Jump to content

leduri rosii in unitatea CD si in zona ....


bog 325

Recommended Posts

salut! intotdeauna m-am intrebat ce sint acele doua leduri care clipesc (cred ca numai cind motorul e oprit): unul e situat pe unitatea CD a masinii si celalalt led rosu e situat linga comutatorul de lumini si butonul pt faruri de ceata.

Nu stiu la ce folosesc cele doua leduri si de asemeni mai am un alt led rosu situat in partea de jos a oglinzii retrovizoare - cred ca e sistemul de alarma sau ceva de genul asta (ceva legat de senzorii de miscare din cabina) - problema e ca ledul de sub oglinda nu se aprinde niciodata - e normal?

Se poate verifica cumva daca sistemul e activ sau nu?

Multumesc!

Link to comment
Share on other sites

salut! intotdeauna m-am intrebat ce sint acele doua leduri care clipesc (cred ca numai cind motorul e oprit): unul e situat pe unitatea CD a masinii si celalalt led rosu e situat linga comutatorul de lumini si butonul pt faruri de ceata.

Nu stiu la ce folosesc cele doua leduri si de asemeni mai am un alt led rosu situat in partea de jos a oglinzii retrovizoare - cred ca e sistemul de alarma sau ceva de genul asta (ceva legat de senzorii de miscare din cabina) - problema e ca ledul de sub oglinda nu se aprinde niciodata - e normal?

Se poate verifica cumva daca sistemul e activ sau nu?

Multumesc!

201144[/snapback]

Ledul de sub oglinda ar trebui sa clipeasca cand e alarma activata.......

 

 

Celelalte leduri nu stiu precis dar are ceva de a face cu sistemul de securitate atat al masinii cat si al unitatii Cd etc. :blink:

Link to comment
Share on other sites

Imi dau si eu cu parerea..ledul de la oglinda e al alarmei originale BMW, ledul de langa comutatorul de lumini e al alarmei pusa de unul dintre posesorii anteriori ai masinii, deci alta alarma, care a ocolit alarma originala si este pusa peste sau in locul celei originale...si al treilea led, cel de la cd, este un led pulsatoriu pus de anumiti producatori de sisteme audio auto pentru a indica ca exista tensiunea de back-up pe acel sistem....

:blink:

Link to comment
Share on other sites

Cel de langa comanda luminii regleaza intensitatea iluminarii bordului,iar cel de la oglinda este de la alarma.

201486[/snapback]

Cine regleaza intensitatea? ledul? apropos...ti se aprinde in vreo ocazie acel led? ai alarma la masina? e originala sau montata aftermarket, dar nu la bmw? de fapt, a mea e aftermarket dar originala bmw si are atipic un comutator in bord :blink: asa ca nu ma mira nimic...

Link to comment
Share on other sites

Cine regleaza intensitatea? ledul? apropos...ti se aprinde in vreo ocazie acel led? ai alarma la masina? e originala sau montata aftermarket, dar nu la bmw? de fapt, a mea e aftermarket dar originala bmw si are atipic un comutator in bord :blink: asa ca nu ma mira nimic...

201556[/snapback]

 

cred ca e alarma originala a masinii. dar stiti cumva de ledul rosu de sub oglinda?

la mine nu l-am vazut niciodata aprins?

stiti cum pot verifica daca e functionabila sau nu?

ar trebui sa fie aprins cind alarma silent (care taie contacul electronic) e pusa?

Link to comment
Share on other sites

Ledul de la CD e eschivalent cu cel de pe orice masina,chiar si dacia(care avea 1 rosu si 1 verde),dar nu stiu exact ce functie are. Cel de sub oglinda e de la alarma oem iar la blocul de lumini...am ceva ce seamana cu led dar nu s-a aprins niciodata,poate e vreun senzor. :blink:
Link to comment
Share on other sites

cred ca e alarma originala a masinii. dar stiti cumva de ledul rosu de sub oglinda?

la mine nu l-am vazut niciodata aprins?

stiti cum pot verifica daca e functionabila sau nu?

ar trebui sa fie aprins cind alarma silent (care taie contacul electronic) e pusa?

201562[/snapback]

 

Daca nu ai alarma instalata,nu se aprinde.Daca te duci la reprezentanta,exista o varianta de a se aprinde chiar si fara a avea alarma. :blink:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.