Jump to content

Recommended Posts

zilele astea, lucrind la masina, am fost nevoit sa extrag (aproape) toata evacuarea. toba mica este una foarte lunga, si nu face zgomote suspecte la scuturare.. deci ori e foarte buna, ori e foarte goala. nu face zgomot, asa ca nu m-as lega de ea momentan.

 

toba finala insa este un monstru manufacturat de un nene acum vreo 3 ani. este mult mai mare decit cea originala, si are un sunet superb, adinc, fara sa faca galagie (_detest_ trompetele care trebuie neaparat sa trezeasca tot cartierul cind tureaza putin motorul). asa, monstrul respectiv da semne de oboseala, in sensul ca e foarte ruginit la exterior (nu m-am ocupat absolut deloc de ea de cind am instalat-o), si in interior se aud zdranganind diverse chestii metalice). in plus este foarte mare si asta ma deranjeaza, in perspectiva montarii unui spoiler decent.

 

asa ca am aflat ca tobele "powerful" costa cam 2.5-2.7 milioane lei, adica foarte putin. am ascultat doua pe cite un e36 320i si mi-a placut foarte tare cum se aud, fara sa fie zgomotoase.

 

in final, intrebarea mea e simpla, cum se aude powerful pe m20 ? intrebati-va prietenii, rudele, puneti mina pe reportofoane, caci vreau sa stiu :blink:

 

multumesc

Link to comment
Share on other sites

of, of... iar am eu ideea si altii o materializeaza inaintea mea :blink:

 

la atelierul ala de sudat in argon, linga fosta discoteca why not. cind o montezi, vreau sa o aud si eu... ?

20882[/snapback]

Sambata e acolo cineva?Poate ajungem luna asta pe acolo :)

Link to comment
Share on other sites

de borla ce parere aveti?

Si io as vrea sa-mi pun o finala,si am gasit ceva la ... o firma! 5mil, gen dtm!(aceea cu cu capetele indreptate in sus).Am gasit si remus dar costa 380 de Euro! :blink:

Problema e ca la mine catalizatorul+finala sunt dintr-o bucata. Credeti ca e vreo problema daca se taie teava la mijloc si se sudeaza finala noua?

Edited by ironm
Link to comment
Share on other sites

borla este foarte urita si foarte zgomotoasa. _foarte_ zgomotoasa.

de obicei asa se face, se taie toba veche si se sudeaza cea noua. n-am vazut sa se puna coliere, ca la dacie.

21165[/snapback]

 

 

Am inteles. Nici mie nu imi place foarte zgomotoasa.

In schimb, in ceea ce priveste colierele...aia de la Remus(de fapt nu ei ci partenerii lor de la...am uitat numele)mi-au zis ca se prind cu coliere. Si asa erau si tobele expuse in vitrina. Aveau la un capat niste inele care prindeau toba de tzeava!

 

Sudatu' intra in atributiunile vanzatorului de tobe sau se plateste separat?

Link to comment
Share on other sites

sudatul costa extra, la powerful am inteles ca e 5-600 mii.

 

de fapt m-am prins care e treaba cu inelele... asa se monteaza tobele de inox pe o galerie normala, non-inox, pentru ca nu ai cum sa sudezi inoxul pe fier normal. cred ca nici cu argon nu prinde, sau costa prea mult ca sa merite.

 

ce ma deranjeaza pe mine este ca, la tobele powerful, care NU sint din inox (doar ornamentul de la spate este inox) dar sint acoperite cu un strat destul de gros de protectie, ei sudeaza suportii direct pe toba, distrugind acel strat. nu inteleg de ce nu folosesc sistemul normal, cu un inel mare prins cu suruburi de jur imprejurul tobei, si suportii sudati pe el ? bine, putem oricind sa luam toba de la ei si sa o montam in alta parte, sau sa le cerem un anumit sistem de montare... cred.

Link to comment
Share on other sites

Aha...am intelesc cum e cu sudatu.

Poate ca nu le prind cu inelu ca se gandesc ca nu tine asa de bine...ma ganesc la izolare,sa nu iasa gazele p-acolo. ...Zic si io!

De curiozitate...la bavaria se poate pune o toba custom? Adik, luata de la ei si montata tot la ei! Si daca stie careva ceva modele/preturi/si pentru ce "E"...

Link to comment
Share on other sites

Am fost eu la aia de langa Why not ieri. Tobele powerful erau la preturi intre 3.700(cea mai eftina) si 4mil+.Aveau si Walker din inox la 5.200k.

Mi-au explicat ca montajul costa 800mii pt poweful ca trebuie sa modifice multe chestii si 150mii pentru cea originala si dureaza cam o ora si jumatate pentru powerful si 15minute pentru originala. Toate tobele cumparate de la ei au garantie UN AN.

Deasemenea am intrebat si daca pot sa iau toba de la ei si sa o montez in alta parte si mi-au zis ca bineinteles ca se poate, "doar" ca pierd garantia.

Deci asta este si cu astia, am zis sa stiti si voi.

Eu ma duc luni sa aflu niste preturi pentru Borla, multe surse mi le-au recomandat.De precizat ca mi-au fost recomandate prin prisma faptului ca eu _nu_ vreau toba care sa-mi duduie creierii sau sa scol jumatate de cartier, ci doar una _buna_ si care daca se poate sa aiba si un sound placut.

Edited by 316i
Link to comment
Share on other sites

Da. Deci am fost sa ma interesez de Borla.

Toba e ~100euro si e universala.Am ales o terminatie de bun simt, simpla care nu lanseaza rachete- 750mii.

350mii/ora manopera ca sa sudeze terminatia de toba

inca 350mii/ora ca sa-mi monteze toba.

A iesit un pret aproximativ de 5.500k....care m-a lasat cam rece.

Si inca o chestie care eu nu o pricep: cum vine asta cu tobele "universale"? :blink:

Nu e totusi mai bine ca fiecare masina sa aiba toba ei? De vreme ce din fabrica iese fiecare masina cu un tip de toba propriu, bine, poate nu foarte diferit de altele...Eu cred ca totusi bavarezii s-au gandit ei mai bine cand au facut toba de 2.5, toba de 1.8, etc.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.