Jump to content

Cumpar faruri xenon e 46 facelift


Recommended Posts

daca faci un retrofit pe farurile tale sa zicem ca se merita cu mici riscuri, daca mai e nevoie sa mai cumperi si farurile cum este in cazul baiatului de mai sus, nu se mai merita...ajungi mai mult decat unele depo cu lupa care sunt chiar ok.
Link to comment
Share on other sites

Da, dar lupele Morimoto sunt mult mai bune decat cele de pe farurile Depo.

 

 

Asa bat cele Depo:

 

http://i284.photobucket.com/albums/ll29/Neil1138/DSC_0445.jpg

 

 

Si Morimoto

 

http://farm7.static.flickr.com/6017/5932734573_db200a9338_b.jpg

Edited by Kenbobo
Link to comment
Share on other sites

Da, dar lupele Morimoto sunt mult mai bune decat cele de pe farurile Depo.

 

ai o oarecare dreptate insa exista risc cand le desfaci daca nu ai mai facut asta sau exista varianta sa ti le faca cineva care a mai facut dar costa

 

 

in cazul lui cu inca un far cumparat il va ajunge mai scump decat unele depo sau alta firma care vin si cu angel eyes si cu semnalizari...

 

eu am facut o comparatie si la costuri...:)

Edited by dani3lll
Link to comment
Share on other sites

Cred ca vrea si calitate, nu doar pret mic. Pt un ban in plus merita, mai ales ca el a avut xenon OEM sigur nu o sa ii placa cum bat cele DEPO.

 

Sunt ok si alea, dar Morimoto sunt peste ele.

 

Legat de montaj, nu il face el.

 

deja daca nu este vorba de cost, te duci si iei OEM, sunt pe toate drumurile la dezmembrari faruri cu lupe, prinzi set incepand de la 350 euro in sus si nu se compara cu nici una dintre chinezariile astea sincer !!

Link to comment
Share on other sites

Da, dar astea oem de pe e46 majoritatea au lupa arsa. Sa dai 350e pe ele mi se pare o prostie. Multi cu lupe oem apeleaza la retrofituri de genul. Vorbesc strict de e46.

 

Si cu 2 faruri + lupe + kit xenon + angel nu ajungi la 350e.

 

500 lei farurile SH + 500 lupe + xenon + 200 angel SMD = ~270e cu piesele importante noi.

Edited by Kenbobo
Link to comment
Share on other sites

Da, Bogdan ma cheama.

 

Si iti spun cat se poate de sincer ca nu am nici cea mai mica legatura cu cei de la performanceauto.

 

Eu sunt din Dej, judetul Cluj si ei din Constanta. Ii recomand pt simplu fapt ca am luat personal de la ei si am fost foarte multumit de produse, iar cand am avut o problema cu lupele (mai exact cu solenoidul) m-au ajutat sa imi rezolv problema, care era defapt din cauza mea.

 

Tot asa il recomand peste tot si pe veyron1000cp, tot pt ca am cumparat de la el si am fost multumit.

 

Asta nu inseamna ca eu "il detin" si pe veyron1000cp si siteul performanceauto :)

 

Daca aveai tu de vanzare aceste lupe, le luam de la tine, mai ales ca te stiu de pe forum. Ideea e ca daca eu am tangenta cu o persoana/magazin si sunt multumit de servicii si produse, recomand si altora pt ca stii foarte bine ca sunt fel si fel de comercianti.

 

PS: A nu se intelege ca as avea ceva cu tine, sau ca tu nu ai fi de incredere. Dimpotriva.

PS2: Din partea mea, poate cumpara de unde doreste. Oricum, am scris si pe topicul dedicat retrofitului cu Morimoto ca sunt 99% sigur ca ce se vinde la noi (inclusiv pe siteul performanceauto) sunt replici si ca daca cumparatorul isi permite ii recomand sa cumpere de pe TRS.

 

Doar ca unele replici sunt mai bune, altele nu. De unde am luat eu, si altii de pe forum, s-au nimerit sa fie ok. Atunci de ce sa nu indrumam colegul sa cumpere din acelasi loc ca sa aiba siguranta ca achizitoneaza un produs bun? De ce sa faca experiente pe banii proprii cand poate merge la sigur?

 

 

Gata, ca m-am intins :)

Edited by Kenbobo
Link to comment
Share on other sites

Da, Bogdan ma cheama.

 

Si iti spun cat se poate de sincer ca nu am nici cea mai mica legatura cu cei de la performanceauto.

 

Eu sunt din Dej, judetul Cluj si ei din Constanta. Ii recomand pt simplu fapt ca am luat personal de la ei si am fost foarte multumit de produse, iar cand am avut o problema cu lupele (mai exact cu solenoidul) m-au ajutat sa imi rezolv problema, care era defapt din cauza mea.

 

 

te vad foarte inebunit dupa aceste lupe, de asta te-am si intrebat daca ai treaba sau nu cu ei... daca aveai nu mai comentam...imi vedeam de ale mele...

 

 

uitamdu-ma pe site la ei vad niste becuri D2S la 50 lei, wtf :blink: , un osram este 200 lei + iar un philips mult mai mult, deci este ceva ieftin, prea ieftin ca mie personal sa imi inspire incredere asa ceva...

 

 

ceea ce nu inteleg eu este, ca niste faruri oem nu ai cum sa le iei arse, fiindca te duci, le vezi, le aprinzi, te uiti la lupa, le intorci pe toate fetele si le pui pe masina plug&play, asa cum au venit de la mama lor, nu improvizatii prin spate, nu matararaie, fire si alte cacaturi...si le iei la un pret apropiat fara de toata nebunia asta de a desface farul, de a pune nu stiu ce lupa etc, etc

 

Sa nu ma intelegi gresit, nu sunt impotriva acestor lupe pe masina, dar sunt impotriva lor pe o masina cu faruri OEM cu lupa si in conditiile in care el are nevoie de minim 1 far fiindca il are spart..

Daca la o masina care nu are lupa de fabrica mai merge pentru vizibilitatea ta si pentru ceea ce se intampla in rromania asta, in ceea ce il priveste pe userul in cauza pentru 50/100 euro diferenta, daca este atat, atunci nu mai sustineti chinezariile.

 

E ca si cand eu ti-as spune tie sa iti vand o aripa aftermarket in loc sa te duci sa iei una oem din dezmembrari, cred cu tarie ca nu ai lua acea aripa de la mine chiar daca ar fi cu 50-100 lei mai ieftina fiindca ai sanse reale sa nu iti vina pe masina cum trebuie!!

Link to comment
Share on other sites

Legat de restul produselor de la ei de pe site, nu ma pronunt, nu am incercat.

 

Daca ar fi sa iau un bec D2S, am mai scris pe undeva ca as lua Osram Xenarc CBI, nicidecum ceva chinezarie cu 50 lei. Si bec H1 daca ar exista original (facut de Osram, Philips, etc) as lua dar cum nu exista nu am ce face decat sa apelez la chinezarii.

 

Legat de teoria de mai sus, cu piesele OEM sh sau aftermarket noi, ai perfecta dreptate. Asa as face, dar strict in cazul de fata, cu lupele de pe e46 se stie ca sunt problematice asa ca as apela (lucru pe care l-am si facut) la aftermarket, chiar daca trebuie mesterit putin la ele. Cu putina indemanare, nu se vede ca s-au modificat farurile si nici fire atarnand.

Edited by Kenbobo
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.