Jump to content

Vibreaza volanul intre 80-100 km/h


Recommended Posts

Salutare, detin un bmw 330 x-drive 2004 ( e46). Am cumparat masina in vara de la un prieten. Masina are o problema pe care nici primul posesor nu a putut sa o rezolve. La o viteza intre 80-100 km/h pe franare( subscriu-- cand franez) trepideaza volanul de imi sare din mana! Pe acceleratie nimc, doar pe franare! Acuma sa excludem urmatoarele variante:

- Discuri de frana puse nou noute!

- Planetare schimbate nou noute!

-toata directia schimbata cu piese noi noute originale: brate infereiore, rotule,bucse,bieleta,antiruliu

-Montate 4 jante noi + cauciuri noi

 

Dupa o investitie de 1500 de euro!!! Problema tot persista!

Nu mai stiu ce sa mai schimb:))))..aproape tot ce tine de mecanica e schimbat de nou!

 

Daca se poate un sfat ,va multumesc!

 

Craciun fericit!!!!

Edited by anggelo0101
Link to comment
Share on other sites

eu am avut aceeasi problema odata oscila volanul la accelerare intre 100-120 problema a fost o geanta un pic strimba.

vibratii la frinare intre 100-80 problema a fost un cauciuc pe fata strimb.

vibratii exact cum descrii tu intre 80-60 problema a fost de la discuri care la fel erau noi numai ca de la TRW.

peste 20000 am pus ATE si placute la fel originale si am 30000 cu ele si nu mai am absolut nici o problema.

am un prieten care are un e39 la care la fel oscileaza pe frinare numai la el oscileaza de la orice viteza a schimbat totul pe fata amortizoare, caseta etc si la fel fara nici un rezultat

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Eu am avut aceiasi problema...dar am rezolvato ..inelele de la jantele de aluminiu erau uzate si nu imi ghidau bine roata la strangere deci nu se centra janta si la viteza de 80-90 km imi vibra foarte tare volanul..am luat un set nou de inele si acum e perfect..incearca si tu

 

Trimis de pe al meu V370 folosind Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Am avut si eu o problema asemanatoare ... Am schimbat discurile pe fata si nu s-a remediat, dupa vreo luna le am schimbat iar am crezut ca le-am nimerit proaste , insa le am schimbat si pe cele de pe spate si nu a mai facut asa...Acum nu stiu daca le am nimerit proaste pe cele de pe fata sau daca din cauza celor de pe spate.
Link to comment
Share on other sites

Ti-as recomanda sa montezi discuri OE si placute noi odata cu schimarea discurilor, intrucat cele de producator nu sunt tratate corespunzator sau mai rau pot fi contrafacute si placutele de frana la fel. Ca regula, tremuratul la franare se datoreaza ovalizarii discurilor de frana, numai ca la tine se manifesta doar la o anumita viteza. Cred ca ar trebui sa iei alte roti pe fata de la alta masina identica cu a ta si sa experimentezi. Multa bafta!
Link to comment
Share on other sites

Fa o verificare la discurile de frana, le dai jos de pe masina si le pui pe masina de echilibrat roti si vezi daca se invart drept

 

Daca discurile si rotile sunt drepte, atunci este de la rulmenti.

 

Chiar acum cateva zile m am intalnit cu un coleg care la fel a patit la un e 90 si era de la rulmenti.

A schimbat omu tot pe fata si pana la urma rulmentii se miscau sacadat, nu aveau joc dar erau gripati.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Salutare, detin un bmw 330 x-drive 2004 ( e46). Am cumparat masina in vara de la un prieten. Masina are o problema pe care nici primul posesor nu a putut sa o rezolve. La o viteza intre 80-100 km/h pe franare( subscriu-- cand franez) trepideaza volanul de imi sare din mana! Pe acceleratie nimc, doar pe franare! Acuma sa excludem urmatoarele variante:

- Discuri de frana puse nou noute!

- Planetare schimbate nou noute!

-toata directia schimbata cu piese noi noute originale: brate infereiore, rotule,bucse,bieleta,antiruliu

-Montate 4 jante noi + cauciuri noi

 

Dupa o investitie de 1500 de euro!!! Problema tot persista!

Nu mai stiu ce sa mai schimb:))))..aproape tot ce tine de mecanica e schimbat de nou!

 

Daca se poate un sfat ,va multumesc!

 

Craciun fericit!!!!

Salut, aceasi problema am avut-o si eu, vibra volanul pe franare intre 100-80km/h.La fel directie noua jante cauciucuri si discuri noi.Dupa mai multe verificari problema era de la placutele fata uzate inegal. Problema rezolvata prin polizarea placutei la nivel sa culce perfect pe disc.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.