Jump to content

reconditionare geam faruri e46


czr

Recommended Posts

Nu au iesit pt ca nu ai respectat pasii.Atentie nu-l folositi pe cel de 600 decat daca e foarte ciobit farul.Si cu cel de 2000 trebuie frecat foarte bine farul pana devine uniform matuit.Cand aplici pasta nu aplica decat cat ai nevoie pt aprox 1,2 cm,si carpa folosita daca e impaturita in 3,4 freci de iti iese ochii degeaba,la fel daca nu apesi ferm nu iese nimic.

Eu le-am lustruit acum 5-6 luni si sunt inca ca noi.

204075[/snapback]

 

Am respectat pasii ..! stiu exact ce am facut .. :blink:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 95
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Carpa era din bumbac?La sfarsit trebuie sa folosesti de 2000 dar daca tot nu iese incearca cu ceva peste 2000.trebuie inmuiat bine in apa.

 

Poti sa scrii exact pasii?Poate te ajutam cumva.

204181[/snapback]

 

 

Le duc la cineva care are masina de polish ...

Link to comment
Share on other sites

Le duc la cineva care are masina de polish ...

204354[/snapback]

 

Am incercat si eu sa le lustruiesc mecanic si nici un rezultat.la masina de polish trebuie sa pui multa pasta ca sa nu se incalzeasca farul si sa apara "bule" de aer in plexic.Si daca pui multa pasta nu iti iese si pe langa asta nu poti sa apesi aparatul pe suprafata de lustruit pt ca se strica motorul.Din cate am incercat cred ca manual e singura solutie.(am ars si un aparat de polischat si topit un far)Incearca macar cu cel de 2000 pe un colt al farului(cu apa multa si miscari verticale si orizontale)si vezi ca iese. sa ne spui care e rezultatul si daca am avut dreptate.

Link to comment
Share on other sites

unde pot gasi si eu solutia aceea in afara sa o comand de pe net? la magazin de calculatoare daca am inteles eu bine?

206727[/snapback]

 

Pe okazii.ro ...daca esti din Buc ..

 

Intr-un final am reconditionat geamurile de far ..au iesit f bine ..nu le-am facut eu ..insa un prieten s-a ambitionat si a repetat procesul ..de la granulatie 1500 la 2500 ....Au iesit perfect !.. Pt ca eu deja mi-am luat noi ..le pun pe fostele ..reconditionate ... la vanzare !..

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

as da orice sa pot sa-mi cumpar sticla de la far separat .. dar se pare ca la e39 facelift singura solutie este sa cumperi faru cu totu :blink:

 

si eu ma gandeam sa incep direct de la granulatie 2000 si sa continui pana la 2500 .. si dupa aia xerapol. la mine farurile sunt doar matuite si nu au crapaturile fine din structura plasticului pe care le aveam la e46.

 

o sa incerc si eu.. dar bineinteles ca proba o sa o fac pe muchia unde vine capota si nu pe far direct :)

 

excelent topicu asta

Link to comment
Share on other sites

as da orice sa pot sa-mi cumpar sticla de la far separat .. dar se pare ca la e39 facelift singura solutie este sa cumperi faru cu totu  :blink:

 

si eu ma gandeam sa incep direct de la granulatie 2000 si sa continui pana la 2500 .. si dupa aia xerapol. la mine farurile sunt doar matuite si nu au crapaturile fine din structura plasticului pe care le aveam la e46.

 

o sa incerc si eu.. dar bineinteles ca proba o sa o fac pe muchia unde vine capota si nu pe far direct :)

 

excelent topicu asta

282170[/snapback]

daca sunt numai putin matuite si nu au gauri sau zgarieturi mai adanci s-ar putea sa mearga si cu 2000.daca nu incerci cu unul mai mare intai.nu uita sa dai cu apa mereu si sa fie smirghelul curat

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Xerapol - pasta speciala pentru lustruirea obiectelor

din plexiglass si material acrilic

 

Obiectele din material acrilic si plexiglass se zgarie foarte usor si au un aspect neangrijit si uzat. Aceasta situatie se regaseste frecvent la componentele din material acrilic in cazul automobilelor, motocicletelor, mobilierului si a obiectelor tehnico sanitare. Finisajele din lemn ale automobilelor se zgarie de asemenea foarte usor.

 

Pentru aceste situatii frecvente XERAPOL ofera o rezolvare simpla si eficienta. Noua pasta speciala pentru lustruit permite utilizatorului final sa inlature rapid si ieftin aspectul deteriorat. In urma tratamentului obiectele isi recastiga aspectul si luciul initial.

 

Se curata suprafata prin stergere si se aplica pe aceasta o cantitate mica de pasta. Se lustruieste zona afectata cu un material curat de bumbac prin presare puternica timp de 2-3 minute. In cazul zgarieturilor adanci tratamentul se repeta pana la eliminarea completa a lor. Pentru deteriorari profunde suprafata se lustruieste initial cu hartie abraziva putin umeda.

 

XERAPOL nu este un produs toxic, este solubil in apa, este usor de curatat si se preteaza la lustruit mecanic. A nu se utiliza pe suprafete imprimate si pe obiecte din policarbonat.

 

Materialul este usor dizolvat de componenta activa si lustruit de particulele fine abrazive. Muchiile zgarieturilor sunt rotunjite iar materialul dislocat acopera fisurile. Dupa curatare suprafetele tratate isi recapata aspectul si luciul initial.

 

Dintre aplicatiile posibile pentru XERAPOL:

- faruri si stopuri autoturisme

- bordul si interiorul autoturismelor

- motociclete, rulote, barci, ferestrele avioanelor

- cazi de baie din material acrilic

- piese de mobilier din material acrilic.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...
Mai Întreb ºi eu odatã , e persoanã in Bucureºti care se ocupã cu aºa ceva ? Aº vrea ºi eu sã scot la viaÞã un pic farurile mele ...

 

Salut, Dane, parca Expert Detailing se ocupa si cu asa ceva.

Link to comment
Share on other sites

ideea lui Roland cu folia e super buna pt farurile de plastic , MAI ALES PT CELE NOI , le protejati si in cazul unei lovituri usoare ramin cioburile la locul lor , nu pleaca la plimbare prin far sa mai faca o bucurie si la capitolul xenoane...

 

pt faza cu pasta de lustruit recomand sa le lacuiti cu lac de calitate dupa abrazivii de 2500 .

foarte importanta marca abrazivilor , in apa puneti putin "PUR" se schimba modul de lucru categoric...

Edited by brownshark
Link to comment
Share on other sites

cred ca ar trebui sa mai postez o poza mai recenta cu farurile mele sa se vada ca au ramas la fel de cand le-am facut....nu mai stiu cat timp a trecut....de la inceputul topicului.

oricum a meritat munca arata perfect si acum sii nu am pus folie sau altceva pe ele,am facut si 20000 km din care 15000 la drum lung(mizerie,pietre etc).

post-4394-1196669017_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Mai Întreb ºi eu odatã , e persoanã in Bucureºti care se ocupã cu aºa ceva ? Aº vrea ºi eu sã scot la viaÞã un pic farurile mele ...

 

Salut, Dane, parca Expert Detailing se ocupa si cu asa ceva.

Nu recomand.

Eu am dat banii degeaba la ED.

Link to comment
Share on other sites

dupa ce am montat folia ..ca bonus sau reducerea aia de 15% pt. forumisti...am ales o polishare a farurilor si aplicare de folie protectoare...n-am mai ajuns s-o fac..dar ma descurajezi daca zici ca a iesit nasol...nici nu mai stiu ce sa fac...cu folia au dat-o de gard...a trebuit sa o schimb aproape pe toata...nici nu mai am curaj sa merg acolo... :blink:
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
dupa ce am montat folia ..ca bonus sau reducerea aia de 15% pt. forumisti...am ales o polishare a farurilor si aplicare de folie protectoare...n-am mai ajuns s-o fac..dar ma descurajezi daca zici ca a iesit nasol...nici nu mai stiu ce sa fac...cu folia au dat-o de gard...a trebuit sa o schimb aproape pe toata...nici nu mai am curaj sa merg acolo... :blink:

Salutare.Stie cineva cat mai costa un set de gemuri far pt e46 pre facelift...Ma intereseaza sa imi spuna cineva care a cumparat recent si eventul o locatie.Multumesc anticipat....astept un raspuns!

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.