Jump to content

Sfaturi achizitie F10


dntx

Recommended Posts

Salut,

 

As dori sa achizitionez in urmatoarea perioada un F10 SH.

Masina o sa o folosesc pe Bucuresti, in tara.

Rulaj mediu pe an 45-50.000 km.

Nu am extrem de multi bani in buget dar nici nu as dori sa achizitionez o carpa.... :).

 

Cerintele mele majore sunt cam urmatoarele:

- tinuta de drum foarte confortabila

- consum foarte bun pe Bucuresti / afara / mixt

- automata (sunt obligat sa merg pe automata plus ca m-am obisnuit cu una... :))

- putere rezonabila - am un Renault Laguna 3 150CP resoftat pe la 180 si mi se pare suficient; peste 150 CP.

 

Pentru moment m-am uitat la un 520D automat, cutia automata cu 8 trepte noua de dupa 2011 care vad ca e optimizata pentru consum.

M-ar interesa insa si alte optiuni care sunt mandatorii pe masina/alte lucruri care un BMW ar trebui sa le aiba.

Am vazut ceva legat de suspensie adaptiva, de modul ECO, de pachetul M.

 

 

Va rog sa ma ajutati cu sfaturi; model/an/pret/optiuni mandatorii pe masina/rulaj pe un 520/costuri.

 

 

Din cate am vazut din Germania vin cam la 170.000-200.000 la pret 12-13K modelele din 2008-2009. Aranjate in Romania la 130.000 sa dea bine... dubios.

 

 

Va multumesc !

Edited by dntx
Link to comment
Share on other sites

Salut,

 

 

Din cate am vazut din Germania vin cam la 170.000-200.000 la pret 12-13K modelele din 2008-2009. Aranjate in Romania la 130.000 sa dea bine... dubios.

 

 

Va multumesc !

 

LOL... 12-13 mii F10?? Eu cred ca tu vrei totusi un e60 LCI, sau vorbesti prostii....Arata-mi unde ai gasit F10 la banii aia? :download:

 

L.E..... Padelele nu vin la cutie manuala, doar la automata.. Si nu la toate...

Edited by mdln
Link to comment
Share on other sites

Si inca o intrebare - padelele de volan se pot folosi si cu o cutie de viteze manuala?

:hyper:

Da, padelele vin cu un chinez mic pe care-l pui intre scaune si-ti schimba automat viteza atunci cand tu apesi pe padele :D

ps: F10 a aparut prin 2010, nu stiu ce-ai gasit tu din 2008.

Edited by LYM
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

:hyper:

Da, padelele vin cu un chinez mic pe care-l pui intre scaune si-ti schimba automat viteza atunci cand tu apesi pe padele :D

ps: F10 a aparut prin 2010, nu stiu ce-ai gasit tu din 2008.

 

Nu stie nimeni sa raspunda si la intrebarile puse de mine ? Am vazut si eu asta cu 2008, dar poate va concentrati putin si pe intrebare....

Edited by dntx
Link to comment
Share on other sites

Nu stie nimeni sa raspunda si la intrebarile puse de mine ? Am vazut si eu asta cu 2008, dar poate va concentrati putin si pe intrebare....

 

Tu la ce intrebare vrei mai exact sa iti raspunda lumea?

Mai sus, ti-a explicat deja cineva ca padelele vin cu automata si nu e regula standard.

Vrei sa te ajutam cu pareri, dar nu e clar ce vrei de fapt...

F10 e una E60 e alta.

Daca iti iei o masina cu 170k de km nu poti decat sa te astepti la o loterie.Poate sa te mai duca linistit 100-200 de mii sau pot incepe sa cada diverse....

 

Altceva?

Edited by christianm
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Salut,

 

Dupa cum probabil ti-ai dat seama deja, alegerea modelului este primul pas, in functie de ce buget esti dispus sa cheltui.

 

Parerea mea e ca nu vei gasi un F10 in mintile lui si cu putini km pana in 20.000 EUR, poate doar vreo combinatie facuta de samsari, fara TVA, etc...insa acolo risti multicel cu km. Ideal ar fi sa ii verifici la reprezentanta, pe baza VIN-ului si sa-i faci masinii o inspectie amanuntita. De regula 520d si 525d (care are tot motorul de 2000cmc) sunt destul de fugarite prin Germania, in special cele din flotele firmelor, care ajung apoi la Autohouse-uri si ulterior la samsarii romani. Deci un rulaj de peste 200.000km in 3 ani e uneori normal. Avand totusi in vedere ca si tu faci 45-50k pe an, nu-ti recomand o masina cu atatia km. Gandeste-te doar ca la revanzare peste 2-3 ani o sa aiba masina 300-350.000km si e totusi un model nou, deci slabe sanse sa mai iei bani buni pe ea.

 

Asadar, daca bugetul permite, poti merge pe un F10 cu dotari decente si cat mai putini km, ideal sub 100.000.

 

Daca iti place si modelul E60, ai sanse sa gasesti o masina cu putini km si intretinuta, dar trebuie sa fii dispus sa cheltui un pic peste media pietei, insa totusi sub pretul unui F10 fugarit.

 

Ca si dotari must, din punctul meu de vedere, ar fi xenon, senzori de parcare fata-spate, cutie automata, daca esti fumator, trapa e misto, daca iti place feeling-ul suspensie sport, climatronic, scaune incalzite daca ai piele (si seria 5 fara piele arata cam cheap asa). Daca gasesti cu scaune comfort, ti le recomand cu caldura, mai ales ca faci multi km...spatele tau o sa-ti multumeasca :)

 

Ca si probleme, toate au bubele lor specifice. La E60 de exemplu ar fi: DPF-ul (in jur de 200.000km, insa se poate elimina si scapi de un stres in plus), turbo, fulia vibrochen, ulei cutie viteze automata, daca nu a fost schimbat, caseta de directie.

 

Costurile la un 520d in general sunt relativ acceptabile, gen impozit, RCA, CASCO e ceva mai mult. Reviziile nu sunt ceva de speriat: filtre si ulei pana in 10 milioane cu tot cu manopera.

 

Bafta la cautari ;)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Salut,

 

Dupa cum probabil ti-ai dat seama deja, alegerea modelului este primul pas, in functie de ce buget esti dispus sa cheltui.

 

Parerea mea e ca nu vei gasi un F10 in mintile lui si cu putini km pana in 20.000 EUR, poate doar vreo combinatie facuta de samsari, fara TVA, etc...insa acolo risti multicel cu km. Ideal ar fi sa ii verifici la reprezentanta, pe baza VIN-ului si sa-i faci masinii o inspectie amanuntita. De regula 520d si 525d (care are tot motorul de 2000cmc) sunt destul de fugarite prin Germania, in special cele din flotele firmelor, care ajung apoi la Autohouse-uri si ulterior la samsarii romani. Deci un rulaj de peste 200.000km in 3 ani e uneori normal. Avand totusi in vedere ca si tu faci 45-50k pe an, nu-ti recomand o masina cu atatia km. Gandeste-te doar ca la revanzare peste 2-3 ani o sa aiba masina 300-350.000km si e totusi un model nou, deci slabe sanse sa mai iei bani buni pe ea.

 

Asadar, daca bugetul permite, poti merge pe un F10 cu dotari decente si cat mai putini km, ideal sub 100.000.

 

Daca iti place si modelul E60, ai sanse sa gasesti o masina cu putini km si intretinuta, dar trebuie sa fii dispus sa cheltui un pic peste media pietei, insa totusi sub pretul unui F10 fugarit.

 

Ca si dotari must, din punctul meu de vedere, ar fi xenon, senzori de parcare fata-spate, cutie automata, daca esti fumator, trapa e misto, daca iti place feeling-ul suspensie sport, climatronic, scaune incalzite daca ai piele (si seria 5 fara piele arata cam cheap asa). Daca gasesti cu scaune comfort, ti le recomand cu caldura, mai ales ca faci multi km...spatele tau o sa-ti multumeasca :)

 

Ca si probleme, toate au bubele lor specifice. La E60 de exemplu ar fi: DPF-ul (in jur de 200.000km, insa se poate elimina si scapi de un stres in plus), turbo, fulia vibrochen, ulei cutie viteze automata, daca nu a fost schimbat, caseta de directie.

 

Costurile la un 520d in general sunt relativ acceptabile, gen impozit, RCA, CASCO e ceva mai mult. Reviziile nu sunt ceva de speriat: filtre si ulei pana in 10 milioane cu tot cu manopera.

 

Bafta la cautari ;)

 

Raspunsul tau e f. ok, cam asta asteptam. MUltumesc pentru sfaturi si ca ai citit postul meu in intregime.

Link to comment
Share on other sites

 

Nu am extrem de multi bani in buget dar nici nu as dori sa achizitionez o carpa.... :).

 

 

ar fi bine sa mentionezi cam ce buget ai . Din ce am vazut eu F10 in mintile lui cu ceva optiuni sub 23k nu prea exista , sau daca da incep alte dezavantaje , km , sau lipsa diverse optiuni printre care si cutia . Cred ca abia anul asta vor mai pierde ceva la pret ,undeva la finalul 2014 ma astept sa le gasesti sub 19k si sa ai intr-adevar de unde alege .In general mai bine astepti , sau iei o masina din gama anterioara decat sa-ti satisfaci un vis la jumatate sau cu ceva compromisuri .

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.