro imi dadea jos _chiulasa_ sa vad ce are motorul...

Link to comment
Share on other sites

si ala revizionat cum crezi ca era facut? la reprezentanta nu le fac pentru ca nu ar fi productiv pentru ei sa faca reparatiile astea, nu ca "nu mai iese ca din fabrica", in fabrica tot niste oameni le fac iar un mecanic care e intr-adevar mecanic il face exact ca si aia din fabrica atata timp cat il duce capul si are documentatia necesara. In Ro nu esti sigur pe km unei masini daramite pe ai unui motor. Cine iti da garantie la un motor din dezmembrari in Ro? o garantie reala care chiar sa faca ceva in cazul in care crapa, ca din gura toti dau...
Link to comment
Share on other sites

si ala revizionat cum crezi ca era facut? la reprezentanta nu le fac pentru ca nu ar fi productiv pentru ei sa faca reparatiile astea, nu ca "nu mai iese ca din fabrica", in fabrica tot niste oameni le fac iar un mecanic care e intr-adevar mecanic il face exact ca si aia din fabrica atata timp cat il duce capul si are documentatia necesara. In Ro nu esti sigur pe km unei masini daramite pe ai unui motor. Cine iti da garantie la un motor din dezmembrari in Ro? o garantie reala care chiar sa faca ceva in cazul in care crapa, ca din gura toti dau...

 

Am vrut sa spun ca bmw nu recomanda de ex schimbarea unui singur piston,revizionarea chiuloasei s.a.m.d.p,

Link to comment
Share on other sites

Motoarele refacute de bmw sint facute in germania in fabrica si nu la nea gica mecanicu prin RO,ce aparatura au in fabrica de rectificat arbori,chiloasele,supapele,etc,documentatia necesara,mecanici scoliti pt asa ceva nu gasesti la noi in tara sigur si ala DA motor reconditionat de asta si costa atit,practic este ca un motor nou si cu motor sh este sa zicem o loterie ca si la motoarele refacute ai acelasi risc sa te lase oricind,daca te duci intr-un service pe la noi majoritatea aparatelor de rectificat arbori,chiuloase au 20-30 ani.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

nu este asa de greu sa repari un motor cand ai specializare facuta la bmw, tehnica si manuale in fata dupa care sa strangi suruburile si sa inlocuiesti ca la carte tot ce scrie acolo .....

la nici o reprezentanta nu se schimba tot nou, se masoara tolerantele dupa manualul de service, atata timp cat corespund inca nu se inlocuiesc

Link to comment
Share on other sites

Colegii eu am schimbat doar vibrochenul cuzinetii si atat nu am umblat la pistoane segmenti si restul , _chiulasa_ rectificata ca asa se face cand se da jos scaunele la supape si curatat ..aici am garantie pe lucrare 1 an (pe vibrochen nu se da garantie nici cand il iei nou de la magazin ,este piesa fara garantie) in schimb la motoare daca luam unul folosit toti imi dadeau garantie 3 zile 100 km ...pai ce e aia?in 3 zile nici nu apuc sa il bun sus

 

Tocmai daia am lasat un link un l-am facut ,puteti sa il vizitati sa vedeti ce lucrari executa si au executat ...nu vreau sa fac reclama doar spun pt cei ce au probleme cu BMW-ul

Link to comment
Share on other sites

eu cred ca problema nu e in totalitate rezolvata atata timp cat nu stii cauza, ai auzit de motoarele de ford 1.6td? toata lumea stie ca au probleme la pompa de ulei, se mananca si pilitura obtureaza canalele de ulei din carter si farama turbo din cauza ungerii insuficiente

verifica cu atentie uleiul sa nu aiba pilitura la cateva zile si fa un test de presiune la ulei, cuzinetii se coxeaza de la lipsa ungere sau pilitura ... partea nasoala este ca degeaba inlocuiesti piesele daca nu cureti canalele din blocul motor...

Link to comment
Share on other sites

Colegii eu am schimbat doar vibrochenul cuzinetii si atat nu am umblat la pistoane segmenti si restul , _chiulasa_ rectificata ca asa se face cand se da jos scaunele la supape si curatat ..aici am garantie pe lucrare 1 an (pe vibrochen nu se da garantie nici cand il iei nou de la magazin ,este piesa fara garantie) in schimb la motoare daca luam unul folosit toti imi dadeau garantie 3 zile 100 km ...pai ce e aia?in 3 zile nici nu apuc sa il bun sus

 

Tocmai daia am lasat un link un l-am facut ,puteti sa il vizitati sa vedeti ce lucrari executa si au executat ...nu vreau sa fac reclama doar spun pt cei ce au probleme cu BMW-ul

 

Roscatu ar fi vrut sa iei motor de la el :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.